Jak świętować dzień bez diety?
6 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Diety. W jaki sposób możemy świętować ten dzień? Czy po prostu będziemy się objadać ptysiami i słodyczami, a może raczej postawimy na warzywa, owoce i wodę? Czym w ogóle jest dieta? Czy to innowacyjny sposób odżywiania czy modne odchudzanie?
Wierzę, że celem tego święta nie jest jedzenie smakowitych ciasteczek, czy czekoladek bez opamiętania lecz nawołanie do akceptacji własnego ciała i refleksji nad własnym zdrowiem – mówi z nadzieją Regina Bukowska, propagatorka zdrowego stylu życia i weganizmu. Dla mnie dieta to pewne nawyki żywieniowe, które powinniśmy przyjąć na stałe, uwzględniające odpowiednią ilość witamin i związków mineralnych.
Tymczasem samo słowo dieta niestety stało się synonimem odchudzania. Ale czy zdrowa dieta to przede wszystkim mnóstwo surowych warzyw i owoców i nic poza tym? A może odpowiednia dieta powinna zawierać dużo produktów skrobiowych, takich jak: makarony czy ryż? Czy łączyć białko z tłuszczem, cukier z białkiem? Czy orzechy lub awokado ze sporą zawartością tłuszczu mogą być elementem diety odchudzającej?
Kiedy jestem pytana, co to znaczy „być na dobrej diecie”, z uśmiechem odpowiadam, że dobra dieta dla każdego może być inna – wyjaśnia Regina Bukowska, która jest twórczynią programów detoxu i grupy na FB „Regina Bukowska Świat”, wokół której buduje społeczność ludzi, chcących świadomie i zdrowo żyć. To zależy od Ciebie, jak się czujesz z tym, co jesz na co dzień? Co ci służy, jak czuje się Twój organizm? Jeśli masz sporo energii, dobry sen i żyjesz w zdrowiu, to znaczy, że ta dieta ci służy – niezależnie, czy jesteś na diecie roślinnej, czy nie.
Zdaniem ekspertki, nie ma cudownej diety, dobrej dla wszystkich. Każdy człowiek musi sam określić, czego potrzebuje, aby jego organizm prawidłowo funkcjonował. Nie zawsze dieta restrykcyjna jest dla nas dobra. Wystarczy wprowadzić racjonalny sposób odżywiania, aby zyskać na zdrowiu a zrzucenie kilku zbędnych kilogramów może być jedynie efektem ubocznym.
Dieta wcale nie musi polegać tylko na odchudzaniu – jest przekonana Regina Bukowska. Warto przede wszystkim pomyśleć o zmianie starych, szkodliwych nawyków i wprowadzeniu nowych i zrobienie tego w zgodzie ze sobą a nie poprzez uleganie presji otoczenia. Dieta to przede wszystkim dostarczanie do naszego organizmu optymalnej ilości naturalnych, niezbędnych różnorodnych składników odżywczych. I tak jeśli potrzebujesz oczyścić organizm z toksyn, minimum 2 razy w roku możesz zastosować się do mojego autorskiego programu „10-dniowy detoks sokowy”. Jeśli poczujesz się zmęczony, zdecyduj się na usuwanie metali ciężkich z organizmu wprowadzając do szejków owocowych kolendry i chlorelli (na 7 dni). Aby wspomóc pracę wątroby i zakwasić żołądek, pij naturalnie fermentowany ocet jabłkowy z wodą na czczo (1/2 łyżki octu na 1/2 szklanki wody). Każde uzupełnienie niedoborów to pewnego rodzaju dieta.
Warto pamiętać, że dieta to nie tylko sposób jedzenia, który wprowadzamy na chwilę, w momencie, gdy chcemy podreperować swoje zdrowie. Jeśli się dobrze odżywiamy, tak naprawdę nie mamy potrzeby stosowania żadnych diet redukcyjnych, więc Dzień bez Diety trwa ZAWSZE!!!
Ja rozumiem dietę jako indywidualne spotkanie ze swoim organizmem, jako zdrowy rozsądek, świadomość i poznanie własnego ciała – podsumowuje Regina Bukowska. Połączenie człowieka z naturą – oto, co daje pełnię zdrowia. Warto się zatem codziennie odpowiednio odżywiać, zamiast zaśmiecać organizm czymkolwiek bez szacunku do ciała czyli samego siebie. Dzień bez diety świętujmy więc poprzez refleksję nad swoim zdrowiem stylem życia. To dobry czas, aby zacząć odżywiać się naturalnie czyli intuicyjnie słuchając swojego organizmu i biorąc odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie.
![SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_2138823636,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
![Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025](/files/_uploaded/glownekonf_578768766,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.