Jak odpowiednio pielęgnować bliznę po oparzeniu?
Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest długotrwałym procesem, który wymaga cierpliwości i systematyczności. By uzyskać najlepszy efekt, leczenie należy rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji blizna będzie jaśniejsza i mniej widoczna.
Blizny po oparzeniu są konsekwencją gojenia się rany, która pojawiła się na ciele w wyniku działania wysokiej temperatury bądź też chemicznej substancji.
Blizna pooparzeniowa przyjmuje zwykle postać keloidową lub przerostową. Ma nierówną strukturę (jest wypukła), charakteryzuje się nieprawidłowymi proporcjami kolagenu, efektem czego jest spadek elastyczności tkanki. Z czasem zmiana staje się twarda. Blizna po oparzeniu odcina się kolorystycznie od zdrowej tkanki skórnej i przybiera krwiście siny kolor. Jest to szczególnie duży dyskomfort, jeżeli blizna zajmuje dużą i nieregularną powierzchnie skóry lub znajduje się w widocznym miejscu. Jak dbać o blizny pooparzeniowe?
Domowe sposoby na blizny po oparzeniu
W proces leczenia blizn pooparzeniowych warto również wdrożyć domowe sposoby, które dawniej uskuteczniały nasze babcie. W domowej apteczce i spiżarni nie powinno zabraknąć:
- Oleju z nasion róży, który w naturalny sposób uelastycznia bliznę oraz redukuje jej wypukłość.
- Nasion lnu, mają one działanie przeciwzapalne, a oprócz tego zmiękczają zmianę i ułatwiają proces gojenia ran.
BLIZCARE ® BIO - w trosce o Twoją bliznę!
Choć naturalna, domowa profilaktyka nikomu nie zaszkodzi, to w większości przypadków, blizny pooparzeniowe wymagają profesjonalnej pielęgnacji. Nie bez przyczyny są one uznawane przez specjalistów za jedne z najtrudniejszych w leczeniu. Międzynarodowy Zespół ds. Leczenia Blizn rekomenduje silikon medyczny jako skuteczny produkt w terapii zapobiegania i leczenia blizn. W ofercie marki BLIZCARE® znajdują się plastry i żele, na bazie silikonu o wysokim profilu bezpieczeństwa i potwierdzonej biozgodności z ludzką skórą.
W leczeniu blizny pooparzeniowej, zwłaszcza tej o nieregularnym kształcie, którą trudno będzie zaopatrzyć plastrem, będzie specjalistyczny żel BLIZCARE®BIO naturalnie wzbogacony wyciągiem z Helichrysum Italicum B. Olejek eteryczny z kwiatu ziela nieśmiertelnika jest naturalnym przeciwutleniaczem, silnym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym.
BLIZCARE®BIO to hipoalergiczny, przeźroczysty oraz szybko schnący produkt medyczny. Jak go stosować? Należy nałożyć cienką warstwę żelu na bliznę kolistymi ruchami. Co ważne, nie ma określonej częstotliwości aplikacji żelu na zmianę skórną. Należy jednak pamiętać, by cienka, nieprzerwana warstwa żelu pokrywała całą bliznę, tylko wówczas działanie silikonu na bliznę będzie efektywne.
Najkorzystniej stosować jest żel w okresie do dwóch lat po zamknięciu się rany. BLIZCARE®BIO może być stosowany u dorosłych i dzieci bez względu na wiek.
Stosowanie silikonowych, medycznych żeli BLIZCARE®BIO, to nieinwazyjna metoda w leczeniu blizn, w tym pooparzeniowych. Produkt pomaga skutecznie poprawić wygląd skóry, jednocześnie dbając o komfort pacjenta.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.