Komunikaty PR

#Jabłonki – letnie słońce zaklęte w jabłku

2020-10-28  |  12:35
Biuro prasowe

To właśnie teraz, w okresie Jabłonek, nasze jabłka są najsmaczniejsze, a my możemy cieszyć się bogactwem ich odmian. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji State of Poland, Polki i Polacy chętnie robią domowe przetwory z jabłek. Dzięki słodkim konfiturom, czy suszonym, jabłkowym chipsom utrwalamy smak dojrzałych w jesiennym słońcu owoców. Pozwala nam to dłużej korzystać z energii zmagazynowanej w przetworach – jabłka działają więc jak „baterie słoneczne”, które dodają nam sił podczas zimy.

 

Jabłkowy sekret Polaków

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Fundacji State of Poland około 90% respondentów przyznało, że Polska to kraj, który jego mieszkańcom najbardziej kojarzy się z jabłkami. Wśród jabłkowych konotacji pojawiły się również rajskie sady, letnie wakacje, wspomnienia z dzieciństwa, przyjemny zapach, słodycz.

Jabłko to więc owoc niezwykle nam bliski – dobrze znany z babcinych szarlotek, czy wakacji wśród starych sadów. Nic dziwnego, że ponad 40% z nas przygotowuje jabłkowe konfitury, a wśród lubianych, domowych specjałów z jabłek znajdują się również chipsy, smażone owoce, ocet, musy, dżemy, nalewki i cydry.

Przygotowywanie przetworów w gronie rodziny i przyjaciół to sposób na świętowanie Jabłonek – wyjątkowego okresu w roku, gdy nasze jabłka są najlepsze.

 

Bogactwo odmian

Lobo, papierówka, champion, antonówka, ligol, reneta – 1/4 Polaków wymienia te najpopularniejsze odmiany bez zastanowienia. Dziewięć na dziesięć osób wie, że w naszym kraju uprawia się ponad 20 odmian jabłek. Na masową skalę liczba ta sięga około 30, a hobbystycznie – już powyżej 80.

Rozmaite odmiany jabłek możemy nabyć w sieci sklepów Auchan, które świętują Jabłonki przez cały październik. Do wypieków świetnym wyborem będą szare renety, chipsy ususzymy z koszteli, a smaczne soki i przetwory zrobimy z antonówek. Wiele odmian, takich jak merlose, gala, jonagold, czy golden delicious zachowuje smak podczas przechowywania – po te owoce śmiało możemy sięgać przez całą zimę i jeść je na surowo. Bogactwu odmian towarzyszy różnorodność barw – ulubione przez 3/4 Polek i Polaków są jabłka czerwone, zielone preferuje 15% z nas, a prawie dwa razy mniej – odmiany żółte.

 

Niezależnie od tego, jaki kolor czy odmiana skusi nas na sklepowej półce, warto tej jesieni świętować Jabłonki, przyrządzając jabłkowe przysmaki w domu lub smakując najtrwalsze odmiany na surowo. Słońce zachowane w owocach pozwoli nam „naładować baterie” podczas zimowych dni, zanim na nowo zakwitną jabłonie.

 

 

Fundacja State of Poland została powołana w 2019 r., by przedstawiać nasz kraj w nowym, inspirującym i oryginalnym kontekście trafiającym do serc społeczności międzynarodowej – jako miejsce atrakcyjne, stymulujące, z własnym jasno zdefiniowanym i unikalnym charakterem. Chcąc utrwalić obraz Polski innowacyjnej i przodującej w wielu dziedzinach, koncentrujemy się głównie na obszarze ekonomicznym i gospodarczym.

Siedziba Fundacji mieści się w Warszawie. Wśród zrealizowanych przez State of Poland projektów znajduje się m.in. kampania edukacyjna Niepospolita, kampania informacyjna Tax Solidarity oraz szereg działań on-line o charakterze wizerunkowym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie - komunikat prasowy Biuro prasowe
2024-04-25 | 15:00

Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie - komunikat prasowy

Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie Według wielu ekspertów, współczesny model jedzenia zakładający trzy posiłki dziennie i przekąski nie ma podstaw
Żywienie Warto ją poznać! Danusia Malinowa Beauty
2024-04-25 | 12:40

Warto ją poznać! Danusia Malinowa Beauty

Produkcja pierwszej MINIczekolady Danusia rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy to krakowski Mistrz Czekolady - Adam Piasecki - stworzył wyjątkową recepturę, a sam produkt nazwał
Żywienie Przepisy na dobry dzień! 24 kwietnia – Europejski Dzień Śniadania
2024-04-24 | 11:00

Przepisy na dobry dzień! 24 kwietnia – Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia przypada Europejski Dzień Śniadania. Jest to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa ten poranny posiłek w naszym życiu oraz przygotować pyszne, zdrowe i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.