ZBAWIENIE CZY ZAGROŻENIE? ŚWIATOWY DZIEŃ INTERNETU W ARTE.TV
Internet powstał w latach 60. XX wieku jako projekt badawczy finansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, znany jako ARPANET. Pierwszy przesył danych między dwoma komputerami za pośrednictwem sieci ARPANET miał miejsce 29 października 1969 roku. To wydarzenie uważa się za symboliczny początek internetu. Całkowicie zrewolucjonizował nasze życie i zmienił praktycznie każdy aspekt naszej codzienności: od zawodowego po prywatny. Miał gigantyczny wpływ m.in. na dostęp do informacji, komunikację, handel, ale także zachowania społeczne i relacje międzyludzkie.
Na całym świecie, również w Polsce, wzrasta liczba przestępstw popełnianych w sieci. Celem ataków cyberprzestępców są instytucje, osoby publiczne i zwykli obywatele, od których wyłudzane są niekiedy oszczędności całego życia. Intrygujący film dokumentalny „Cyberprzestępczość” ukazuje mroczny świat hakerów, którzy zdradzają swoje metody działania i motywacje prowadzące do popełniania cyberprzestępstw. Twórcy postanowili skonfrontować swoich rozmówców z ekspertami ds. bezpieczeństwa cyfrowego, którzy udzielają wskazówek, jak skutecznie bronić się przed atakami hakerów. Dzięki przeniknięciu do niedostępnego nam świata możemy zrozumieć mechanizmy kierujące cyberprzestępcami.
Link do programu: Cyberprzestępczość - dostępny do 19 listopada 2023.
Dokument z 2023 roku „Cyberświat. Przyszłość jest teraz” to podróż przez historię wpływu technologii na nasze życie. Od roku 2016, gdy świat został wstrząśnięty zewnętrznymi ingerencjami w amerykańskie wybory i proces Brexitu, cyfrowa przestrzeń stała się kluczowym elementem naszej rzeczywistości. Program analizuje, jak rosyjskie działania w internecie wpłynęły na zachodnie społeczeństwa. Czy jesteśmy w stanie kontrolować technologie, które zdominowały nasze życie? Twórcy obrazu „Cyberświat” starają się odpowiedzieć na to pytanie.
Link do programu: Cyberświat - dostępny do 26 listopada 2023.
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.