Powrót z zagranicznych wakacji bez rachunków za leczenie COVID-19
Powrót z zagranicznych wakacji bez rachunków za leczenie COVID-19
Zniesienie ograniczeń związanych z lockdownem, spowodowanym pandemią koronawirusa, spowodowało wznowienie wyjazdów zagranicznych Polaków. Eksperci wskazują, że część towarzystw ubezpieczeniowych stosuje w swoich polisach wyłączenia powodujące,
że w przypadku konieczności leczenia choroby jego koszty są przerzucane na turystów. Jednocześnie wskazują, że w zeszłym roku Polacy wyjeżdzający latem za granicę masowo rezygnowali z polis ubezpieczeniowych.
Wyłączenia odpowiedzialności w polisie ubezpieczeniowej określają powody i okoliczności powstania szkód, za które dane towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności, czyli nie wypłaca odszkodowania. Przedstawiciele Asekuro.pl zwracają uwagę, że w ofercie kilku towarzystw ubezpieczeniowych, działających na polskim rynku, znajdują się wyłączenia skazujących polskich turystów na ewentualne leczenie koronawirusa za granicą na własny koszt.
Wśród spotykanych na rynku wyłączeń eksperci Asekuro.pl wskazują m.in. udzielanie ochrony tylko osobom, które zakupiły ubezpieczenie przed ogłoszeniem pandemii i obecnie przebywają za granicą. W takim przypadku na pomoc w razie zachorowań związanych z koronawirusem nie mogą liczyć osoby, które wyjechały z kraju mimo ostrzeżeń służb sanitarnych. Zwracają też uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele nie udzielą turystom pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy (obecnie w Czechach, Słowacji i na Węgrzech).
Potencjalnie dotkliwym wyłączeniem odpowiedzialności mogą być również polisy, które nie pokrywają kosztów związanych z diagnostyką ani z leczeniem i skutkami zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 oraz innych zdarzeń, które powstaną wskutek pandemii. W takim przypadku, po ogłoszeniu stanu pandemii, dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia moment zakupu ubezpieczenia ani miejsce pobytu ubezpieczonego (czy już wyjechał, czy jeszcze nie). Takie rozwiązanie powoduje, że każdy przypadek choroby za granicą, będący skutkiem pandemii jest wyłączony z ochrony.
Pandemia koronawirusa wymusza na nas podjęcie szczególnej ostrożności. Również w przypadku wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Prawdopodobieństwo zakażenia jest wysokie i osoby planujące wakacje poza granicami kraju powinny pomyśleć o ewentualnych kosztach leczenia COVID-19, które mogą być dla przysłowiowego Kowalskiego bardzo dużym obciążeniem finansowym. Dlatego też w przypadku decyzji o zakupie polisy ubezpieczeniowej warto dokładnie sprawdzić, na jakich warunkach ubezpieczyciel udzieli nam pomocy. Niestety, na rynku można znaleźć oferty, które tego nie przewidują lub oferują ją na niekorzystnych dla nas warunkach. Inna sprawa[NŻ1] , że, przynajmniej w zeszłym roku ponad połowa Polaków wyjeżdzających latem za granicę w ogóle nie wykupiło żadnego ubezpieczenia – zwraca uwagę Rafał Kalicki, członek zarządu Asekuro.pl.
Według danych z Raportu Polskiej Izby Turystyki za rok 2019, liczba zagranicznych letnich wyjazdów Polaków wyniosła 5,7 mln. Jednocześnie w tym samym okresie aż 54,3 proc. ankietowanych turystów nie wykupiło polisy ubezpieczeniowej.
Asekuro.pl S.A. jest fintechem działającym na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego od 2011 roku. Spółka pośredniczy w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych na terenie całego kraju. Posiada dwa oddziały (Bielsko-Biała; Bytom). Od 2015 roku pracuje nad wdrożeniem i rozwijaniem swojego głównego produktu, jakim jest aplikacja mobilna „Asekuro ubezpieczenia” oferowana w takich marketach jak „Google Play” i „App Store”.
[NŻ1]Jakos dziwnie brzmi ta inna sprawa

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.