Komunikaty PR

W najbliższy weekend Kielce staną się centrum kosmicznego wszechświata!

2021-09-07  |  08:00
Biuro prasowe

W najbliższy weekend Kielce staną się centrum kosmicznego wszechświata!

 

Od 10 do 12 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się europejskie zawody łazików marsjańskich – European Rover Challenge 2021. W tej, światowej rangi imprezie, weźmie udział 40 drużyn z całego świata a ich pojazdy będą wykonywać zadania na torze, który jest rekonstrukcją fragmentu równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. Organizatorzy czekają na wszystkich miłośników kosmosu bez ograniczeń wiekowych. Imprezie towarzyszy mnóstwo pokazów oraz wyzwań dla najmłodszych. Wstęp jest bezpłatny. W wydarzeniu można uczestniczyć online: https://roverchallenge.eu

 

Do tegorocznej, VII edycji European Rover Challenge  zgłosiło się ponad sto zespołów, do konkursu zakwalifikowało się czterdzieści w dwóch formułach – zdalnej i stacjonarnej. Zadania, które będą mieli do wykonania odzwierciedlają aktualną pracę łazików na Marsie czyli pobieranie próbek, zwiedzanie powierzchni, poszukiwanie życia. Drużyny składające się z między innymi z konstruktorów, elektryków, programistów, geologów, ekspertów od łączności, nie będą widzieli swoich pojazdów na żywo, będą nimi sterować na podstawie obrazu dostarczanego z kamery pojazdu. A to oznacza, że widzowie będą mogli obserwować jak w rzeczywistości wygląda praca interdyscyplinarnych zespołów badających życie w kosmosie.

 

„Jest to szczególne wyzwanie dla młodych naukowców, którzy dopiero są na starcie swojej kariery i dzięki takim międzywydziałowym zespołom mają szansę sprawdzić swoje umiejętności i możliwości, w sytuacjach których nie zapewni im żadna inna dyscyplina” – komentuje Łukasz Wilczyński – organizator ERC 2021, szef Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

 

Na świecie odbywają się jeszcze takie trzy imprezy: w USA – URC (University Rover Challenge), w Kanadzie – CRC, w Indiach IRC oraz od 2013 roku European Rover Challenge właśnie w Polsce.

 

„Europejskie zwody organizowane są jednak na szeroką skalę i jako pierwsze zostały otwarte dla publiczności. Towarzyszy im również strefa inspiracji z pokazami, warsztatami i prezentacjami przygotowywanymi przez wystawców oraz prelekcje, rozmowy i debaty z udziałem gości z całego świata” – dodaje organizator.

 

I tak, na widzów czekają trzy emocjonujące dni, pełne prelekcji i warsztatów podzielonych na bloki tematyczne. 

 

Piątek 10 września to dzień poświęcony Marsowi, którego odtworzony wulkaniczny obszar Elysium Planitia stanowi tegoroczną arenę zmagań dla robotów marsjańskich Swoją wiedzą na temat eksploracji Czerwonej Planety i poszukiwania śladów życia podzielą się m.in. wiceszef NASA, Robert Cabana oraz dr Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA i jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie. 

 

Sobota 11 września minie pod znakiem Księżyca. Przez cały dzień zarówno widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej wezmą udział w prezentacjach i debatach na temat ekonomicznego i biznesowego potencjału Srebrnego Globu. W tematykę wprowadzą ich m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSA, czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa FAA. W programie zaplanowano między innymi rozmowę na temat zasobów energetycznych Księżyca, prowadzoną przez Gordona Wasilewskiego z firmy Astronika, która jest jednocześnie sponsorem nagrody głównej w konkursie ERC. Na fanów kosmicznej literatury czeka rozmowa z Andrew Chaikinem – autorem książki „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”. 

 

Ostatni dzień ERC (12 września) organizatorzy poświęcili Ziemi i tematowi wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Swoim doświadczeniem podzielą się eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, która zarządza interesem publicznym w obszarze między innymi globalnego systemu nawigacji satelitarnej w Europie GNSS, w takich projektach jak EGNOS, GALILEO czy COPERNICUS. Ciekawostką tego dnia jest wystąpienie byłego dyrektora kreatywnego Walt Disney Imagineering nt. inspirowanych przyrodą rozwiązań, mających na celu poprawę kondycji ludzi na Ziemi oraz podróżujących do gwiazd. 

 

Pełny program wydarzenia dostępny jest  na www.roverchallenge.eu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo- technologicznymi, które od 7 lat gości u siebie przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych na świecie. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. 

 

Wydarzenie jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnikę Świętokrzyską.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż Biuro prasowe
2024-07-11 | 17:35

TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż

TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i
IT i technologie Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie
2024-07-01 | 14:30

Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie

Klienci wskazują m.in. na możliwość zobaczenia i przetestowania produktu na żywo (44,8% respondentów) oraz porównania różnych urządzeń (36,7%), jako największe zalety
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.