Komunikaty PR

Jak daleko sięgają ręce Kremla? Szokujący serial ‘Truciciele z Salisbury’

2022-12-08  |  08:00

Spokojne miasteczko Salisbury znajdujące się w południowej Anglii z dnia na dzień znajduje się na ustach całego świata. To właśnie tam dochodzi do jednego z najgłośniejszych zamachów ostatnich lat. Serial ‘Truciciele z Salisbury’ opowiada o szokującej sprawie podwójnego agenta wywiadu Siergieja Skripala, którego wraz z córką w 2018 roku otruto nowiczokiem – wysoce trującą substancją, stworzoną w ZSRR podczas Zimnej Wojny. Skripal był wrogiem Kremla, dlatego zamach na jego życie był jednym z najgłośniejszych wydarzeń i był powodem jednego z największych kryzysów dyplomatycznych ostatnich lat. Fabuła jest umiejscowiona w samym sercu zdarzeń pokazując napięcia i emocje, jakie pojawiały się w publicznej dyskusji. Czteroodcinkowa produkcja od dziś jest dostępna na platformie streamingowej Viaplay.

Pierwszy taki zamach od II wojny światowej

Serial rozpoczyna się w momencie, kiedy po raz pierwszy od czasów II wojny światowej wykryto użycie bojowego środka chemicznego na terenie Europy. Gdy w marcu 2018 roku tajemniczy mężczyzna, wraz z córką, zostali odnalezieni w parku w pobliżu jeziora, nikt nie podejrzewał, że to wydarzenie odbije się szerokim echem w całym kraju. Oboje nieprzytomni, w stanie krytycznym zostali przewiezieni do szpitala, gdzie przez długi czas przebywali w śpiączce. Pierwsza wybudziła się córka mężczyzny Julija, która od razu spytała o to, czy jej ojciec żyje. Wyniki analizy chemicznej wskazały, że oboje zostali otruci jedną z najgroźniejszych substancji bojowych, jakie stworzono w Związku Sowieckim na początku lat 70. Zamach był wycelowany w Siergieja Skripala, byłego agenta GRU, który w latach 1990. i na początku XXI wieku pracował dla brytyjskiego wywiadu. Całe Salisbury, gdzie mieszkał Skripal zostało poddane odkażeniu, w którym pomagały zarówno policja, jak i wojsko.

Podwójny agent

Siergiej Skripal był oficerem wojskowego wywiadu Rosji i podwójnym agentem brytyjskich służb, który w związku z działaniami na rzecz obcego państwa został skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Jego prawnicy bezskutecznie odwoływali się od wyroku, aż do momentu, gdy w 2010 roku został wymieniony za dziesięciu rosyjskich agentów zatrzymanych w Stanach Zjednoczonych. Po opuszczeniu kraju mężczyzna zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W nowym miejscu odwiedzała go również córka, Julija. Rosyjskie służby znane są z niezwykłej brutalności wobec swoich byłych agentów, z których wielu zostało zamordowanych. Skripalowi jako zdrajcy – zdaniem Kremla – należała się śmierć. Sposób wykonania egzekucji miał na celu rozłożenie procesu w czasie i uniknięcie odpowiedzialności.

Kryzys międzynarodowy

Brytyjski rząd rozpoczął wnikliwe badania tych wydarzeń. Gdy coraz więcej przesłanek wskazywało na udział rosyjskich służb, a na jaw wyszło miejsce, w którym najprawdopodobniej wytworzono truciznę, rosyjskie tajne służby zostały oskarżone o próbę zamachu. Kreml wszystkiemu zaprzeczył. Napięcie pomiędzy obu krajami eskalowało, a jednym z jego efektów było wydalenie z Wielkiej Brytanii rosyjskich dyplomatów. Tym tropem poszło również 28 innych państw, w wyniku czego wydalono z nich łącznie 153 przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

To nie koniec!

Wszystko wskazywało na to, że historia z zatruciem nowiczokiem dobiegła końca. Jednak 30 czerwca 2018 roku służby wykryły podobne objawy u osób niepowiązanych z rosyjskim wywiadem. Charlie Rowley znalazł butelkę perfum, którą podarował Dawn Sturgess. Kobieta straciła przytomność zaraz po spryskaniu nadgarstka, a kilka dni później zmarła. Szczegółowe śledztwo i relacja mężczyzny, który uszedł z życiem wskazują, że nie było to celowe działanie, a jedynie wypadek, spowodowany sposobem pozbycia się trucizny po zamachu na Skripala 5 września 2018 r. zidentyfikowano dwóch obywateli Rosji winnych serii otruć w Wielkiej Brytanii. Mężczyźni byli powiązani z FSB.

Twórcy

W rolach głównych zobaczymy zdobywczynię nagrody IFTA - Anne Marie Duff ('Shameless', 'Mroczne materie'), Rafe Spalla ('Czarne lustro', 'Hooligans'), Marka Addy’ego ('Goło i wesoło', 'Gra o tron') i MyAnnę Buring ('Wiedźmin', 'Saga Zmierzch'). Reżyserią zajął się Saul Dibb ('Księżna', 'Bullet Boy'), a za scenariusz odpowiadają Adam Patterson ('Brutal', 'Rogue Agent') i Declan Lawn ('Brutal', 'Niewypowiedziana Wojna').

Serial ‘Truciciele z Salisbury’ wiernie podąża tropem śledztwa prowadzonego w sprawie otrucia Skripala i jego córki, a jednocześnie pokazuje w jaki sposób nieudany zamach może pogrążyć relacje pomiędzy państwami. Czteroodcinkowy serial ‘Truciciele z Salisbury’ jest już dostępny na platformie streamingowej Viaplay

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film 15. sezon „Górskich ratowników” od 2 września w Romance TV! Biuro prasowe
2024-08-11 | 09:00

15. sezon „Górskich ratowników” od 2 września w Romance TV!

Już od poniedziałku 2 września na antenę Romance TV powraca wyczekiwany serial „Górscy ratownicy! W 15. sezonie na fanów czekają nowe wyzwania jakich podjąć muszą się
Film WIŚNIOWSKI wspiera studentów „łódzkiej filmówki” przy realizacji filmu w rejonie
2024-08-08 | 10:00

WIŚNIOWSKI wspiera studentów „łódzkiej filmówki” przy realizacji filmu w rejonie

W dniach od 1 do 7 sierpnia, we wsi Wilkowisko i jej okolicach, studenci Szkoły Filmowej z Łodzi realizowali swój najnowszy projekt. Film, który opowiada historię młodej
Film STRZELIŁAM DO ANDY’EGO WARHOLA – ZAWIŁA HISTORIA RADYKALNEJ FEMINISTKI I PISARKI
2024-08-05 | 01:00

STRZELIŁAM DO ANDY’EGO WARHOLA – ZAWIŁA HISTORIA RADYKALNEJ FEMINISTKI I PISARKI

6 sierpnia obchodzimy 96. urodziny Andy’ego Warhola - sławnego artysty, jednego z głównych i najważniejszych przedstawicieli pop-artu. Jego dzieła takie jak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.