Komunikaty PR

Jak bezpiecznie spędzić święta z pupilem

2023-12-19  |  13:00

Nadchodzą święta! Od choinek po świąteczne wypieki, nasz dom zmieni się w wypełnione rodzinną atmosferą miejsce wspólnego biesiadowania przy apetycznie zastawionym stole. Pamiętajmy jednak, że wiele popularnych przysmaków wigilijnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt.

Od apetycznego aromatu ciast i pieczonych soczystych mięs po widok pięknie zapakowanych prezentów bożonarodzeniowych czekających pod choinką – święta gromadzą nas, aby celebrować życie i miłość z tymi, których kochamy najbardziej. A dla tych z nas, którzy mają czworonożnych najlepszych przyjaciół, ten czas nie byłby kompletny bez psa lub kota u naszego boku. Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że to, co jest smaczne dla ludzi, niekoniecznie jest odpowiednie dla psów i kotów. Pragnąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, znajdźmy w te święta okazję do wspólnej zabawy i podarujmy im bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Przykładem takich przysmaków, które jednocześnie wspierają zdrowie pupila, są przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, a także te zaspokajające ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów. Podawanie przekąsek pełni także ważną rolę w budowaniu więzi z pupilem, zwłaszcza kiedy jest to połączone ze wspólną zabawą.

Świąteczne przysmaki tylko dla ludzi

Karp, kapusta z grzybami, barszcz czerwony z uszkami, makowce, pierniki – to tylko niektóre z potraw, które goszczą w naszym domu w czasie świąt. Czy można dać czworonożnemu pupilowi potrawy z wigilijnego stołu? W trosce o zdrowie zwierząt nie powinniśmy dzielić się z nimi tymi specjałami.

Dieta dla psów i kotów powinna być zawsze dostosowana do ich zwierzęcych potrzeb. Dlatego karmienie zwierząt ludzkim jedzeniem może być źródłem wielu problemów zdrowotnych, a czasem nawet poważnych zatruć. W okresie świątecznym statystycznie pojawia się najwięcej przypadków zatruć u naszych czworonogów właśnie dlatego, że część opiekunów dzieli się z nimi potrawami z własnego stołu. Pamiętajmy, że wiele z produktów, które my jemy na co dzień z przyjemnością, jest dla psów i kotów toksycznych mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w firmie Mars Polska.

Przykładem potraw niebezpiecznych dla czworonogów są świąteczne wypieki, ponieważ często zawierają takie składniki jak: czekolada, polewy do ciast, kakao, rodzynki, czy ksylitol. Są one toksyczne dla zwierząt. Spośród tradycyjnych świątecznych dań groźne mogą być także te zawierające cebulę, czosnek, kapustę i groch. Z kolei ryby niosą za sobą ryzyko przypadkowego zjedzenia ości.

– Poza pokarmami, które są trujące dla naszych ulubieńców, miejmy także na uwadze, że każda nagła zmiana diety czworonoga jest potencjalną przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego chcąc sprawić zwierzęciu radość, nagradzajmy czworonogi tym, co dla nich najlepsze – pieszczotami, zabawą i ulubionym przysmakiem specjalnie przeznaczonym dla psów i kotów dodaje Małgorzata Głowacka.

Świąteczna dieta psów i kotów nie powinna niczym różnić się od tej codziennej. Idealnie dobrane składniki odżywcze dostosowane do potrzeb danego gatunku i wieku sprzyjają utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata.

Podziel się miłością z czworonogiem

W święta możemy pokazać naszemu pupilowi, jak bardzo jest dla nas ważny, dbając o jego potrzeby. W ten sposób możemy odwdzięczać się zwierzętom za dobro, jakie wnoszą w nasze życie. W tym świątecznym czasie pamiętajmy także o czworonożnych podopiecznych schronisk, których możemy wesprzeć na wiele sposobów – wspólny spacer w dni otwarte, własnoręcznie przygotowana zabawka, czy też podarowanie ciepłego, kochającego i odpowiedzialnego domu.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które
Zwierzęta Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
2024-12-12 | 14:20

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn

8. edycja charytatywnej imprezy dla bezdomnych zwierząt Psi Targ będzie trwała aż dwa dni! Zapraszamy wszystkich na I piętro Galerii Turzyn w sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.