Wkrótce całą elektronikę naładujesz ładowarką z kablem USB-C
Już pod koniec tego roku rozpocznie się unifikacja możliwości ładowania, która w pierwszej kolejności będzie dotyczyła producentów elektroniki. Głównym celem tej decyzji jest ograniczenie e-odpadów i zwiększenie wygody konsumentów poprzez eliminację potrzeby posiadania różnych ładowarek dla różnych urządzeń. Nowe prawo obejmie telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, słuchawki douszne i przenośne urządzenia do nawigacji.
Historia unifikacji
Na przełomie XX i XXI wieku na rynku powiało się wiele nowych urządzeń elektronicznych. Do większości premierowych modeli smartfonów, odtwarzaczy MP3, czy MP4 dołączona była ładowarka, a każdy z kabli pasował tylko do jednego konkretnego urządzenia. Były to czasy, w których producenci posiadali całkowitą wolność w doborze portów USB do swoich urządzeń. Zaczęło to jednak budzić niezadowolenie zarówno wśród użytkowników, jak i ekologów, którzy z trwogą obserwowali rosnące ilości elektrośmieci. Pojawiła się potrzeba unifikacji portów USB.
W 2009 roku Komisja Europejska podjęła pierwsze kroki w kierunku unifikacji, promując jednolity standard ładowania dla telefonów komórkowych. Efektem tych działań był nowy rodzaj wtyczki Micro-USB, który stał się podstawowym standardem dla wielu producentów.
Pięć lat później wprowadzono nowy standard portów USB o nazwie „USB-C”. Ten rewolucyjny port charakteryzował się znacznie większą wygodą użytkowania, szybszym przesyłem danych oraz możliwością odwróconego wtyku, co eliminowało problem zorientowania wtyczki. Stopniowo, producenci elektroniki użytkowej zaczęli przyjmować USB-C jako główny system komunikacji i ładowania urządzeń.
W roku 2020 Komisja Europejska podpisała porozumienie z głównymi producentami telefonów komórkowych, zobowiązując się do wprowadzenia jednolitego standardu dla portu ładowania. Porozumienie to zobowiązało producentów do dostarczenia konsumentom smartfonów zgodnych z portem USB-C. Rok później Komisja Europejska przedstawiła kolejny wniosek w sprawie wspólnej ładowarki. Parlament formalnie zatwierdził je 4 października 2022 roku, dlatego rządy krajów Unii Europejskiej miały dwa lata na wprowadzenie nowych przepisów w życie. Oznacza to, że z końcem 2024 r. wszystkie nowe mobilne urządzenia elektroniczne będą zasilane wyłącznie przez port USB-C.
A co z Micro USB i Lightning w 2025 roku?
Wprowadzenie nowych dyrektyw nie oznacza, że urządzenia obsługujące porty micro USB czy Lightning staną się bezużyteczne. Nadal będzie można kupić kompatybilne z nimi przewody. Firma eXc mobile oferuje szeroki wachlarz kabli z różnymi rodzajami wtyków: USB-A do USB-C, USB-A do Lightning, USB-A do micro USB, USB-C do USB-C, USB-C do Lightning oraz w 3 długościach (0,9 m, 1,2 m, 2 m). Co więcej, występują one w ponad 20 kolorach, wśród których każdy odnajdzie swój ulubiony.
Producent posiada w swojej ofercie przewody wykończone gładkim poliuretanem, np. eXc BASIC lub eXc WHIPPY Pro oraz nylonowym oplotem, jak eXc IMMORTAL oraz eXc BRAID. Są one niezwykle wydajne – wariant USB-C do USB-C wraz z odpowiednią ładowarką, poradzi sobie z mocą aż 100W, więc można go używać nawet do zasilenia laptopa!
Nie musisz więc przejmować się nowymi dyrektywami Komisji Europejskiej – eXc zawsze dostarczy ci produkty, których potrzebujesz i które spełniają europejskie normy, a wszystko to w wybranym przez ciebie kolorze!

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.