Komunikaty PR

Jak podróżują Polacy?

2022-10-03  |  10:00
Biuro prasowe

Choć Polacy coraz chętniej wprowadzają ekonawyki do swojego stylu życia to w kwestii transportu zmiany idą w wolniejszym tempie. Prawie 50 proc. rodaków wskazuje samochód jako najczęstszy środek transportu. Czy bardziej ekologiczne wybory, takie jak rower lub hulajnoga, mają szansę zdobyć większą popularność i stać się pierwszym wyborem Polaków?

W raporcie zrealizowanym w ramach kampanii „Nasz Klimat” zbadano postawy respondentów dotyczące odpowiedzialnego przemieszczania się. Ankietowanych zapytano m.in. o sposób podróżowania – 47 proc. badanych odpowiedziało, że samochód to ich podstawowy środek transportu. Na drugim miejscu (16 proc.) wskazano komunikację miejską, a następnie poruszanie się pieszo (12 proc). Co ciekawe, rowery i hulajnogi, szczególnie popularne w dużych miastach, wskazało jedynie 5 proc. badanych.

Jak podróżować ekologicznie?

Choć Polacy wydają się być bardzo przywiązani do tradycyjnych form transportu, wprowadzenie zmian w tym obszarze nie jest trudne, czego efekty już są widoczne. W dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców), z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rowery czy hulajnogi elektryczne wynajmowane na minuty lub godziny. Wiele samorządów wprowadza je w przestrzeni miejskiej za sprawą głosowań w budżetach obywatelskich
– np. Łódź czy Kraków. Poruszanie się jednośladem zapewnia możliwość szybkiego pokonywania małych dystansów w często mocno zakorkowanym mieście, a także zmniejsza nie tylko hałas i zatłoczenie na drogach, ale także wpływa na redukcję gazów cieplarnianych.

Jeśli samochód jest koniecznym środkiem transportu, np. ze względu na odległości konieczne do pokonania, warto zastosować popularny na Zachodzie carpooling. To metoda polegająca na wspólnych przejazdach autem w jednym kierunku. Z tego rozwiązania z powodzeniem mogą korzystać współpracownicy mieszkający na tym samym osiedlu lub rodzice, których dzieci uczęszczają do jednej szkoły. Carpooling, z którego wg badania korzysta już co 5 z nas, a co 4 chce spróbować, pozwala nie tylko zmniejszyć ilość emisji spalin przypadającą na jednego pasażera, ale także rozłożyć koszty dojazdów. Kolejnym sposobem na wdrożenie ekonawyków jest stosowanie tak zwanej ekonomicznej jazdy, która pozwala zoptymalizować zużycie paliwa i podzespołów samochodu. Jak wynika z badania, ecodriving stosuje blisko 70 proc. Polaków, a ponad 40 proc. z nich stosuje ten styl jazdy na co dzień.

Dlaczego nadal samochód jest pierwszym wyborem?

Raport pokazuje, że rodzice dzieci w wieku 0-14 lat częściej niż ogół Polaków wybierają samochód jako środek transportu do pracy (52 proc. rodziców, 47 proc. grupy reprezentatywnej ogółu respondentów). Najprawdopodobniej jest to związane z odwożeniem przez nich pociech do szkół czy przedszkoli. Z maluchami w wieku przedszkolnym trudno podróżować np. hulajnogą, a droga pokonywana pieszo zajmuje zbyt dużo czasu, dlatego tę formę wybiera tylko 4 proc. rodziców.

Kobiety częściej wybierają komunikację miejską (20 proc.) niż mężczyźni (12 proc). Rzadziej niż inne grupy korzystają z samochodu podczas dojazdów do pracy również osoby z miast powyżej 500 tys. Mieszkańcy aglomeracji mają jednak łatwiejszy dostęp do komunikacji miejskiej i wydzielone buspasy, które pozwalają omijać korki. Młodzi dorośli (18-24 lata) najczęściej wybierają komunikację miejską, rower lub hulajnogę. Dlaczego? Często osoby w tym wieku nie mają jeszcze prawa jazdy lub kupno samochodu jest dla nich zbyt dużym wydatkiem, więc w wielu przypadkach ten ekologiczny wybór związany jest z życiową sytuacją.

Małe kroki – duże znaczenie

Kluczem do sukcesu działań na rzecz klimatu jest metoda małych kroków. Każdy z nas powinien w swoim codziennym życiu wprowadzać nawyki, które pozytywnie wpłyną na środowisko
– w przypadku transportu wybór jest naprawdę prosty. Zabierzmy się z koleżanką do pracy, wybierzmy się na rynek rowerem, a na weekendowe spotkanie z przyjaciółmi pojedźmy hulajnogą. Małe zmiany mają wielkie znaczenie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Nasz Klimat”, której głównym celem jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Więcej informacji na stronie www.naszklimat.gov.pl.

Pełen raport i szczegółowe dane dostępne są pod linkiem: Ekologiczne zachowania Polaków Raport Klimat tworzą ludzie - Edukacja Ekologiczna - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Te 10 powodów sprawia, że tegoroczna olimpiada w Paryżu jest wyjątkowa Biuro prasowe
2024-08-12 | 14:00

Te 10 powodów sprawia, że tegoroczna olimpiada w Paryżu jest wyjątkowa

  Trwająca olimpiada we Francji już teraz zapisała się jako jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń sportowych w historii. Po stu latach od ostatnich igrzysk w tym
Styl życia Mocktaile inspirowane Azją. Gdzie ich szukać?
2024-08-12 | 12:00

Mocktaile inspirowane Azją. Gdzie ich szukać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rezygnuje z alkoholu, poszukując alternatywnych form koktajli, które dostarczają równie intensywnych doznań smakowych
Styl życia Siódma kampania społeczna Fundacji Avalon
2024-08-12 | 12:00

Siódma kampania społeczna Fundacji Avalon

Do dzisiaj Fundacja zrealizowała już sześć ogólnopolskich kampanii społecznych, a w maju ogłosiła konkurs ofert na realizację kolejnej – tym razem pod roboczym tytułem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Podróże

Paulina Sykut-Jeżyna: Byłam już na Mazurach, a teraz lecę do Grecji. Wszędzie ceny wzrosły, ale przecież można wybierać różne miejsca i wedle uznania planować wydatki

Prezenterka podkreśla, że jej tegoroczne wakacje mają dwie odsłony. Cieszy się, że wraz z bliskimi udało jej się już spędzić trochę czasu na ukochanych Mazurach, a z kolei teraz udaje się do Grecji i ma nadzieję, że urlop upłynie jej pod znakiem odpoczynku, wyciszenia i ładowania akumulatorów. Paulina Sykut-Jeżyna dostrzega, że ceny wzrosły, ale podkreśla, że zawsze można wybrać takie miejsca na wakacyjny wypoczynek, gdzie ten wzrost nie będzie tak mocno odczuwalny.

Media

Agnieszka Hyży: Ja, Maciek Rock i Maciek Dowbor byliśmy taką świętą trójcą Polsatu. Ale my nie mamy tak mocnego miejsca i pomysłu na siebie w internecie jak Maciej Dowbor

Prezenterka żałuje, że Maciej Dowbor pożegnał się z Polsatem, ale szanuje jego decyzję i wierzy, że przed nim kolejne ciekawe wyzwania zawodowe. Agnieszka Hyży niezwykle miło wspomina czasy, kiedy mieli przyjemność ze sobą współpracować, i nie ukrywa, że wciąż sporo się od niego uczy, chociażby obserwując jego aktywność w mediach społecznościowych. Cieszy się także na każde spotkanie z nim.