Powrót z zagranicznych wakacji bez rachunków za leczenie COVID-19
Powrót z zagranicznych wakacji bez rachunków za leczenie COVID-19
Zniesienie ograniczeń związanych z lockdownem, spowodowanym pandemią koronawirusa, spowodowało wznowienie wyjazdów zagranicznych Polaków. Eksperci wskazują, że część towarzystw ubezpieczeniowych stosuje w swoich polisach wyłączenia powodujące,
że w przypadku konieczności leczenia choroby jego koszty są przerzucane na turystów. Jednocześnie wskazują, że w zeszłym roku Polacy wyjeżdzający latem za granicę masowo rezygnowali z polis ubezpieczeniowych.
Wyłączenia odpowiedzialności w polisie ubezpieczeniowej określają powody i okoliczności powstania szkód, za które dane towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności, czyli nie wypłaca odszkodowania. Przedstawiciele Asekuro.pl zwracają uwagę, że w ofercie kilku towarzystw ubezpieczeniowych, działających na polskim rynku, znajdują się wyłączenia skazujących polskich turystów na ewentualne leczenie koronawirusa za granicą na własny koszt.
Wśród spotykanych na rynku wyłączeń eksperci Asekuro.pl wskazują m.in. udzielanie ochrony tylko osobom, które zakupiły ubezpieczenie przed ogłoszeniem pandemii i obecnie przebywają za granicą. W takim przypadku na pomoc w razie zachorowań związanych z koronawirusem nie mogą liczyć osoby, które wyjechały z kraju mimo ostrzeżeń służb sanitarnych. Zwracają też uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele nie udzielą turystom pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy (obecnie w Czechach, Słowacji i na Węgrzech).
Potencjalnie dotkliwym wyłączeniem odpowiedzialności mogą być również polisy, które nie pokrywają kosztów związanych z diagnostyką ani z leczeniem i skutkami zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 oraz innych zdarzeń, które powstaną wskutek pandemii. W takim przypadku, po ogłoszeniu stanu pandemii, dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia moment zakupu ubezpieczenia ani miejsce pobytu ubezpieczonego (czy już wyjechał, czy jeszcze nie). Takie rozwiązanie powoduje, że każdy przypadek choroby za granicą, będący skutkiem pandemii jest wyłączony z ochrony.
Pandemia koronawirusa wymusza na nas podjęcie szczególnej ostrożności. Również w przypadku wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Prawdopodobieństwo zakażenia jest wysokie i osoby planujące wakacje poza granicami kraju powinny pomyśleć o ewentualnych kosztach leczenia COVID-19, które mogą być dla przysłowiowego Kowalskiego bardzo dużym obciążeniem finansowym. Dlatego też w przypadku decyzji o zakupie polisy ubezpieczeniowej warto dokładnie sprawdzić, na jakich warunkach ubezpieczyciel udzieli nam pomocy. Niestety, na rynku można znaleźć oferty, które tego nie przewidują lub oferują ją na niekorzystnych dla nas warunkach. Inna sprawa[NŻ1] , że, przynajmniej w zeszłym roku ponad połowa Polaków wyjeżdzających latem za granicę w ogóle nie wykupiło żadnego ubezpieczenia – zwraca uwagę Rafał Kalicki, członek zarządu Asekuro.pl.
Według danych z Raportu Polskiej Izby Turystyki za rok 2019, liczba zagranicznych letnich wyjazdów Polaków wyniosła 5,7 mln. Jednocześnie w tym samym okresie aż 54,3 proc. ankietowanych turystów nie wykupiło polisy ubezpieczeniowej.
Asekuro.pl S.A. jest fintechem działającym na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego od 2011 roku. Spółka pośredniczy w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych na terenie całego kraju. Posiada dwa oddziały (Bielsko-Biała; Bytom). Od 2015 roku pracuje nad wdrożeniem i rozwijaniem swojego głównego produktu, jakim jest aplikacja mobilna „Asekuro ubezpieczenia” oferowana w takich marketach jak „Google Play” i „App Store”.
[NŻ1]Jakos dziwnie brzmi ta inna sprawa
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.