Jak poprawić swoje bezpieczeństwo w Internecie?
Public Relations
Rynek Główny 34/15
31-010 Kraków
magdalena|grochalaPR.com| |magdalena|grochalaPR.com
509754055
https://www.linkedin.com/in/magdalena-grochala/
Każdego roku w październiku rządy, organizacje sektora publicznego i przedsiębiorstwa na całym świecie organizują wydarzenia i kampanie, których celem jest edukowanie i podnoszenie świadomości w obszarze cyberbezpieczeństwa. O bezpieczeństwo trzeba jednak dbać przez cały rok. Co może zrobić każdy z nas, by lepiej chronić się w Internecie?
W Unii Europejskiej obchodzimy Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, w Stanach Zjednoczonych październik jest natomiast Miesiącem Świadomości Cyberbezpieczeństwa. Celem obu inicjatyw jest promowanie bezpieczeństwa i najlepszych praktyk w sieci. Wszystko po to, by uczulać użytkowników na potencjalne zagrożenia oraz uczyć ich, jak na co dzień bezpiecznie korzystać z Internetu.
- Posiadanie choćby podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa jest niezbędne do tego, by chronić nasze tożsamości, zasoby i dane przed kradzieżą i atakami. Ważne jest jednak to, byśmy pamiętali o bezpieczeństwie nie tylko w październiku, ale przez cały rok – wyjaśnia Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.
Eksperci na całym świecie promują zasadę ‘pomyśl, zanim klikniesz’ oraz zachęcają do wdrożenia czterech elementów ochrony, które pomagają zachować bezpieczeństwo w Internecie. Są to:
- Używanie silnych haseł: Większość z nas żyje w świecie chronionym hasłami. Ochrona naszych danych uwierzytelniających to jeden z najważniejszych kroków w zapobieganiu cyberatakom, takim jak ransomware. Hasła powinny być długie, unikalne i składać się z losowego ciągu liter (wielkich i małych), cyfr i symboli. Warto korzystać z menedżera haseł, aby bezpiecznie je przechowywać.
- Włączanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA): MFA dodaje kolejną warstwę ochrony do danych uwierzytelniających, co utrudnia cyberprzestępcom przejęcie konta za pomocą skradzionych loginów i haseł. Ta dodatkowa warstwa może obejmować kod wysyłany SMS-em lub e-mailem czy też generowany przez aplikację uwierzytelniającą, lub dane biometryczne, takie jak odciski palców czy rozpoznawanie twarzy.
- Regularne aktualizowanie oprogramowania: Aktualizowanie oprogramowania i urządzeń to jeden z najprostszych sposobów ochrony systemów przed zagrożeniami. Aktualizacje powinny być instalowane natychmiast po ich udostępnieniu. Gdy to możliwe, warto używać systemu automatycznego wykrywania i instalowania aktualizacji.
- Rozpoznawanie i zgłaszanie prób phishingu: Ataki phishingowe to jedno z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych narzędzi cyberprzestępców. Atakujący zwykle używają do ich przeprowadzenia e-maili, ale mogą również wykorzystać wiadomości tekstowe, media społecznościowe czy rozmowę telefoniczną. Celem tych ataków jest kradzież danych, instalacja złośliwego oprogramowania lub inne szkodliwe działania. Zawsze sprawdzaj nadawcę i autentyczność wiadomości przed kliknięciem linków lub pobraniem załączników.
- Inicjatywy podejmowane w październiku na całym świecie znacząco przyczyniają się do zwiększenia świadomości i promowania działań, które redukują ryzyko w codziennym życiu. Organizowane wydarzenia i kampanie medialne pomagają w edukowaniu społeczeństwa, co sprawia, że jest ono lepiej przygotowane do radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami. Wpływają na wzrost adopcji MFA, poprawę protokołów bezpieczeństwa w firmach oraz zwiększenie świadomości na temat ataków phishingowych i inżynierii społecznej – podsumowuje Mateusz Ossowski z Barracuda.
Druk personalizowany: klucz do budowania wyjątkowych doświadczeń klientów
melt museum prezentuje najnowszą instalację „FAKE.EXE”
HATOR zaprezentuje swoje najnowsze akcesoria gamingowe na Poznań Game Arena
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Gwiazdy
Robert El Gendy: Halloween to zupełnie nie moja estetyka. Na początku listopada nie jest mi do śmiechu, raczej pogrążam się w zadumie
Prezenter zaznacza, że nijak nie potrafi się przekonać do świętowania Halloween. Uważa bowiem, że jest to zwyczaj zbyt komercyjny i nieprzystający do jego stylu. Jego zdaniem przełom października i listopada to nie czas na dobrą zabawę, maskaradę i upiorne stroje, ale na zadumę, refleksję i wspomnienia o naszych bliskich zmarłych.