Rozmowa, która zmieniła świat: Motorola świętuje 50-lecie pierwszego połączenia
3 kwietnia 2023 r. — Pionierski duch firmy Motorola wielokrotnie odgrywał decydującą rolę w rozwoju branży mobilnej. Marka ma na swoim koncie wiele pionierskich rozwiązań. Są wśród nich m.in.: pierwszy smartfon z klapką, czy moduł umożliwiający przystosowane dostępnego już na rynku urządzenia do sieci 5G.
Motorola może się poszczycić imponującym dziedzictwem w zakresie innowacyjności oraz oferowania nowych sposobów na wykorzystanie przełomowych technologii. Jeden z takich historycznych momentów wydarzył się dokładnie 50 lat temu – 3 kwietnia 1973 roku. Tamtego pamiętnego dnia, Martin Cooper, ówczesny wiceprezes i dyrektor ds. R&D Motorola, nawiązał pierwsze komercyjne połączenie komórkowe z telefonu Motorola DynaTAC 8000X.
Przeprowadzona z adresu przy nowojorskiej Szóstej Alei rozmowa stała się punktem zwrotnym w historii ludzkości – użytkownicy nie musieli już czekać na połączenie siedząc przed aparatem telefonicznym ani wyczekiwać na wiadomość na pagerze. Dzięki komórce mogli zadzwonić w dowolnej chwili, z praktycznie dowolnego miejsca.
- Kiedy nawiązywałem pierwsze publiczne połączenie komórkowe 3 kwietnia 1973 roku, wiedziałem, że to dopiero początek, a Motorola i cała branża mobilna wywołali właśnie rewolucję w komunikacji — powiedział Martin Cooper. - Od tamtego czasu pojawiło się mnóstwo przełomowych innowacji, wiele z nich opracowała zresztą Motorola. Pierwsze półwiecze to dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne fascynujące odkrycia, które mają szansę zmienić ludzkość.
50 lat później Motorola może z dumą powiedzieć, że wciąż pozostaje liderem, jeśli chodzi fundamentalne technologie, patenty oraz innowacje, które kształtują otaczający nas świat. Od chwili udostępnienia ważącego prawie 2 kg i mającego ponad 30 cm długości modelu DynaTAC 8000X marka przebyła naprawdę długą drogę. W pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy na rynku dominowały komórki o dość przewidywalnym wzornictwie, Motorola wprowadziła kolejny wyjątkowy telefon – RAZR V3. Dzięki swojej niezwykle smukłej konstrukcji z klapką, do dziś pozostaje on urządzeniem kultowym.
3 kwietnia 2019 roku model moto z3 wraz z dołączanym do niego akcesorium 5G moto mod™ został pierwszym dostępnym w sprzedaży smartfonem łączącym się z siecią 5G. Od tego czasu Motorola nie szczędzi starań, aby sieci 5G była dostępna w coraz szerszej gamie, coraz bardziej przystępnych cenowo urządzeń – czego znakomitym przykładem są smartfony z rodziny moto g.
Motorola jest także pionierem w dziedzinie alternatywnych formatów dla popularnych na rynku urządzeń. W 2019 roku wprowadziła model motorola razr – pierwszy smartfon z klapką, który połączył komfort niewielkiego formatu z pełnowymiarowym ekranem dotykowym. Marka stworzyła również innowacyjne urządzenie ubieralne ze wsparciem dla 5G, które zawieszone na szyi umożliwia wyświetlanie treści za pomocą inteligentnych okularów. Najnowszą innowacją w portfolio Motorola jest koncepcyjny smartfon z rozwijanym ekranem, zaprezentowany na targach MWC 2023 w Barcelonie.
Z okazji obchodzonego 50-lecia Motorola przygotowała wraz z argentyńskim ilustratorem Costhanzo przegląd swoich 50 najbardziej kultowych urządzeń.
- Jestem związany z firmą od ponad 20 lat i miałem okazję być świadkiem wielu z tych słynnych innowacji - powiedział Sergio Buniac, prezes firmy Motorola. - Innowacyjność jest częścią naszego DNA. Niezliczone rewolucje na rynku mobilnym są naszą zasługą i jesteśmy gotowi, aby odgrywać decydującą rolę w kształtowaniu przyszłości tej branży.
Zasadniczą rolę w innowacyjności marki odgrywa Motorola 312 Labs. Ten powołany w 2021 roku dział badań i rozwoju tworzą jedni z najlepszych na świecie ekspertów ds. badań, projektowania oraz konstruowania wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju produktów. Motorola 312 Labs to kluczowy dla marki czynnik innowacyjności, który pozwala jej kształtować wygląd, działanie oraz to, w którym kierunku zmierzają urządzenia mobilne.
Dodatkowe materiały:
- Film wideo z Martinem Cooperem nt. pierwszego komercyjnego połączenia komórkowego (YouTube): https://youtu.be/sNbeyKUf2Sg

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.