#Jabłonki – letnie słońce zaklęte w jabłku
To właśnie teraz, w okresie Jabłonek, nasze jabłka są najsmaczniejsze, a my możemy cieszyć się bogactwem ich odmian. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji State of Poland, Polki i Polacy chętnie robią domowe przetwory z jabłek. Dzięki słodkim konfiturom, czy suszonym, jabłkowym chipsom utrwalamy smak dojrzałych w jesiennym słońcu owoców. Pozwala nam to dłużej korzystać z energii zmagazynowanej w przetworach – jabłka działają więc jak „baterie słoneczne”, które dodają nam sił podczas zimy.
Jabłkowy sekret Polaków
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Fundacji State of Poland około 90% respondentów przyznało, że Polska to kraj, który jego mieszkańcom najbardziej kojarzy się z jabłkami. Wśród jabłkowych konotacji pojawiły się również rajskie sady, letnie wakacje, wspomnienia z dzieciństwa, przyjemny zapach, słodycz.
Jabłko to więc owoc niezwykle nam bliski – dobrze znany z babcinych szarlotek, czy wakacji wśród starych sadów. Nic dziwnego, że ponad 40% z nas przygotowuje jabłkowe konfitury, a wśród lubianych, domowych specjałów z jabłek znajdują się również chipsy, smażone owoce, ocet, musy, dżemy, nalewki i cydry.
Przygotowywanie przetworów w gronie rodziny i przyjaciół to sposób na świętowanie Jabłonek – wyjątkowego okresu w roku, gdy nasze jabłka są najlepsze.
Bogactwo odmian
Lobo, papierówka, champion, antonówka, ligol, reneta – 1/4 Polaków wymienia te najpopularniejsze odmiany bez zastanowienia. Dziewięć na dziesięć osób wie, że w naszym kraju uprawia się ponad 20 odmian jabłek. Na masową skalę liczba ta sięga około 30, a hobbystycznie – już powyżej 80.
Rozmaite odmiany jabłek możemy nabyć w sieci sklepów Auchan, które świętują Jabłonki przez cały październik. Do wypieków świetnym wyborem będą szare renety, chipsy ususzymy z koszteli, a smaczne soki i przetwory zrobimy z antonówek. Wiele odmian, takich jak merlose, gala, jonagold, czy golden delicious zachowuje smak podczas przechowywania – po te owoce śmiało możemy sięgać przez całą zimę i jeść je na surowo. Bogactwu odmian towarzyszy różnorodność barw – ulubione przez 3/4 Polek i Polaków są jabłka czerwone, zielone preferuje 15% z nas, a prawie dwa razy mniej – odmiany żółte.
Niezależnie od tego, jaki kolor czy odmiana skusi nas na sklepowej półce, warto tej jesieni świętować Jabłonki, przyrządzając jabłkowe przysmaki w domu lub smakując najtrwalsze odmiany na surowo. Słońce zachowane w owocach pozwoli nam „naładować baterie” podczas zimowych dni, zanim na nowo zakwitną jabłonie.
Fundacja State of Poland została powołana w 2019 r., by przedstawiać nasz kraj w nowym, inspirującym i oryginalnym kontekście trafiającym do serc społeczności międzynarodowej – jako miejsce atrakcyjne, stymulujące, z własnym jasno zdefiniowanym i unikalnym charakterem. Chcąc utrwalić obraz Polski innowacyjnej i przodującej w wielu dziedzinach, koncentrujemy się głównie na obszarze ekonomicznym i gospodarczym.
Siedziba Fundacji mieści się w Warszawie. Wśród zrealizowanych przez State of Poland projektów znajduje się m.in. kampania edukacyjna Niepospolita, kampania informacyjna Tax Solidarity oraz szereg działań on-line o charakterze wizerunkowym.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.