Jak pokonać letnie upały? Pomoże rekuperacja w domu!
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Kiedy przychodzą długo wyczekiwane upały, zastanawiamy się jak sobie z nimi radzić. I choć często jest to zaledwie kilkanaście dni w roku, to i tak nasz organizm przeżywa wtedy istną gehennę. Stajemy się senni, mniej efektywni w pracy i brakuje nam sił. Rekuperacja w domu pomoże.
W walce z upałami możemy zrobić wiele. Począwszy od częstego i regularnego nawadniania organizmu, po działania prewencyjne już w naszym domu takie jak stosowanie osłon okiennych, zaciemnianie pomieszczeń. Jednak to, co kluczowe i co naprawdę może pomoc, to rekuperacja w domu. Jest ona gwarancją świeżego powietrza w domu bez konieczności wietrzenia.
Rekuperacja „orzeźwia”
Rekuperacja to skuteczna forma poprawy komfortu cieplnego budynku. W porównaniu z klimatyzacją - rekuperator wymienia powietrze w budynku, podczas gdy klimatyzator tylko uzdatnia wewnętrzne masy. Można zatem powiedzieć, że rekuperacja w znacznym stopniu wspiera klimatyzację w zakresie wymiany powietrza na świeże bez utraty energii zużytej na chłodzenie. Świeże powietrze w systemie rekuperacji dostarczają anemostaty nawiewne. Centrale rekuperacyjne odpowiedzialne są za dostarczanie do pomieszczeń przyjemnego, czystego i świeżego powietrza.
Orzeźwiające powietrze nocą
Jeśli mamy w domu rekuperator, możemy skorzystać z tzw. nocnego przewietrzenia. Działa to tak, jakby podczas upalnego lata nocą otwierać okna. Nie jest to rzeczywiste chłodzenie, ale działa automatycznie, bez potrzeby pamiętania o wietrzeniu domu nocą. Wszystko to jest możliwe za sprawą by-passu, czyli mechanizmu wbudowanego w każdy rekuperator VASCO. Idea działania by-passu jest bardzo prosta. W ciągu dnia, gdy panuje upał przekraczający 30oC zasłaniamy się przed słońcem i zamykamy okna, aby nie wpuszczać gorącego powietrza do domu, gdzie wciąż utrzymuje się jeszcze temperatura ok. 24oC. Natomiast w nocy działamy odwrotnie. Temperatura na zewnątrz spada poniżej 20 oC, więc otwieramy okna, by nocą wychłodzić wnętrze domu. I tę rolę spełnia właśnie automatyczny by-pass w rekuperatorze. W ciągu dnia, gdy jest upalnie, rekuperator z wymiennikiem ciepła powstrzymuje wzrost temperatury wewnątrz, a w nocy automatycznie „uchyla okna” i nawiewa chłodniejsze powietrze z zewnątrz.
Funkcja „nocnego przewietrzenia” jest zatem realną korzyścią w ciągu upalnego lata. Gorące powietrze z przegrzanego domu jest wyrzucane na zewnątrz, a w drugą stronę chłodniejsze zewnętrze powietrze jest kierowane bezpośrednio do salonu czy sypialni. By-pass to istniejący w rekuperatorze dodatkowy otwarty kanał wraz z system przepustnic, które automatyka rekuperatora otwiera lub zamyka tak, aby skierować powietrze z zewnątrz zamiast standardowo przez wymiennik ciepła, właśnie tym dodatkowym kanałem go omijającym.
Dla użytkowników rekuperatora VASCO ważne powinno być także to, że mogą samodzielnie określić co jest dla nich zbyt wysoką temperaturą. Temperaturę aktywującą by-pass można samodzielnie ustawić za pomocą aplikacji VASCO Comfort Control na smartfonie.
Więcej to na: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.