Komunikaty PR

W najbliższy weekend Kielce staną się centrum kosmicznego wszechświata!

2021-09-07  |  08:00
Biuro prasowe

W najbliższy weekend Kielce staną się centrum kosmicznego wszechświata!

 

Od 10 do 12 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się europejskie zawody łazików marsjańskich – European Rover Challenge 2021. W tej, światowej rangi imprezie, weźmie udział 40 drużyn z całego świata a ich pojazdy będą wykonywać zadania na torze, który jest rekonstrukcją fragmentu równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Organizatorzy czekają na wszystkich miłośników kosmosu bez ograniczeń wiekowych. Imprezie towarzyszy mnóstwo pokazów oraz wyzwań dla najmłodszych. Wstęp jest bezpłatny. W wydarzeniu można uczestniczyć online: https://roverchallenge.eu

 

Do tegorocznej, VII edycji European Rover Challenge  zgłosiło się ponad sto zespołów, do konkursu zakwalifikowało się czterdzieści w dwóch formułach – zdalnej i stacjonarnej. Zadania, które będą mieli do wykonania odzwierciedlają aktualną pracę łazików na Marsie czyli pobieranie próbek, zwiedzanie powierzchni, poszukiwanie życia. Drużyny składające się z między innymi z konstruktorów, elektryków, programistów, geologów, ekspertów od łączności, nie będą widzieli swoich pojazdów na żywo, będą nimi sterować na podstawie obrazu dostarczanego z kamery pojazdu. A to oznacza, że widzowie będą mogli obserwować jak w rzeczywistości wygląda praca interdyscyplinarnych zespołów badających życie w kosmosie.

 

„Jest to szczególne wyzwanie dla młodych naukowców, którzy dopiero są na starcie swojej kariery i dzięki takim międzywydziałowym zespołom mają szansę sprawdzić swoje umiejętności i możliwości, w sytuacjach których nie zapewni im żadna inna dyscyplina” – komentuje Łukasz Wilczyński – organizator ERC 2021, szef Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

 

Na świecie odbywają się jeszcze takie trzy imprezy: w USA – URC (University Rover Challenge), w Kanadzie – CRC, w Indiach IRC oraz od 2013 roku European Rover Challenge właśnie w Polsce.

 

„Europejskie zwody organizowane są jednak na szeroką skalę i jako pierwsze zostały otwarte dla publiczności. Towarzyszy im również strefa inspiracji z pokazami, warsztatami i prezentacjami przygotowywanymi przez wystawców oraz prelekcje, rozmowy i debaty z udziałem gości z całego świata” – dodaje organizator.

 

I tak, na widzów czekają trzy emocjonujące dni, pełne prelekcji i warsztatów podzielonych na bloki tematyczne. 

 

Piątek 10 września to dzień poświęcony Marsowi, którego odtworzony wulkaniczny obszar Elysium Planitia stanowi tegoroczną arenę zmagań dla robotów marsjańskich Swoją wiedzą na temat eksploracji Czerwonej Planety i poszukiwania śladów życia podzielą się m.in. wiceszef NASA, Robert Cabana oraz dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA i jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie. 

 

Sobota 11 września minie pod znakiem Księżyca. Przez cały dzień zarówno widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej wezmą udział w prezentacjach i debatach na temat ekonomicznego i biznesowego potencjału Srebrnego Globu. W tematykę wprowadzą ich m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSA, czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa FAA. W programie zaplanowano między innymi rozmowę na temat zasobów energetycznych Księżyca, prowadzoną przez Gordona Wasilewskiego z firmy Astronika, która jest jednocześnie sponsorem nagrody głównej w konkursie ERC. Na fanów kosmicznej literatury czeka rozmowa z Andrew Chaikinem – autorem książki „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”. 

 

Ostatni dzień ERC (12 września) organizatorzy poświęcili Ziemi i tematowi wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Swoim doświadczeniem podzielą się eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, która zarządza interesem publicznym w obszarze między innymi globalnego systemu nawigacji satelitarnej w Europie GNSS, w takich projektach jak EGNOS, GALILEO czy COPERNICUS. Ciekawostką tego dnia jest wystąpienie byłego dyrektora kreatywnego Walt Disney Imagineering nt. inspirowanych przyrodą rozwiązań, mających na celu poprawę kondycji ludzi na Ziemi oraz podróżujących do gwiazd. 

 

Pełny program wydarzenia dostępny jest  na www.roverchallenge.eu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo- technologicznymi, które od 7 lat gości u siebie przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych na świecie. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. 

 

Wydarzenie jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnikę Świętokrzyską.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Huawei WiFi Mesh 3, zapewniający silny zasięg sygnału, już dostępny w sprzedaży Biuro prasowe
2022-01-26 | 18:30

Huawei WiFi Mesh 3, zapewniający silny zasięg sygnału, już dostępny w sprzedaży

W dniu premiery smartfonów z serii Huawei P50 Pro i P50 Pocket Huawei wprowadził do sprzedaży w Polsce nowy system routerów, który zapewnia silny
IT i technologie Darmowa półroczna ochrona ekranu w Huawei P50 Pro i P50 Pocket
2022-01-26 | 18:30

Darmowa półroczna ochrona ekranu w Huawei P50 Pro i P50 Pocket

Huawei przygotował atrakcyjną ofertę serwisową dla nabywców najnowszych flagowych smartfonów Huawei P50 Pro i Huawei P50 Pocket. Wszyscy, którzy do 30 marca
IT i technologie Które miasto przekaże najwięcej dla WOŚP za pośrednictwem Uber?
2022-01-20 | 14:00

Które miasto przekaże najwięcej dla WOŚP za pośrednictwem Uber?

Fot. Marcin Michoń  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wyjątkowe wydarzenie, które łączy Polaków już trzydziesty raz. W tym roku oprócz tradycyjnych

Więcej ważnych informacji

Partner Serwisu Zdrowie

Film

Finanse

Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego lokum od pożaru, powodzi czy huraganów

W 2021 roku odnotowano rekordowo dużo szkód katastroficznych. Z wyliczeń firmy reasekuracyjnej Munich Re wynika, że w ubiegłym roku kosztowały one 280 mld dol. Co niepokojące, niecała połowa z tych szkód była ubezpieczona, chociaż luka ubezpieczeniowa z roku na rok maleje. Widać to m.in. w obszarze ochrony nieruchomości. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie od szkód spowodowanych nieprzewidzianym zdarzeniem. Odszkodowania w przypadku szkód katastroficznych sięgają od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych.

Psychologia

Dancingi międzypokoleniowe są dla seniorów odskocznią od codzienności. Dzięki nim mają kontakt z rówieśnikami i czerpią energię od młodych

Ideą dancingu międzypokoleniowego jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek i integracja pokoleń. Takie wyjątkowe spotkania ludzi w różnym wieku na parkiecie uczą tolerancji i odwagi życiowej, a także inspirują do rozwijania swoich pasji. Taniec poprawia także kondycję fizyczną i ma pozytywny wpływ na pracę mózgu.