Komunikaty PR

Jak atrakcyjnie podawać napoje i desery

2021-08-02  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Arkadiusz Kaczanowski
Home Sweet Home PR

Łowicka 51
02-535 Warszawa
arek|designbiznes.pl| |arek|designbiznes.pl
+48503355998
www.hshpr.pl

Woda serwowana z mrożonymi owocami, kolorowa lemoniada i oczywiście lodowe desery to świetny sposób na upały, zwłaszcza gdy wakacje spędzamy we własnym ogrodzie czy na tarasie.

​Pij wodę

Woda to bardzo ważny element codziennej diety. Specjaliści zalecają picie minimum 1,5 litra dziennie, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. W upalne dni powinno to być o 1 litr więcej. Jak polubić wodę, której brak smaku nie każdego zachęca do regularnego spożywania? Doskonałym sposobem będzie serwowanie tego napoju w atrakcyjny wizualnie sposób i z dodatkami, które choć minimalnie dodadzą jej wyrazu. Do tego wystarczy odpowiednie szkło stołowe i nieco kreatywności. Możemy podawać ją z owocami i miętą czy mrożonym lodem. Jednak gdy zwykłe kostki lodu to za mało, by uzyskać dekoracyjny efekt, można wrzucić zmrożone maliny, truskawki, wiśnie, porzeczki czy inne owoce sezonowe. Także owoce zatopione w kostkach lodu zawsze wyglądają dobrze. Tak serwowane napoje efektownie będą prezentować się zarówno w szklankach, jak i kieliszkach.

Szklanka, w której podajemy wodę, powinna być poręczna, elegancka, o grubym spodzie, tak jak np. szklanki do napojów typu "long drink" Glamour z oferty Krosno Glass. Utrzymane w stylowym, minimalistycznym designie wysokie szklanki to idealny wybór do serwowania wody z owocami zatopionymi w kostkach lodu. Ich cylindryczny kształt i solidne, zaokrąglone dno prezentują się niezwykle efektownie. Z kolei wysokiej jakości szkło pięknie rozprasza światło, pozwalając nie tylko przyjrzeć się dokładnie zawartości szklanki, ale także zaobserwować ciekawe efekty odbijania światła.

Choć wodę można i powinno się serwować w przeznaczonych do tego celu szklankach, to o wiele bardziej wytwornie prezentować się będzie w dużych, głębokich kieliszkach. To sprawdzony sposób na podawanie tego napoju, znany z eleganckich restauracji. Kieliszki do wody, nazywane również gobletami, mają najczęściej sporą pojemność (ok. 500-600 ml), dzięki czemu można ją podawać z lodem oraz dodatkami. Do serwowania wody idealnie nadają się również kieliszki typu baloon, takie jak model Gin&Tonic DUET marki Krosno Glass. Głęboka, kulista czarka o pojemności 670 ml pozwala na oryginalna kompozycję składników. Zgrabna i elegancka nóżka kieliszka podkreśla lekkość formy. Jednak, gdy nie mamy równie dużych kieliszków, śmiało możemy zastąpić je kieliszkami do wina, jak np. z kolekcji Harmony (znajdziecie na na krosno.com.pl).

​Domowa lemoniada

Choć to właśnie woda jest najzdrowsza, zazwyczaj nasi milusińscy wybierają kolorowe, słodkie napoje. Ale prawda jest taka, że efektowne barwy i intensywny smak nie tylko zaspokoją pragnienia, ale są też niezdrowe. Dlatego świetną alternatywą dla zbyt słodkich napojów ze sklepów będzie domowa lemoniada. Jej przygotowanie jest banalnie proste, a gdy we wspólną pracę zaangażujemy dzieci, będzie to ich ulubiony napój. Truskawki, arbuz, pomarańcze czy cytryny to idealne składniki do przygotowania domowej lemoniady, którą latem każdego dnia możemy serwować w innym smaku i kolorze. Wystarczy tylko odpowiednio ją podać, by pokochać ten napój na zawsze.

Doskonale sprawdzą się tu pękate dzbanki i szklane karafki oraz odpowiednio dobrane do nich szklanki. W ofercie marki Krosno Glass odnajdziemy gotowe zestawy do serwowania wody i kolorowych napojów. Klasyczny komplet składa się zazwyczaj z 5 elementów: ręcznie formowanej karafki lub dzbanka oraz czterech szklanek. Karafka, dzięki prostej geometrycznej formie będzie fantastycznym uzupełnieniem nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji letniego stołu. Z kolei pękaty dzbanek z ergonomicznym uchem to propozycja dla miłośników tradycyjnego serwowania.

Naszym pociechom do gustu z pewnością przypadną szklanki z kolorowymi nadrukami, takie jak z kolekcji Deco marki Krosno Glass. Niskie szklanki z zabawnym zdobieniem "Jaś i Małgosia" z grafiką chłopca i dziewczynki są bardzo wygodne i dobrze leżą nawet w małej dłoni, a zatapiany rant wzmacnia ich wytrzymałość. Dorosłym do gustu przypadną zaś modne motywy roślinne, jak utrzymany w odcieniach zieleni wzór liści palmowych.

Niezależnie od wyboru, do głównego naczynia do lemoniady warto dodać plastry cytrusów. Można je również włożyć do szklanek. Przygotowując lemoniadę na eleganckie spotkania, warto również dodać do niej zioła. W szkle doskonale będą prezentowały się – wpływając także na smak - gałązki mięty, melisy, rozmarynu czy bazylii. Pamiętajmy, że im zimniejsza lemoniada, tym lepiej.

​Lody dla ochłody

I choć nawadnianie w czasie upałów jest niezwykle istotne, gdy żar leje się z nieba, warto skusić się na małe co nieco. Lody, sorbety i inne zimne desery naturalnie chłodzą, dostarczając naszym zmysłom nieziemskich wrażeń. Obniżają też temperaturę organizmu, zmniejszając ryzyko odwodnienia. I choć tradycyjne mleczne lody są kaloryczne, to lekką alternatywą dla nich są sorbety.

Oba desery serwowane mogą być w specjalnych pucharkach do deserów, jak np. Krista, ale także dekoracyjnych szklankach i kieliszkach. W tych pierwszych doskonale prezentować się będą lody mleczne podawane ze świeżymi owocami czy musem. Szukając idealnych modeli śmiało możemy sięgnąć po szklanki do wina białego lub czerwonego z kolekcji Harmony marki Krosno Glass, których pękaty kształt i duża pojemność wyeksponują zimny deser.

Z kolei przygotowane na bazie przecierów i soków sorbety pięknie zaprezentują się w kieliszkach, np. z serii Harmony. Kształtna, okrągła czarka finezyjnie połączona z długą nóżką wyeksponuje kolorową naturę deseru, zachęcając do cieszenia się wszystkimi smakami lata.

Więcej informacji na temat produktów z portfolio marki Krosno Glass znaleźć można na stronie www.krosno.com.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Home Sweet Home PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.