Komunikaty PR

Wkrótce całą elektronikę naładujesz ładowarką z kablem USB-C

2024-02-19  |  13:00
Biuro prasowe

Już pod koniec tego roku rozpocznie się unifikacja możliwości ładowania, która w pierwszej kolejności będzie dotyczyła producentów elektroniki. Głównym celem tej decyzji jest ograniczenie e-odpadów i zwiększenie wygody konsumentów poprzez eliminację potrzeby posiadania różnych ładowarek dla różnych urządzeń. Nowe prawo obejmie telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, słuchawki douszne i przenośne urządzenia do nawigacji.

Historia unifikacji

Na przełomie XX i XXI wieku na rynku powiało się wiele nowych urządzeń elektronicznych. Do większości premierowych modeli smartfonów, odtwarzaczy MP3, czy MP4 dołączona była ładowarka, a każdy z kabli pasował tylko do jednego konkretnego urządzenia. Były to czasy, w których producenci posiadali całkowitą wolność w doborze portów USB do swoich urządzeń. Zaczęło to jednak budzić niezadowolenie zarówno wśród użytkowników, jak i ekologów, którzy z trwogą obserwowali rosnące ilości elektrośmieci. Pojawiła się potrzeba unifikacji portów USB.

W 2009 roku Komisja Europejska podjęła pierwsze kroki w kierunku unifikacji, promując jednolity standard ładowania dla telefonów komórkowych. Efektem tych działań był nowy rodzaj wtyczki Micro-USB, który stał się podstawowym standardem dla wielu producentów.

Pięć lat później wprowadzono nowy standard portów USB o nazwie „USB-C”. Ten rewolucyjny port charakteryzował się znacznie większą wygodą użytkowania, szybszym przesyłem danych oraz możliwością odwróconego wtyku, co eliminowało problem zorientowania wtyczki. Stopniowo, producenci elektroniki użytkowej zaczęli przyjmować USB-C jako główny system komunikacji i ładowania urządzeń.

W roku 2020 Komisja Europejska podpisała porozumienie z głównymi producentami telefonów komórkowych, zobowiązując się do wprowadzenia jednolitego standardu dla portu ładowania. Porozumienie to zobowiązało producentów do dostarczenia konsumentom smartfonów zgodnych z portem USB-C. Rok później Komisja Europejska przedstawiła kolejny wniosek w sprawie wspólnej ładowarki. Parlament formalnie zatwierdził je 4 października 2022 roku, dlatego rządy krajów Unii Europejskiej miały dwa lata na wprowadzenie nowych przepisów w życie. Oznacza to, że z końcem 2024 r. wszystkie nowe mobilne urządzenia elektroniczne będą zasilane wyłącznie przez port USB-C.

A co z Micro USB i Lightning w 2025 roku?

Wprowadzenie nowych dyrektyw nie oznacza, że urządzenia obsługujące porty micro USB czy Lightning staną się bezużyteczne. Nadal będzie można kupić kompatybilne z nimi  przewody. Firma eXc mobile  oferuje szeroki wachlarz kabli z różnymi rodzajami wtyków: USB-A do USB-C, USB-A do Lightning, USB-A do micro USB, USB-C do USB-C, USB-C do Lightning oraz w 3 długościach (0,9 m, 1,2 m, 2 m). Co więcej, występują one w ponad 20 kolorach, wśród których każdy odnajdzie swój ulubiony.

Producent posiada w swojej ofercie przewody wykończone gładkim poliuretanem, np. eXc BASIC lub eXc WHIPPY Pro oraz nylonowym oplotem, jak eXc IMMORTAL oraz eXc BRAID. Są one  niezwykle wydajne – wariant USB-C do USB-C wraz z odpowiednią ładowarką, poradzi sobie z mocą aż 100W, więc można go używać nawet do zasilenia laptopa!

Nie musisz więc przejmować się nowymi dyrektywami Komisji Europejskiej – eXc zawsze dostarczy ci produkty, których potrzebujesz i które spełniają europejskie normy, a wszystko to w wybranym przez ciebie kolorze!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie iSpot & Cortland razem dla Was Biuro prasowe
2024-05-14 | 12:00

iSpot & Cortland razem dla Was

iSpot – Apple Premium Partner – oraz Cortland – znaczący Apple Premium Reseller – łączą siły, wydobywając najmocniejsze atuty obu marek. Wszystko po to, aby razem
IT i technologie Seria 50 debiutuje – zaawansowana sieć 5G i funkcje premium dla wszystkich
2024-05-14 | 12:00

Seria 50 debiutuje – zaawansowana sieć 5G i funkcje premium dla wszystkich

TCL 50 SE Połączenie doskonałości wizualnej z dźwiękową Smartfon wyposażony jest w wysokiej rozdzielczości 6,8-calowy wyświetlacz FHD+ NXTVISION z częstotliwością odświeżania
IT i technologie Trend, którego nie da się zatrzymać: e-mikromobilność podbija europejskie rynki
2024-05-13 | 13:30

Trend, którego nie da się zatrzymać: e-mikromobilność podbija europejskie rynki

Fundamentem ekologia, filarami komfort i radość Europa bacznie przygląda się zachowaniom konsumenckim dotyczącym mikromobilności. Badanie przeprowadzone przez niemiecki ADAC wskazuje, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Zdrowie

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.