Sony z trzema seminariami i tematycznym stoiskiem na EnergaCamerimage 2022
Już 12 listopada 2022 rozpocznie się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Festiwal skupia się na walorach obrazu filmowego i operatorze jako jego współtwórcy i artyście. To wielkie święto filmu, podczas którego sztuka spotyka się z technologią. Sony jest oficjalnym partnerem EnergaCAMERIMAGE 2022.
Wzorem lat ubiegłych Sony przygotowuje bogato wyposażone stoisko tematyczne, które z pewnością będzie atrakcją dla odwiedzających, a także zaprasza na trzy wyjątkowe seminaria. Będzie o silnych emocjach w wielkich produkcjach, prawie całkowicie kobieco o tworzeniu intymności w filmie i wymiernych oszczędnościach przy archiwizowaniu danych.
„W tym roku pokazujemy pełną rodzinę profesjonalnych kamer filmowych Sony – informuje Aleksander Bednarczyk, Regional Marketing Manager East, Pan-European Imaging Products & Solutions - Media Solutions, Sony B.V. – Każdy twórca jest dla nas ważny i każdy znajdzie u nas produkt dla siebie. Zarówno początkujący student szkoły filmowej, jak i światowej sławy, doświadczony DoP. Będzie możliwość interakcji z naszymi specjalistami nie wyłączając segmentu mobilnego, komórkowego. Planujemy również serię wyjątkowych seminariów z twórcami, którzy korzystają z kamer Sony i przybliżą nam tajniki swojej pracy.”
Sony planuje trzy seminaria:
- W środę, 16 listopada o godz. 18:00 CET | CKK Jordanki, Sala Seminaryjna
Claudio Miranda i Autumn D. Arkapaw o ukazywaniu silnych emocji w zdjęciach filmowych
Autorzy zdjęć do dwóch najbardziej oczekiwanych filmów dekady „Top Gun: Maverick” i „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” porozmawiają o tym, jak utrzymać widzów w napięciu, snując jednocześnie emocjonalną opowieść.
Każdy z filmów wywołał dyskusję w branży ze względu na innowacyjne techniki, jak i związane z ich premierą emocje. Twórcy opowiedzą o kulisach swojej pracy.
- W czwartek, 17 listopada o godz. 16:00 CET | CKK Jordanki, Sala Seminaryjna
Aranżacja scen intymnych z kobiecej perspektywy
Całkowicie kobiecy panel omawiający trudny proces tworzenia intymności w filmie.
Sceny intymne są trudne i potrafią być niekomfortowe, zwłaszcza filmowane w otoczeniu ludzi i w ciągu dnia. Kobiety filmowcy podzielą się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat tego, jak przekazać intymność na ekranie.
Moderować panel będzie redaktor naczelna hiszpańskiego magazynu Camera & Light - Carmen V. Albert. O swoich doświadczeniach ze szwedzkiej perspektywy opowie Ita Zbroniec-Zajt. Katarzyna Szustow jako zawodowy koordynator scen intymnych podzieli się wiedzą - jak wygląda praca, która pozwala zapewnić poczucie bezpieczeństwa i intymności na planie. Do dyskusji dołączy również Lara Vilanova, która wniesie do rozmowy hiszpański punkt widzenia i jako kolorystka odniesie się również do intymności w postprodukcji.
- W piątek, 18 listopada o godz. 16:00 CET | CKK Jordanki, Sala Seminaryjna
Wykorzystanie przepływu pracy Sony X-OCN do usprawnienia postprodukcji
Eksperci z firmy Sony i przedstawiciele branży będą rozmawiać o tym, jak usprawnić postprodukcję przy wykorzystaniu kodeka Sony X-OCN (eXtended tonal range Original Camera Negative)
X-OCN wyznacza standardy dla wysokiej klasy przepływów pracy kinematograficznej, więc ludzie, którzy go najlepiej znają, wyjaśnią, jak wykorzystać jego potencjał do produkcji filmów o rozdzielczości 4K, wysokiej liczbie klatek na sekundę i wysokim zakresie dynamicznym.
W dobie poszukiwania oszczędności energetycznych niezwykle ważne jest również to, że pliki w formacie X-OCN są nawet o 60% mniejsze od nagrań RAW z kamery CineAlta F55. W związku z tym transmisja danych zajmuje znacznie mniej czasu. Można też zaoszczędzić miejsce na archiwizację – co przekłada się na wyraźnie mniejsze wydatki na ten cel.
Na odwiedzających stoisko Sony będą czekały kamery z serii Cinema Line i Cinealta m.in.
- Najnowsza, kompaktowa kamera - ILME-FX30, która oferuje m.in. dwie bazowe czułości ISO, krzywe logarytmiczne i obsługę tabel LUT (Look Up Table) użytkownika. Zainteresowani będą mogli wypożyczyć FX30 i samodzielnie sprawdzić jej możliwości.
- Budząca duże emocje - ILME-FR7 - pierwsza na świecie kamera PTZ z wymiennymi obiektywami z mocowaniem typu E, pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu i wbudowanymi funkcjami regulacji obrotu, nachylenia i zoomu (PTZ) oraz pilot do kamer PTZ RM-IP500 i monitor – to również zapowiedź możliwości sprawdzenia kamery w akcji.
- Na stoisku będzie również dostępna VENICE 2 - pełnoklatkowa cyfrowa kamera filmowa z funkcją wewnętrznego zapisu w formacie X-OCN w wersji z przetwornikiem 8K
- Nowy system rozszerzenia dla kamer VENICE 2, CBK-3620XS umożliwiający odłączenie bloku przetwornika od korpusu kamery i rejestrację ujęć bez straty jakości rejestrowanego obrazu. Ma on za zadanie ułatwiać pracę operatorom w niewielkiej przestrzeni, filmowanie „z ręki” czy montaż kamery na kranach kamerowych i gimbalach.
- W funkcjonalny sposób zostaną zaprezentowane pozostałe, cieszące się dużym zainteresowaniem kamery Sony - kompaktowa FX3, kamera typu „run and gun” FX6 oraz najbardziej wszechstronna FX9
EnergaCAMERIMAGE 2022.
30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE odbędzie w Toruniu w dniach 12-19 listopada 2022.

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.