Komunikaty PR

Jak ochronić dom przed nadmiernym słońcem w upalne lato?

2021-08-06  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Nadmierne nagrzewanie pomieszczeń jest problemem, który skutecznie utrudnia nam możliwość koncentracji, odpoczynku lub po prostu ukrycia się przed panującym za oknami ukropem. W upalnym sezonie dom powinien oferować nam schronienie oraz gwarantować właściwą temperaturę oraz przepływ powietrza. O tym, jak poradzić sobie z rosnącą temperaturą w pomieszczeniach, opowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Ostatnie lata i zmiany klimatyczne przyzwyczaiły nas do tego, że w sezonie letnim mamy do czynienia z coraz wyższą liczbą dni, w których termometry przekraczają 30°C. Choć zwolenników upalnego lata jest wielu, raczej nikt z nas nie chce prażyć się z gorąca we własnym domu lub mieszkaniu. Wnętrza powinny być dla nas azylem, a nie miejscem, w którym dodatkowo opadamy z sił, tocząc walkę z wysoką temperaturą. Jest jednak kilka sposobów na walkę z nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, które nie ograniczają się wyłącznie do montażu klimatyzacji lub pracy wiatraka.

Jednym z powodów wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczeń jest słabej jakości izolacja ścian budynku lub montaż nieodpowiednich okien. I choć o tych dwóch elementach mówi się zazwyczaj w kontekście ochrony przed stratą ciepła, właściwie zaplanowana termoizolacja budynku ma ogromny wpływ na to, by latem we wnętrzach temperatura nie przekraczała tej na zewnętrz.

Skąd to ciepło?

- Specjaliści podają, że temperatura mieszcząca się w zakresie od 18 do 22°C, daje nam najbardziej komfortowe warunki zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Wraz ze wzrostem temperatury pogłębia się nasze zmęczenie, a nawet osłabienie, które wprowadzają nas w poczucie dyskomfortu oraz obniżają nasza wydajność - mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, producenta stolarki w klasie premium. 

Z tego powodu, planując budowę lub remont, należy dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien oraz ich funkcjonalności. Pomoże to w zwiększeniu tak zwanej bezwładności cieplnej budynku, która jest skuteczną metodą utrzymania korzystnego poziomu komfortu cieplnego latem.

Okna w domu

Stolarka okienna nie tylko odpowiada za doświetlenie oraz wentylację pomieszczeń, ale może także zatrzymać upalne powietrze przed wejściem do środka. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny, takie jak specjalne pakiety szybowe lub systemy osłonowe. Nowoczesne i przede wszystkim szczelne okna dopasowane do projektu (nasłonecznienia budynku) oraz potrzeb jego mieszkańców pozwolą na skuteczne obniżenie temperatury latem. Na etapie projektowym można również zdecydować się na montaż okien ze szkłem selektywnym i przeciwsłonecznym.

Osłony przeciwsłoneczne

Z naszych danych wynika, że inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż dużych przeszkleń. Mają one oczywiście szereg zalet, wśród których można wymienić wyjątkowe doświetlenie wnętrz, energooszczędność oraz nowoczesny design, jednak duże okna wiążą się również z dużym naświetleniem. Z tego względu okna zlokalizowane na południu lub zachodzie warto wyposażyć w dodatkowe systemy osłonowe – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Wybór odpowiednich osłon okiennych zależy od nasłonecznienia, rodzaju zastosowanych przeszkleń oraz możliwości systemowych. W przypadku tradycyjnych wewnętrznych rolet i żaluzji musimy pamiętać, że są to rozwiązania, które nie odbijają energii świetlnej. Oznacza to, że będą blokować światło, ale nie temperaturę. Skuteczną alternatywę stanowią osłony zewnętrzne.

Zarówno roleta zewnętrza, jak i żaluzja fasadowa stanowią ciekawy sposób na dekorację domu, a do tego doskonale odcinają pomieszczenia od świata i światła zewnętrznego. Do ich dodatkowych zalet zaliczyć można ochronę przed hałasem oraz włamywaczami. Żaluzje zewnętrzne przechwytują nawet do 80% promieni słonecznych, zanim te zdążą dotrzeć do szyby. Podobnie działają rolety, ponieważ poduszka powietrza, która powstaje między szybą a roletą działa tak, jak izolacja. Właściwy montaż tego typu rozwiązań może obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 10°C w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz – tłumaczy ekspert z firmy AWILUX i dodaje: – Innym ciekawym rozwiązaniem jest montaż ekranów Light Control, które znacząco poprawiają parametry techniczne okien, chronią przed słońcem i zabezpieczają szyby przed nagrzewaniem.

Skuteczna ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń powinna zostać zaplanowana już na etapie projektowym. Stosowanie dobrej jakości izolacji oraz montaż nowoczesnych okien z dodatkowymi osłonami skutecznie obniżą temperaturę we wnętrzach. Warto także pamiętać, by w upalne dni unikać otwierania okien czy drzwi balkonowych, a wietrzyć dopiero wtedy, gdy temperatura się obniży.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.