Jak odpowiednio pielęgnować bliznę po oparzeniu?
Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest długotrwałym procesem, który wymaga cierpliwości i systematyczności. By uzyskać najlepszy efekt, leczenie należy rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji blizna będzie jaśniejsza i mniej widoczna.
Blizny po oparzeniu są konsekwencją gojenia się rany, która pojawiła się na ciele w wyniku działania wysokiej temperatury bądź też chemicznej substancji.
Blizna pooparzeniowa przyjmuje zwykle postać keloidową lub przerostową. Ma nierówną strukturę (jest wypukła), charakteryzuje się nieprawidłowymi proporcjami kolagenu, efektem czego jest spadek elastyczności tkanki. Z czasem zmiana staje się twarda. Blizna po oparzeniu odcina się kolorystycznie od zdrowej tkanki skórnej i przybiera krwiście siny kolor. Jest to szczególnie duży dyskomfort, jeżeli blizna zajmuje dużą i nieregularną powierzchnie skóry lub znajduje się w widocznym miejscu. Jak dbać o blizny pooparzeniowe?
Domowe sposoby na blizny po oparzeniu
W proces leczenia blizn pooparzeniowych warto również wdrożyć domowe sposoby, które dawniej uskuteczniały nasze babcie. W domowej apteczce i spiżarni nie powinno zabraknąć:
- Oleju z nasion róży, który w naturalny sposób uelastycznia bliznę oraz redukuje jej wypukłość.
- Nasion lnu, mają one działanie przeciwzapalne, a oprócz tego zmiękczają zmianę i ułatwiają proces gojenia ran.
BLIZCARE ® BIO - w trosce o Twoją bliznę!
Choć naturalna, domowa profilaktyka nikomu nie zaszkodzi, to w większości przypadków, blizny pooparzeniowe wymagają profesjonalnej pielęgnacji. Nie bez przyczyny są one uznawane przez specjalistów za jedne z najtrudniejszych w leczeniu. Międzynarodowy Zespół ds. Leczenia Blizn rekomenduje silikon medyczny jako skuteczny produkt w terapii zapobiegania i leczenia blizn. W ofercie marki BLIZCARE® znajdują się plastry i żele, na bazie silikonu o wysokim profilu bezpieczeństwa i potwierdzonej biozgodności z ludzką skórą.
W leczeniu blizny pooparzeniowej, zwłaszcza tej o nieregularnym kształcie, którą trudno będzie zaopatrzyć plastrem, będzie specjalistyczny żel BLIZCARE®BIO naturalnie wzbogacony wyciągiem z Helichrysum Italicum B. Olejek eteryczny z kwiatu ziela nieśmiertelnika jest naturalnym przeciwutleniaczem, silnym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym.
BLIZCARE®BIO to hipoalergiczny, przeźroczysty oraz szybko schnący produkt medyczny. Jak go stosować? Należy nałożyć cienką warstwę żelu na bliznę kolistymi ruchami. Co ważne, nie ma określonej częstotliwości aplikacji żelu na zmianę skórną. Należy jednak pamiętać, by cienka, nieprzerwana warstwa żelu pokrywała całą bliznę, tylko wówczas działanie silikonu na bliznę będzie efektywne.
Najkorzystniej stosować jest żel w okresie do dwóch lat po zamknięciu się rany. BLIZCARE®BIO może być stosowany u dorosłych i dzieci bez względu na wiek.
Stosowanie silikonowych, medycznych żeli BLIZCARE®BIO, to nieinwazyjna metoda w leczeniu blizn, w tym pooparzeniowych. Produkt pomaga skutecznie poprawić wygląd skóry, jednocześnie dbając o komfort pacjenta.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.