Komunikaty PR

Jak bezpiecznie spędzić święta z pupilem

2023-12-19  |  13:00

Nadchodzą święta! Od choinek po świąteczne wypieki, nasz dom zmieni się w wypełnione rodzinną atmosferą miejsce wspólnego biesiadowania przy apetycznie zastawionym stole. Pamiętajmy jednak, że wiele popularnych przysmaków wigilijnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt.

Od apetycznego aromatu ciast i pieczonych soczystych mięs po widok pięknie zapakowanych prezentów bożonarodzeniowych czekających pod choinką – święta gromadzą nas, aby celebrować życie i miłość z tymi, których kochamy najbardziej. A dla tych z nas, którzy mają czworonożnych najlepszych przyjaciół, ten czas nie byłby kompletny bez psa lub kota u naszego boku. Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że to, co jest smaczne dla ludzi, niekoniecznie jest odpowiednie dla psów i kotów. Pragnąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, znajdźmy w te święta okazję do wspólnej zabawy i podarujmy im bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Przykładem takich przysmaków, które jednocześnie wspierają zdrowie pupila, są przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, a także te zaspokajające ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów. Podawanie przekąsek pełni także ważną rolę w budowaniu więzi z pupilem, zwłaszcza kiedy jest to połączone ze wspólną zabawą.

Świąteczne przysmaki tylko dla ludzi

Karp, kapusta z grzybami, barszcz czerwony z uszkami, makowce, pierniki – to tylko niektóre z potraw, które goszczą w naszym domu w czasie świąt. Czy można dać czworonożnemu pupilowi potrawy z wigilijnego stołu? W trosce o zdrowie zwierząt nie powinniśmy dzielić się z nimi tymi specjałami.

Dieta dla psów i kotów powinna być zawsze dostosowana do ich zwierzęcych potrzeb. Dlatego karmienie zwierząt ludzkim jedzeniem może być źródłem wielu problemów zdrowotnych, a czasem nawet poważnych zatruć. W okresie świątecznym statystycznie pojawia się najwięcej przypadków zatruć u naszych czworonogów właśnie dlatego, że część opiekunów dzieli się z nimi potrawami z własnego stołu. Pamiętajmy, że wiele z produktów, które my jemy na co dzień z przyjemnością, jest dla psów i kotów toksycznych mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w firmie Mars Polska.

Przykładem potraw niebezpiecznych dla czworonogów są świąteczne wypieki, ponieważ często zawierają takie składniki jak: czekolada, polewy do ciast, kakao, rodzynki, czy ksylitol. Są one toksyczne dla zwierząt. Spośród tradycyjnych świątecznych dań groźne mogą być także te zawierające cebulę, czosnek, kapustę i groch. Z kolei ryby niosą za sobą ryzyko przypadkowego zjedzenia ości.

– Poza pokarmami, które są trujące dla naszych ulubieńców, miejmy także na uwadze, że każda nagła zmiana diety czworonoga jest potencjalną przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego chcąc sprawić zwierzęciu radość, nagradzajmy czworonogi tym, co dla nich najlepsze – pieszczotami, zabawą i ulubionym przysmakiem specjalnie przeznaczonym dla psów i kotów dodaje Małgorzata Głowacka.

Świąteczna dieta psów i kotów nie powinna niczym różnić się od tej codziennej. Idealnie dobrane składniki odżywcze dostosowane do potrzeb danego gatunku i wieku sprzyjają utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata.

Podziel się miłością z czworonogiem

W święta możemy pokazać naszemu pupilowi, jak bardzo jest dla nas ważny, dbając o jego potrzeby. W ten sposób możemy odwdzięczać się zwierzętom za dobro, jakie wnoszą w nasze życie. W tym świątecznym czasie pamiętajmy także o czworonożnych podopiecznych schronisk, których możemy wesprzeć na wiele sposobów – wspólny spacer w dni otwarte, własnoręcznie przygotowana zabawka, czy też podarowanie ciepłego, kochającego i odpowiedzialnego domu.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Mokra czy sucha karma: która jest lepsza dla Twojego psa? Biuro prasowe
2024-07-24 | 14:00

Mokra czy sucha karma: która jest lepsza dla Twojego psa?

Wybór odpowiedniej diety dla psa to ważny element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Według badania grupy Fressnapf, do której należą specjalistyczne sklepy z
Zwierzęta Jak zaplanować udany urlop z pupilem
2024-07-24 | 07:50

Jak zaplanować udany urlop z pupilem

Wakacyjny wyjazd to wspaniała okazja do wzmacniania wyjątkowej więzi łączącej człowieka z czworonożnym przyjacielem. Wspólne spacery w pięknych okolicznościach przyrody,
Zwierzęta Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów
2024-07-19 | 01:00

Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów

Pies? Kot? A może chomik? Bez względu na to, jakie zwierzę mamy w domu, chcemy dla niego jak najlepiej. Zbilansowana karma, zdrowe przekąski, wygodne legowiska czy nowa obroża dla psa –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Nauka

Młodym singlom coraz bardziej podoba się życie w pojedynkę. Znacząca zmiana w ciągu dekady

Dzisiejsi nastoletni single są bardziej zadowoleni z bycia stanu wolnego niż ich rówieśnicy 10 lat temu – wynika z badań niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Ich autorzy podkreślają, że może to być następstwem obserwowanych w ostatnich latach trendów, kiedy spada liczba małżeństw i są one zawierane przez coraz starszych ludzi. Bycie singlem stało się  bardziej normalne i akceptowalne w społeczeństwie. Większej satysfakcji ze stanu wolnego badacze nie stwierdzili jednak wśród starszych grup badanych.

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.