Komunikaty PR

Jak często powinniśmy prać i wymieniać pościel?

2021-11-15  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Świeża, wyprana pościel może sprawić, że nasz sen będzie przyjemny, a także zdrowy. Bez regularnego odświeżania i wymiany jesteśmy narażeni na kontakt z niewidocznymi gołym okiem roztoczami. Mikroby te zaostrzają przebieg alergii i wielu chorób dermatologicznych. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o kołdry, poduszki i poszewki, aby nocny odpoczynek nie wiązał się z problemami zdrowotnymi.

Według sondażu przeprowadzonego przez markę WENDRE na ogólnopolskiej grupie 1000 osób, 74% respondentów twierdzi, że kołdrę należy wymieniać co 4 lata lub częściej. Niestety te deklaracje nie zgadzają się ze średnim czasem użytkowania. W większości przypadków człowiek używa tej samej kołdry przez około 9 lat! Nowa pościel kupowana jest najczęściej ze względu na zbyt długi czas użytkowania lub konieczność, wynikającą ze zniszczenia lub zalania. Jednak jej wymiana powinna być dokonywana znacznie częściej.

Wymiana pościeli – dlaczego jest bardzo ważna

Jak podaje Journal of Dermatological Science, przeciętny człowiek, każdego dnia traci 500 milionów komórek skóry. Dużą część z nich możemy znaleźć w naszych łóżkach. Podczas snu, ciało poci się, naskórek się łuszczy, a włosy wypadają. Stają się idealną pożywką dla roztoczy. Te mikroorganizmy wywodzące się z rodziny pajęczaków uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Takie warunki panują właśnie w pościeli. Czy mogą mieć one wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia? Opowiedz na to pytanie jest twierdząca.

Brak regularnej wymiany poszewek, kołdry i poduszek naraża skórę na kontakt z bakteriami, grzybami i wirusami. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się takich schorzeń jak, kontaktowe zapalenie skóry, trądzik lub egzema. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzony brud, olejki do twarzy, pot i włosy, znajdujące się na poszewkach, z powrotem przenoszone są na skórę. Co więcej, mogą one przesiąkać przez powłoczkę i gromadzić się na poduszkach, pozostawiając żółte plamy na powierzchni. Substancje te zatykają pory, nasilają wykwity u osób o wrażliwej skórze i powodują przebarwienia. Na poszwach osiadają także roztocza kurzu domowego, które zaostrzają, a nawet wywołują nowe alergie. Nie zapominajmy o kołdrze, w której wnętrzu także można znaleźć mikroskopijne nieczystości. Jej poszycie, wskutek oddziaływania potu z czasem przybiera intensywny żółty kolor, a zapach ulega zmianie. Wypełnienie zaś traci na sprężystości i zbija się w gródki. Trudniej wtedy jest utrzymać komfortową temperaturę ciała. Jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen poduszki powinniśmy wymieniać na nowe co 2 lata, a kołdrę optymalnie co 3-4 lata (max. 5).

Sprzymierzeniec walki z roztoczami

Chcąc ograniczyć rozwój roztoczy, warto zainwestować w kołdrę i poduszkę antyalergiczną. Produkty te wykonane są z materiałów odprowadzających wilgoć. Dodatkowo zapewnią organizmowi odpowiednią regulację termiczną w trakcie odpoczynku, przy zachowaniu właściwej wymiany powietrza. Również nie przepuszczają do swojego wnętrza roztoczy, co znacząco redukuje ich namnażanie i pomaga zachować czystość i higienę. Doskonałym przykładem mogą być produkty z linii Antibacterial marki Wendre. Wytworzone z mikrofibry, wyjątkowo trwałej i odpornej na zagniecenia. Ponadto, może być prana w domowych warunkach bez obaw utraty sprężystości. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed podrażnieniami skóry i alergiami. Osoby zmagające się z różnymi dermatologicznymi chorobami mogą rozważyć powlekanie poduszek antyalergicznych w jedwabne poszewki. Tkanina ta będzie dodatkową barierą ochronną przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ze względu na swoje naturalne właściwości nie wchłania kremów, ogranicza pocenie się, wyrównuje koloryt skóry i wspomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Pamiętajmy jednak, że jedwab wymaga delikatnego czyszczenia.  

Jak często powinno się prać pościel?

Częstotliwość odświeżania pościeli zależy od wielu indywidualnych czynników: ubrań, w których śpimy, towarzystwa zwierząt domowych w łóżku, tendencji do pocenia się. Zaleca się cotygodniowe pranie poszewek, w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza – oczywiście, zależy to od tkaniny.  Częściej, bo nawet do 3 razy w tygodniu, powinny wymieniać je osoby z skłonnościami do trądziku. W przypadku kołder i poduszek czynność tę powinniśmy wykonywać co 2 do 3 miesięcy. Jeśli nie mamy odpowiednich warunków na wypranie i wysuszenie kołdry, warto oddać ją do czyszczenia w pralni. Istotne jest, by była porządnie wysuszona, nim powróci do codziennego użytku. W innym wypadku należy spodziewać się szybkiego rozwoju roztoczy. W okresie zimowym pościel możemy wietrzyć na mrozie. W ten sposób także pozbędziemy się niechcianych mikroskopijnych gości.

Sposoby na przedłużenie czystości pościeli

Pamiętajmy, że częste pranie kołder, poduszek i poszewek może wpływać na ich stan. Jeśli chcemy przedłużyć ich czystość i żywotność, należy:

  • Dokładnie myć się przed pójściem spać – w ten sposób pozbędziemy się większości martwego naskórka, a w następstwie zmniejszymy ilość roztoczy.
  • Spać w piżamie wykonanej z naturalnych i przewiewnych materiałów – to istotne, ponieważ nasza skóra swobodnie oddycha i nie jest narażona na podrażnienia. Należy wybierać bieliznę nocną wykonaną z bawełny, wiskozy lub jedwabiu.
  • Rozścielać narzutę lub koc na łóżko – materiał ten dodatkowo ochroni przed kurzem i brudem.
  • Ograniczyć wpuszczanie zwierząt do sypialni – obecność czworonogów znacznie zwiększa ilość roztoczy i brudu.

Regularne pranie i wymiana pościeli pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Przysłuży się także urodzie. Nie zapominajmy o tej czynności i wpiszmy ją do naszych domowych obowiązków.

 

Źródło:

Leonard M. Milstone, „Epidermal Desquamation”, Journal of Dermatological Science 36, nr 3, 1 grudnia 2004 r., s. 131–140.

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Zaprojektuj swoją szafę z Komfort Biuro prasowe
2024-10-02 | 14:00

Zaprojektuj swoją szafę z Komfort

We wrześniu Komfort uruchomił nową usługę – Konfigurator szaf i garderoby, który już teraz jest dostępny dla wszystkich klientów. To nowoczesne narzędzie
Dom HAWA Folding Concepta – Nowoczesne drzwi składane, które ukrywają funkcje
2024-10-02 | 13:40

HAWA Folding Concepta – Nowoczesne drzwi składane, które ukrywają funkcje

Współczesne aranżacje wnętrz koncentrują się na połączeniu estetyki z funkcjonalnością, co sprawia, że coraz większą rolę odgrywają innowacyjne rozwiązania pozwalające
Dom Jak woskować drewniane meble?
2024-10-02 | 13:00

Jak woskować drewniane meble?

Drewno to wszechstronny materiał, którego wyjątkowość możemy podkreślić poprzez pielęgnację odpowiednimi preparatami, dobierając je w zależności od oczekiwanego efektu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Konsument

Z roku na rok rośnie odsetek Polaków segregujących odpady. Nie zawsze jednak robią to prawidłowo [DEPESZA]

Już 97 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady – wynika z badania SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton. To o 5 pkt proc. więcej niż w 2023 roku. Rośnie również świadomość dotycząca recyklingu kartonów do płynnej żywności, a 58 proc. osób deklaruje, że prawidłowo wyrzuca je do żółtego pojemnika. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości co do tego, jak segregować poszczególne odpady do konkretnych pojemników. – Frakcje z poszczególnych pojemników są niekiedy zanieczyszczone innymi odpadami, co utrudnia proces sortowania i obniża jakość surowca do recyklingu – ocenia Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Konsument

Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych

Smartfony, monitory komputera, telewizory podłączone do sieci lub konsoli do gier mogą negatywnie wpływać na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne – twierdzą lekarze. Dodatkowo nadużywanie elektronicznych gadżetów może niekorzystnie wpływać na nawyki żywieniowe. Między innymi z tego powodu coraz więcej mówi się o potrzebie higieny cyfrowej. Jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji.