Komunikaty PR

Jak dbać o uśmiech na co dzień, by cieszyć się jego zdrowiem na długo?

2023-03-20  |  12:00

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to coroczna inicjatywa, której celem jest podkreślenie ogromnego wpływu profilaktyki chorób zębów i dziąseł na zdrowie ogólne. Schorzenia jamy ustnej to wyzwanie w skali globalnej, ale także palący problem w Polsce, który dotyczy niemal wszystkich dorosłych[1] i blisko 80 proc. dzieci[2]. O uśmiech można jednak zadbać w prosty sposób – prawidłowe nawyki żywieniowe, odpowiednia higiena, a przede wszystkim regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym od najmłodszych lat pozwolą cieszyć się zdrowiem jamy ustnej na długo.

Według alarmujących statystyk Światowej Federacji Dentystycznej z konsekwencjami zaniedbań zdrowia jamy ustnej zmaga się nawet 90 proc. populacji[3]. Próchnica i choroby przyzębia to najczęstsze przyczyny braku odpowiedniej troski o zęby, wywołane również nieprawidłową dietą bogatą w cukier, paleniem tytoniu i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Odpowiedzią na niską świadomość znaczenia zdrowia zębów i dziąseł są coroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechny problem zaniedbań stanu uzębienia, a także edukacja oraz promowanie odpowiednich nawyków higienicznych i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tegorocznym hasłem przewodnim akcji jest „Be proud of your mouth” – slogan podkreśla kluczową rolę odpowiedniej troski o zęby już w wieku wczesnodziecięcym, która pozwala „być dumnym ze swojej jamy ustnej” przez całe życie.

W niechlubnej czołówce narodów, które bynajmniej nie mogą być dumne ze swoich uśmiechów są Polacy. Złudzeń nie pozostawia Raport Ministerstwa Zdrowia[4], według którego tylko 1 proc. dorosłych nie ma problemów z zębami. Co więcej, próchnica coraz częściej dotyczy także najmłodszych. Choruje na nią blisko 85 proc. 6-latków i nawet 40 proc. dzieci w wieku do 2 lat. Tendencja występowania schorzeń jamy ustnej rośnie wraz z wiekiem.

Pogarszający się stan uzębienia Polaków to poważne wyzwanie zdrowotne, któremu można w prosty sposób zapobiec. Podstawą codziennej higieny jest pielęgnacja jamy ustnej przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystycznej oraz regularne wizyty u stomatologa. Wczesne rozpoznanie próchnicy i innych chorób jamy ustnej umożliwia podjęcie niezbędnych działań i pozwala cieszyć się zdrowym uśmiechem na długie lata. Eksperci podkreślają – zdrowa jama ustna nie jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż wpływa na ogólne samopoczucie i zdrowie całego organizmu.

Przeciwdziałać wysokiemu odsetkowi dzieci z próchnicą pragnie enel-med stomatologia. Chcąc promować zdrowe nawyki i regularne wizyty kontrolne, marka oferuje pacjentom wiele rozwiązań, m.in. w formie ogólnopolskich akcji profilaktycznych w trakcie całego roku. Obecnie, dzięki współpracy enel-med stomatologia, firmy Septodont i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dzieci w całej Polsce mogą wykonać bezpłatne przeglądy i otrzymać bezpłatne leczenie stomatologiczne w ramach akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. Przeszkodą na drodze do zdrowego uśmiechu nie musi być także dentofobia – w placówkach enel-med stomatologia leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych może być przeprowadzone w narkozie lub sedacji wziewnej. Tym sposobem marka pragnie odczarować wizytę u dentysty, która w wyniku złych doświadczeń z przeszłości bądź zakorzenionego w podświadomości strachu często wywołuje niepotrzebne obawy i stres.

– Codzienna higiena jamy ustnej, odpowiednio dobrana pasta oraz szczoteczka sprzyjają zdrowym i mocnym zębom. Jednak oprócz tych prostych czynności absolutnie kluczowym jest zgłaszanie się przez osoby dorosłe na regularne wizyty przeglądowe co najmniej 2 razy w roku. Natomiast dzieci na  wizyty kontrolne powinny zgłaszać się co 3-4 miesiące. Warto podkreślić, że zadbana jama ustna nie jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż ma wpływ także na dobre samopoczucie i zdrowie ogólne. Zarówno powstaniu, jak i przykrym konsekwencjom próchnicy czy chorób przyzębia można łatwo przeciwdziałać – podstawą jest wczesna profilaktyka. Pamiętajmy, że w kwestii zdrowia zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego wizyty u stomatologa powinny odbywać się systematycznie, a nie tylko w momencie pojawienia się bólu czy uszkodzenia zęba. W obliczu istnej pandemii próchnicy wśród najmłodszych rodzice pełnią kluczową rolę jako pierwsi nauczyciele prawidłowych nawyków, którzy powinni dbać o regularne wizyty kontrolne zarówno swoich pociech, jak i własne – podkreśla dr n. med. Marta Markunina, dyrektor medyczna ds. stomatologii w enel-med.

 


[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/zdrowie-jamy-ustnej.

[2] Tamże.

[3] https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej.

[4] Zdrowie jamy ustnej - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap Biuro prasowe
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.