Komunikaty PR

Jak odpoczywają seniorzy?

2024-08-21  |  09:00
Biuro prasowe

Regularne przerwy od codziennych obowiązków, zmiana otoczenia i nowe doświadczenia pomagają redukować stres, poprawiają nastrój i zwiększają poczucie satysfakcji z życia. – Odpoczynek to integralna część zdrowego stylu życia, podobnie jak odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Wpływa korzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie np. na funkcjonowanie poznawcze. Potrzeba odpoczynku jest uniwersalna, choć jej formy mogą się różnić w zależności od wieku. – mówi Inga Nyc, psycholog, Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego, współpracująca ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich. Jak zatem wygląda odpoczynek seniora w praktyce?

Jak seniorzy odpoczywają – różne potrzeby i oczekiwania

Potrzeby wypoczynkowe seniorów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników takich jak dotychczasowy styl życia, zainteresowania i stan zdrowia. Oprócz indywidualnych preferencji, istotne są również potrzeby wynikające z wieku. Seniorzy w wieku 60-70 lat często szukają aktywnych form spędzania czasu, chcąc realizować swoje pasje i zainteresowania. Osoby starsze tj. 70-80-letnie, preferują spokojniejszy wypoczynek. Dla seniorów powyżej 80. roku życia relaks jest nadal wciąż istotny, choć ograniczenia zdrowotne często dyktują wybór miejsc blisko domu.  – Potrzeby seniorów wiążą się z aktualnym etapem w życiu. Dla jednych kluczowa będzie potrzeba rekreacji, dla innych chęć poznania nowych miejsc lub nostalgiczny powrót do miejsc, z którymi wiąże się wiele ważnych wspomnień. Warto także podkreślić znaczenie potrzeby afiliacji, czyli przynależności, która bezpośrednio łączy się z potrzebą bezpieczeństwa. Obejmuje ona kontakt z innymi ludźmi oraz utrzymanie relacji partnerskich, przyjacielskich i rodzinnych. Każdy człowiek potrzebuje przestrzeni, w której jego problemy, wspomnienia i oczekiwania będą zrozumiane. Tę przestrzeń najczęściej wypełniają osoby z podobnej grupy wiekowej. Nie boimy się mówić o znaczeniu grupy rówieśniczej w kontekście dzieci czy nastolatków, ale zapominamy o jej roli w życiu dorosłym. Kontakty rodzinne seniorów z dziećmi i wnukami są kluczowe, lecz nie powinny być jedynymi relacjami w codziennym życiu seniora. Wyjazdy, nawet krótkie, umożliwiają nawiązywanie i utrzymywanie nowych znajomości oraz zaspokajanie potrzeb, których niektórzy seniorzy mogą sobie nie uświadamiać, lub o które nie potrafią sami zadbać. – podkreśla Inga Nyc.

Seniorzy w podróży

Podczas podróży seniorzy przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa oraz zwracają uwagę na możliwość korzystania z udogodnień dostosowanych do ich potrzeb. Równie istotne dla udanego wyjazdu są ogólny komfort i dobre wyżywienie. Ponadto seniorzy cenią sobie spokojne miejsca, gdzie mogą oderwać się od codzienności, zregenerować siły i odpocząć. Statystyki pokazują, że wyjazdy poza miejsce zamieszkania częściej podejmują osoby w wieku 65-74 lata (ok. 37%) niż seniorzy powyżej 75 r.ż. (ok. 26%). Najczęstszym celem podróży seniorów są odwiedziny u rodziny i krewnych w innych miejscowościach w Polsce (niemal 15%) oraz wczasy i wycieczki krajowe (ok. 14%). Około 5% seniorów spędza czas na działkach rekreacyjnych, własnych lub znajomych. Zdecydowanie mniej osób starszych decyduje się na wyjazdy zagraniczne, zarówno w celu odwiedzenia rodziny czy krewnych, jak i uczestnictwa w wycieczkach, wczasach czy pielgrzymkach (w obu przypadkach około 4%)[1].

Dobre towarzystwo priorytetem

Ważnym aspektem podróży seniorów jest kontakt z innymi ludźmi. Aż 8 na 10 seniorów wskazuje relacje z innymi ludźmi jako drugi najważniejszy element życia, zaraz po sprawności umysłowej[2]. Wiele starszych osób traktuje zatem wakacyjny wyjazd jako doskonałą okazję do nawiązania nowych znajomości i spędzenia czasu w miłym towarzystwie. – Wycieczki sprzyjają integracji społecznej. Dzięki wyjazdom seniorzy mogą poczuć się częścią wspólnoty, integrować się bardziej z otoczeniem, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Udział w aktywnościach społecznych zmniejsza ryzyko izolacji społecznej, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego. Starsze osoby z powodu dolegliwości zdrowotnych lub samotności zamykają się w sobie i czterech ścianach domu. Ta grupa wiekowa jest  szczególnie narażona na wyższe ryzyko lęku czy depresji. Kontakt z innymi ludźmi przekłada się nie tylko na pozytywne relacje społeczne, ale dodaje energii, budzi radość i nadzieję oraz łagodzi poczucie samotności. – podkreśla Mariola Orłowska, psychoterapeutka współpracująca ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich. Niestety wiele starszych osób żyje samotnie i z tego powodu może mieć trudności z podjęciem decyzji o wyjeździe, zwłaszcza jeśli nie mają w swoim otoczeniu bliskiej osoby, z którą mogłyby pojechać.

Bariery dobrego wypoczynku

Dostępność wypoczynku dla seniorów jest ograniczona przez szereg czynników. Barierą nie do pokonania najczęściej są wysokie koszty podróży, noclegów i wyżywienia oraz problemy zdrowotne utrudniające samodzielne poruszanie się i uczestnictwo w różnych aktywnościach. Seniorom trudno zdecydować się na wyjazd również z powodu braku dostępności komunikacji publicznej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostępność połączeń jest ograniczona, a taka podróż wiąże się dla nich z dużym stresem. Wiele miejsc wypoczynkowych i atrakcji turystycznych nie jest dostosowanych do potrzeb osób starszych, co dodatkowo utrudnia korzystanie z takich ofert. Brak odpowiednich udogodnień, jak np. wózki inwalidzkie, windy czy łatwy dostęp do obiektów, może również skutecznie zniechęcać seniorów do wyjazdów. Wreszcie, niektóre starsze osoby mogą obawiać się podróżowania z uwagi na potencjalne ryzyko zdrowotne związane z podróżą oraz z obawy przed brakiem wsparcia medycznego w czasie wyjazdu. Wszystkie te czynniki składają się na ogólny obraz trudności, z jakimi borykają się seniorzy, próbując znaleźć i skorzystać z możliwości wypoczynku poza swoim codziennym otoczeniem.

Z tych powodów coraz więcej organizacji i instytucji oferuje specjalne programy skierowane do seniorów, które umożliwiają im wypoczynek dostosowany do ich potrzeb. Jednym z przykładów jest inicjatywa „Wakacje jednego dnia” organizowana przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Dzięki takim przedsięwzięciom, seniorzy mają możliwość oderwania się od codzienności, spędzenia czasu w miłym, troskliwym towarzystwie i doświadczenia nowych wrażeń.

Inicjatywy wspierające wypoczynek seniorów – Jeden dzień wakacji

Inicjatywa Stowarzyszenia mali bracia Ubogich polega na organizowaniu krótkich wyjazdów dla samotnych seniorów, którzy nie mogą zorganizować sobie wypoczynku, a często nawet, samodzielnie wyjść z domu. Wycieczki są częścią całorocznego Programu „Obecność” i umożliwiają seniorom spędzenie czasu poza domem wraz z wolontariuszami, którzy regularnie odwiedzają ich w ciągu roku. Seniorzy mogą cieszyć się pięknymi widokami, relaksem i przyjaznym towarzystwem bliskiej osoby, która zna ich potrzeby. – Wakacje mają przede wszystkim pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Nawet jednodniowe wycieczki to doskonałe odstępstwo od codziennej rutyny. Taka aktywność pozwala osobom starszym nabrać dystansu i na chwilę zapomnieć o dolegliwościach zdrowotnych, zrelaksować się i odpocząć. Podróżowanie wpływa też korzystnie na zdrowie fizyczne, ponieważ wycieczki mobilizują do spacerów i zwiedzania. To też okazja do poznawania nowych miejsc i życia mieszkańców danego regionu, spojrzenia na świat z innej perspektywy. Pamiętajmy, że doświadczeń i przeżyć nikt nam nie odbierze, a poczucie szczęścia pomimo wszystko zależy tylko od nas. – dodaje psychoterapeutka Mariola Orłowska.

W ubiegłym roku, dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, zorganizowano 266 wycieczek indywidualnych i 7 wyjazdów grupowych dla seniorów w ramach  „Wakacji jednego dnia”. Więcej szczegółów na temat akcji „Wakacje jednego dnia” na stronie: www.malibracia.org.pl/wakacje.

 


[1] Jakość życia osób starszych w Polsce, GUS, 2020

[2] Samotność osób 80+, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, 2023 r.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.