Komunikaty PR

Jak zadbać o wzrok dziecka? Powrót do szkoły a problemy z widzeniem

2022-09-22  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania Dla_prasy ( 0.02 MB )

Prawidłowy rozwój wzroku u dzieci ma znaczący wpływ na szybkość przyswajania wiedzy. Wczesne wykrycie ewentualnych wad może pomóc uniknąć późniejszych komplikacji. Warto zatem poszerzyć wiedzę na temat problemów z widzeniem u dzieci - szczególnie podczas pierwszych dni szkoły.

Początek roku szkolnego to intensywny okres, przede wszystkim dla pierwszoklasistów. Dzieci zaczynają coraz więcej czytać i pisać. To oznacza, że wzrok staje się podstawowym źródłem przyswajania informacji. Przed rodzicami, ale także i nauczycielami, staje ważne zadanie. Umiejętność rozpoznania objawów pogorszenia wzroku jest dziś bardzo potrzebna. Im wcześniej dorośli wykryją niepokojące oznaki, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

Jak rozpoznać problemy ze wzrokiem u dzieci?

Edukacja w zakresie wad wzroku jest dziś kluczowa. Wbrew pozorom, pierwsze objawy problemów z widzeniem u dziecka można zaobserwować w domu, np. podczas odrabiania lekcji. - Jeżeli dziecko "trzyma nos" przy zeszycie, to oznacza, że nie do końca radzi sobie z widzeniem i tym samym z pisaniem. Podobnie dzieje się, kiedy dziecko próbuje czytać i również zachowuje bardzo małą odległość od książki. Kolejnym znakiem może być dosyć niekomfortowa sytuacja, gdzie głowa dziecka znajduje się zbyt blisko różnego rodzaju nośników, np. komputerów czy laptopów. Bóle głowy, niechęć do nauki, przecieranie oczu, problemy z koordynacją ruchów w przestrzeni podczas zabaw. Te problemy często zaczynają się w okresie wczesnoszkolnym. Okazuje się, że dziecko, zamiast czytać, dopowiada tekst, który w ogóle nie istnieje. – komentuje Olaf Tabaczyński, optometrysta i stylista opraw okularowych. Warto zwrócić też uwagę na sygnały docierające do nas ze środowiska szkolnego. To w końcu tam dziecko spędza większość swojego dnia. - Można też podpytać nauczyciela, np. podczas wywiadówki, czy dziecko często pyta o to, co jest napisane na tablicy. Wszystkie te sygnały świadczą o tym, że to już najwyższy czas na wizytę u specjalisty. – dodaje Olaf Tabaczyński.

Badania kontrolne wzroku – kiedy się na nie wybrać?

Regularne wizyty u specjalisty to element odpowiedniej profilaktyki. Wadom wzroku, z pominięciem wrodzonej krótkowzroczności, można zapobiegać. Jak się okazuje, wizyty kontrolne powinny odbywać się przez cały okres rozwojowy dziecka. - Jeśli chodzi o wiek dziecka to moim zdaniem nie ma limitacji. W zależności od diagnozy specjalisty, profilaktyka może być realizowana inaczej. Istotne, aby nasi podopieczni odwiedzali okulistę i optometrystę co pół roku, gdy już mamy diagnozę. A minimalnie raz w roku profilaktycznie. Warto o to dbać, szczególnie kiedy jesteśmy narażeni w 50% na krótkowzroczność. Pamiętajmy, że konsekwencje są nie do cofnięcia. Narząd wzroku to układ mięśni. Rozwija się wraz z rozwojem dziecka - raz ukształtowany nie potrafi się zmienić. Przeoczona wada wzroku może galopować w bardzo niebezpiecznym kierunku. – tłumaczy optometrysta.

Optometrysta a okulista – czym różnią się te profesje?

Zawód okulisty jest już dobrze znany. Warto natomiast zaznajomić się z zadaniami optometrysty, który diagnozuje wady wzroku i na tej podstawie dobiera odpowiednią korekcję optyczną. - Okulista jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem fizjologicznych i anatomicznych schorzeniami układu wzrokowego. A w szczególności chorobami oczodołu, układu nerwu wzrokowego, ośrodkowego układu nerwowego i ogólnie całą drogą wzrokową. Leczenie realizuje najczęściej poprzez farmakologię, bądź różnego rodzaju ingerencje na poziomie zabiegowym a czasami chirurgicznym. Optometrysta zajmuje się przede wszystkim korekcją układu narządu wzrokowego – czyli astygmatyzmem, niedowidzeniem, nadwzrocznością i krótkowzrocznością. Badaniem wzroku, doborem okularów oraz terapiami widzenia. Zawód optometrysty, jak i podobne, nowe zawody, daje możliwość większej wydajności tego układu. – wyjaśnia Olaf Tabaczyński.

Dziecko nie chce nosić okularów. Jak rozwiązać ten problem?

Często u dzieci pojawia się niechęć do noszenia okularów. Kojarzą się bowiem one z negatywnymi określeniami, np. z kujonem, ważniakiem albo „zezolem”. Psychika dziecka odgrywa znaczącą rolę w budowaniu pewności siebie. - Wydarzenia, które dzieją się w życiu dziecka, mają wpływ na jego poczucie wartości. Niestety dzieci mają to do siebie, że rządzą się w szkole swoimi zasadami. Stylizacja opraw okularowych w połączeniu z pedagogiką dla osób nieletnich – rozumienie potrzeb i stylu młodszych pacjentów – leży u podstaw sukcesu. – mówi Olaf Tabaczyński, optometrysta oraz stylista opraw okularowych.

Dziś okulary są atutem – posiadają charakter i styl. Sprawdza się to też w przypadku opraw dla dzieci i młodzieży. - Dziś okulary mogą być nie tylko czarne, ale też dżinsowe, sorbetowe, lekkie. W ostatnim czasie pojawił się przepiękny dział okularów. Kiedyś dzieci miały ogromny problem, bo okulary dzieliły się na dziecięce i na dorosłe. Obecnie dostępne są również tzw. okulary młodzieżowe. Nastolatkowie nie chcą się czuć jak pięcio- czy dziesięcioletnie dzieciaki, a adekwatnie do swojego wieku. Nowoczesne technologicznie okulary są bardzo lekkie, co również wpływa na chęć noszenia przez dzieci i młodzież. – tłumaczy specjalista.

Obecnie ponad połowa cywilizacji choruje na krótkowzroczność, w tym także dzieci. Warto zatem podjąć odpowiednie kroki i zwiększyć świadomość na temat problemów z widzeniem u najmłodszych. Początek roku szkolnego to dobry okres na obserwację zachowań dziecka i ewentualne porady ze specjalistą.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Weekend pełen zabawy w Porcie Łódź! Biuro prasowe
2024-08-13 | 16:10

Weekend pełen zabawy w Porcie Łódź!

Port Łódź zaprasza wszystkich mieszkańców i gości na wyjątkowe, letnie atrakcje, które odbywać będą się przy Pabianickiej 245 już w najbliższy weekend, 16
Dziecko Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe!
2024-08-09 | 14:00

Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe!

Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe! Już niedługo w szkołach wybrzmi dzwonek, a uczniowie zasiądą w ławkach po wakacyjnej przerwie. To właśnie z myślą o nich i ich
Dziecko Wakacje pod hasłem nauki z Adamed SmartUP
2024-08-07 | 17:00

Wakacje pod hasłem nauki z Adamed SmartUP

Już po raz dziesiąty młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych spędzili część swoich wakacji na realizowaniu marzeń i rozwijaniu pasji. W połowie lipca 50

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.