Komunikaty PR

Jak przygotować dziecko do zimowych ferii? Ekspert radzi!

2020-01-10  |  01:00
Biuro prasowe

Sezon ferii zimowych już tuż, tuż! Białe szaleństwo rozpoczną jako pierwsi, bo już 13 stycznia, uczniowie z województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Gdy dzieci myślą o kierunku podróży i zabawie wśród przyjaciół, rodzice zastanawiają się, jak przygotować swoją pociechę na trudy zimowego wyjazdu. O czym nie można zapomnieć? Podpowiadamy!

Bez względu na wiek dziecka, rodzice zawsze odczuwają pewien niepokój związany z jego wyjazdem na wypoczynek. Jak sobie poradzi w nowym miejscu? Czy nie zabraknie mu niczego, czy będzie wiedziało jak zachować się w nietypowej sytuacji? Do ferii warto przygotować się wcześniej – dzięki temu rodzice będą spokojniejsi, a ich pociecha będzie mogła w pełni oddać się dobrej zabawie.

Wyzwanie nr 1 – dobrze skomponowany bagaż

Sztuka pakowania się polega na tym, by w walizce niczego nie zabrakło, a jednocześnie, by nie była ona zbyt ciężka. To szczególnie ważnie w przypadku podróży dziecka, które być może będzie musiało samo wnieść swój bagaż do hotelu. – Rodzice z troski często pakują dzieciom za dużo rzeczy. Wszystko oczywiście zależy od profilu wyjazdu, ale na ogół nikt nie potrzebuje osobnej ciepłej bluzy na każdy dzień tygodnia. Warto z kolei pamiętać o odpowiedniej ilości skarpetek, bo na zimowych wędrówkach przemoczenia butów zdarzają się bardzo często. Ciepła czapka i rękawiczki również są obowiązkowe. Na kosmetykach z kolei można zaoszczędzić miejsce – w sklepach oferowane są produkty 2 w 1 lub w mniejszych opakowaniach. Warto jednak pamiętać o kremie z filtrem, bo mimo zimowej aury, słońce potrafi mocno przygrzewać, zwłaszcza w górach mówi Michał Karpiński, wychowawca i instruktor narciarstwa z biura podróży Almatur.

Drobne na pamiątki

Każdy wyjazd wypoczynkowy nierozerwalnie łączy się z kupowaniem upominków związanych z miejscowością, w której spędza się wolny czas. Dzieci z przyjemnością buszują wśród straganów z pamiątkami – warto więc wyposażyć naszą pociechę w pieniądze na drobny gadżet z wyjazdu. Jaką kwotę włożyć do kieszeni nastolatka? – Wiele zależy od jego wieku i tego, czy w domu otrzymuje regularne kieszonkowe. Pamiętajmy, że choć dzieci na wyjazdach mają zapewnione całodziennie wyżywienie, to mogą mieć ochotę na dokupienie sobie np. czegoś do picia. Z mojego doświadczenia wynika, że ok. 10-15 zł na każdy dzień pobytu dziecka w zupełności wystarczy, by zaspokoić jego potrzeby zakupowe na feriachdodaje Michał Karpiński.  

Przygotowania do szaleństwa sportowego

Ferie często oznaczają naukę nowego sportu lub powrót do zimowych dyscyplin po niemal roku przerwy. Dobrze jest zadbać o kondycję dziecka i uchronić je przed ewentualnymi kontuzjami po nagłym wysiłku fizycznym. – Jazda na nartach czy na desce snowboardowej to znacznie większy wysiłek dla organizmu, niż szkolne lekcje wychowania fizycznego tłumaczy Michał Karpiński. – Swoim podopiecznym polecam, by przed wyjazdem poświęcili czas na przygotowanie się do uprawiania sportów zimowych. Warto iść z dzieckiem kilka razy np. na basen. Roztrenowanie pomoże uniknąć zakwasów po pierwszych dniach jazdy na stokudodaje.

Relacje w grupie

Przed samodzielnym wyjazdem na ferie dobrze jest porozmawiać z nastolatkiem o tym, jak będzie wyglądać jego wyjazd. – Dzieci są podekscytowane czekającymi je atrakcjami i możliwością poznania nowych osób, ale nagłe zmiany mogą je także nieco przytłoczyć. Warto wytłumaczyć mu, zwłaszcza, jeśli to jego pierwszy wyjazd bez rodziców, że na obozie być może nie zawsze będzie mógł robić to, na co akurat ma ochotę, ale z pewnością czeka go wiele dobrej zabawy. Należy także przestrzec, by zawsze trzymało się grupy, a w razie jakichkolwiek kłopotów, by zgłosiło je wychowawcy – dodaje Michał Karpiński.

Jak się kontaktować z dzieckiem na obozie?

Dzwonić czy nie dzwonić? Pisać czy nie pisać? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy rodzicie, bez względu na relację z dzieckiem i skalę nadopiekuńczości.  Warto umówić się z naszą pociechą na jedną, stałą porę kontaktu i konsekwentnie się jej trzymać. Przed każdym wyjazdem rodzice dostają plan i szczegółowy program obozu, z godzinami posiłków, terminami wycieczek i zajęć dodatkowych – na ich postawie można ustalić z dzieckiem stałą godzinę rozmowy. Rekomendujemy takie rozwiązanie również z powodów organizacyjnych, ponieważ zależy nam, żeby wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach programowych i aby zajęć tych było jak najwięcej. – podsumowuje Michał Karpiński.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Back to school, czyli jak urządzić pokój ucznia Biuro prasowe
2024-08-23 | 14:00

Back to school, czyli jak urządzić pokój ucznia

Odpowiednia aranżacja wnętrza będzie sprzyjać nauce i sprawi, że dziecko z nową energią rozpocznie kolejny rok szkolny. Biurko w pokoju ucznia to obowiązkowy element
Dziecko Co robić z czasem po szkole? Zbliża się Giełda Zajęć Dodatkowych
2024-08-23 | 11:00

Co robić z czasem po szkole? Zbliża się Giełda Zajęć Dodatkowych

Blisko 20 placówek edukacyjnych z Warszawy i okolic oraz setki ciekawych pomysłów na to, jak odkryć i rozwinąć talent ucznia, oderwać go od smartfona
Dziecko Rodzinna Niedziela z Fryckiem w Elektrowni Powiśle
2024-08-22 | 16:47

Rodzinna Niedziela z Fryckiem w Elektrowni Powiśle

Każda wakacyjna niedziela w Elektrowni Powiśle jest rodzinna, a najbliższa (25 sierpnia) będzie jeszcze bardziej magiczna. W ramach letniego cyklu Rodzinne Niedziele, na najmłodszych czeka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.