Komunikaty PR

JAK WYGLĄDA OPIEKA SENIORALNA W POLSCE?

2020-07-22  |  10:05
Biuro prasowe

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba osób starszych wymagających specjalistycznej opieki. Jej ciężar spada na najbliższą rodzinę, której członkowie często mieszkają w innych miastach i nie mają możliwości sprawowania odpowiedniej pieczy. Na szczęście na terenie całego kraju powstaje coraz więcej placówek medycznych, które gwarantują opiekę na najwyższym poziomie.

Polskie społeczeństwo staje się coraz starsze. Opiekę nad seniorami powierza się ich bliskim, którzy nie zawsze mają czas, aby poświęcić im maksimum uwagi. Własne problemy i obowiązki, praca, dzieci, pochłaniają ich bez reszty i nie są oni w stanie w odpowiedni sposób zająć się starszymi członkami swojej rodziny, szczególnie tymi, którzy wymagają całodobowej opieki. W Polsce jest coraz więcej miejsc, gdzie seniorzy mogą poczuć się w pełni zaopiekowani.

– Priorytetem takich placówek jest stworzenie jak najlepszej atmosfery dla seniorów. W większości takich miejsc pracownicy, jak i właściciele starają się stworzyć bardzo rodzinne relacje. Seniorzy to często osoby bardzo nieufne do obcych, jednak my staramy się przełamać ich strach i zagwarantować im nie tylko opiekę na najwyższym poziomie, ale również warunki jak najbardziej zbliżone do tych w domu. Samopoczucie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, a my staramy się to zapewnić. Oczywiście nasi seniorzy są często odwiedzani przez swoich najbliższych, którzy mogą ponownie wziąć swojego członka rodziny do domu w dowolnym momencie, gdy tylko jego stan ulegnie poprawie i będzie on mógł funkcjonować samodzielnie lub z niewielką pomocą medyczną w domu – mówi Beata Drzazga, właścicielka Centrum Medycznego BetaMed S.A.

Placówki świadczące usługi opieki senioralnej zazwyczaj umożliwiają krótkoterminowe, jak i długoterminowe pobyty. Są one dostosowane do osób całkowicie niesamodzielnych oraz tych, które wymagają pomocy jedynie przy konkretnych czynnościach. Programy zdrowotne oferowane w takich placówkach są w różnych wariantach, zgodnie ze stanem zdrowia i potrzebami pacjentów. Tworzone są one indywidualnie dla każdego pacjenta, na bazie kompleksowych świadczeń z zakresu lecznictwa, pielęgnacji, rehabilitacji oraz psychoterapii.

– W trakcie pobytu w placówce seniorzy mają zapewnioną nie tylko opiekę medyczną, ale również szereg udogodnień oraz atrakcji. Ogród jest niezmiernie częstym miejscem wypraw naszych podopiecznych, szczególnie w ciepłe dni, kiedy mają oni ochotę pooddychać świeżym powietrzem. Poza tym oferujemy również spotkania o tematyce zdrowotnej, aby każdy senior wiedział, jak ważne jest dbanie o siebie w dojrzałym wieku. Naszą placówkę odwiedzają również artyści, dzięki czemu możemy zapewnić seniorom występy muzyczne, jak i teatralne, a także przedstawienia przedszkolaków. Dodatkowo oferujemy zajęcia manualne, terapeutyczne, przy których mogą porozmawiać i miło spędzić czas. Dla bardziej rozrywkowych seniorów oferujemy również dancingi, gdzie mogą wspólnie się pobawić – dodaje Beata Drzazga.

Pobyt w takim miejscu nie musi kojarzyć się jedynie z zabiegami i różnymi innymi formami leczniczymi, ale jest to również okazja dla seniorów do odbudowania relacji towarzyskich. Zazwyczaj starsze osoby mieszkają same w swoim domu i nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami w swoim wieku. W takim miejscu mogą spotkać ludzi z podobnymi doświadczeniami i miło spędzić czas przy herbacie czy też przy różnego rodzaju grach bądź innych zajęciach relaksacyjnych.

– Kontakt z drugą osobą jest jak najbardziej potrzebny osobom w podeszłym wieku. Dzięki temu mogą one poczuć, że przynależą do pewnej grupy ludzi, że nadal mają przyjaciół i ludzi, którzy ich kochają. A jak wiadomo, każdy człowiek chce czuć, że wciaż jest ważny i potrzebny. Tak zbudowana jest psychika każdego człowieka, bez względu na wiek. Umożliwiamy naszym podopiecznym kontakty z innymi, żeby tworzyli jak największe siatki znajomości. Pobyt w takiej placówce może jedynie pomóc naszym bliskim, by w jak najlepszy sposób spędzili swoje seniorskie lata – tłumaczy Beata Drzazga.

 

BetaMed S.A.– centrum medyczne istniejące na rynku od niemal 20 lat. Posiada 91 filii na terenie 11 województw, a jego główna siedziba znajduje się w Chorzowie. Spółka jest największą firmą medyczną w Polsce świadczącą usługi z zakresu opieki domowej i stacjonarnej, w tym opiekę senioralną.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.