Komunikaty PR

Izolacja oczami rodziców. Jak godzić pracę z opieką nad dziećmi? [RAPORT]

2020-05-21  |  14:40
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Skalska
VOX

Bukowska 148
60-197 Poznań
aleksandra|elephate.com| |aleksandra|elephate.com
+48 618 151 700
https://www.vox.pl/
Do pobrania grafika ( 0.26 MB )

Choć pogodzenie opieki nad dziećmi z pracą w domu sprawia nam trudności, izolacja pomogła polskim rodzinom trochę się do siebie zbliżyć. Rodzice dostrzegają jednak, że pandemia negatywnie odbija się na samopoczuciu ich dzieci. 

Wpływ izolacji na przyzwyczajenia Polaków w swoim nowym raporcie pt. “Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji” zbadała firma wnętrzarska VOX. Autorzy badania sprawdzili m.in. jak konieczność pozostania w domu wpłynęła na relacje dzieci i rodziców. 

Jak wynika z raportu, blisko co trzecia osoba uważa, że izolacja pozytywnie wpłynęła na relacje między domownikami. Cieszymy się, że podczas pandemii możemy spędzić z nimi więcej czasu niż do tej pory. Doceniają to zwłaszcza rodzice: wśród nich aż 7 na 10 osób twierdzi, że w ostatnich miesiącach mogło poświęcić więcej uwagi swoim dzieciom.

Zauważalnie zmienił się jednak rytm naszych codziennych obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. Dziś wiele osób musi je pogodzić z pracą zdalną. Blisko 60% rodziców przyznaje, że w ostatnich miesiącach ma z tym trudności. Dostrzegamy też negatywny wpływ izolacji na nasze dzieci: 74% rodziców twierdzi, że ich pociechy tęsknią za szkoła i rówieśnikami, a 64% martwi się, że dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora. 

Ciężko jest mi pogodzić opiekę nad dziećmi, gdzie różnica wieku to 5 lat. Mimo wszystko cieszę się z tego doświadczenia, pewnie nieprędko się coś takiego powtórzy. Widzę dobre strony – pisze jeden z uczestników badania przeprowadzonego przez VOX. 

Autorzy raportu sprawdzili również, czy dzieci mają w domach odpowiednie warunki do uczenia się w trybie zdalnym. Blisko 9 na 10 rodziców twierdzi, że ich dzieci mają wszystko, czego potrzeba: zarówno odpowiednie meble, takie jak osobne biurko i krzesło, jak i sprzęt do zdalnych lekcji – komputer stacjonarny lub laptopa. Odpowiedniego wyposażenia brakuje jednak w blisko co siódmym domu. 

Psycholog społeczny Konrad Maj, który skomentował wyniki raportu, twierdzi jednak, że oprócz mebli i sprzętu do efektywnej nauki konieczne są również odpowiednie warunki. – W domu sporo jest rozpraszaczy, np. gdy zepsuje się internet lub ktoś tuż obok nas włączy telewizor. To nie są dobre warunki do nauki, tym bardziej, że większość z nas nie jest przyzwyczajona do zdalnej edukacji – mówi Maj. 

Więcej o tym, jak izolacja wpłynęła na życia i domy Polaków, w nowym raporcie VOX: https://www.vox.pl/artykul-raport-zycie-polakow-podczas-izolacji 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: VOX
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.