Komunikaty PR

Jak zaplanować udany urlop z pupilem

2024-07-24  |  07:50

Wakacyjny wyjazd to wspaniała okazja do wzmacniania wyjątkowej więzi łączącej człowieka z czworonożnym przyjacielem. Wspólne spacery w pięknych okolicznościach przyrody, więcej czasu na wspólną zabawę i odpoczynek z pupilem – wszystko to sprawia, że urlop spędzony w towarzystwie zwierzęcia może być pięknym doświadczeniem. Aby wyjazd był udany, warto odpowiednio go zaplanować, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby psa lub kota.

Zwierzęta domowe, z którymi dzielimy życie, obdarzają nas bezgraniczną miłością i oddaniem. Są naszymi przyjaciółmi, a także, jak potwierdzają badania naukowe, mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne swoich opiekunów. Okres wakacji daje nam bezcenny czas, aby jeszcze więcej uwagi móc poświęcić naszemu ulubieńcowi, troszcząc się o niego, rozpieszczając apetycznymi przysmakami, bawiąc się z nim i pielęgnując. Nim ruszymy w drogę, warto dobrze przemyśleć parę kwestii i odpowiednio się przygotować, aby był to czas udany dla obu stron.

Każdy ma swoje indywidualne preferencje, psy i koty także

Pierwszy krok to decyzja, czy aby na pewno wakacyjny wyjazd będzie przyjemnością dla naszego czworonożnego przyjaciela zgodnie z jego naturalnymi potrzebami i indywidualnymi cechami, czy może lepiej będzie się czuł, pozostając w domu pod odpowiednią opieką.

Odpowiedzialne podejście do tej kwestii oznacza kierowanie się dobrem pupila. Psy i koty to zwierzęta o odmiennych potrzebach. Psy są bardzo związane z opiekunami i ich towarzystwo jest dla nich kluczowe. Dodatkowo te zwierzęta uwielbiają poznawać nowe terytoria. Koty z kolei są silnie terytorialne i zazwyczaj najlepiej czują się w znanym, stałym otoczeniu, dlatego podróż i zmiana środowiska życia może wiązać się u nich z silnym stresem. Dlatego, w większości przypadków, lepszym rozwiązaniem dla mruczków byłoby zapewnienie odpowiedzialnego i znanego im już tymczasowego opiekuna, który zatroszczy się o nie, gdy nie ma nas przez dłuższy czas w domu.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Powiedzenie to niesie z sobą ważne przesłanie, o którym warto pamiętać, przygotowując się do wyjazdu z czworonogiem. Jak sprawić, żeby wspólny urlop był okazją do przeżycia jedynie tych beztroskich przygód? Przede wszystkim – należy się upewnić, że hotel, w którym planujemy się zatrzymać, jest przyjazny zwierzętom. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie potencjalnie stresujących sytuacji na miejscu, lecz także na odpowiednie zabezpieczenie się przed przyjazdem – na przykład poprzez zabranie ze sobą akcesoriów, które są niedostępne w danym obiekcie.

Konsultacja z lekarzem weterynarii decyzji o wspólnym wyjeździe z czworonogiem jest także dobrą praktyką. Warto również sprawdzić, czy w miejscu naszego wakacyjnego pobytu będziemy mieli dostęp do odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a także o dopełnieniu formalności – wzięciu ze sobą książeczki zdrowia zwierzęcia i upewnieniu się, że jest on zaczipowany i zarejestrowany, a poza tym czy jest zabezpieczony przeciwko wewnętrznym i zewnętrznym pasożytom, takim jak pchły czy kleszcze. W przypadku wyjazdów za granicę należy upewnić się, że mamy ważny paszport dla zwierzęcia, z aktualnymi wpisami o zabiegach profilaktycznych i czy spełniają one wszystkie wymagania państwa docelowego.

Stabilna dieta to podstawa sukcesu

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy razem z pupilem na wakacje, czy też zostaje on w domu pod opieką innej osoby, psy i koty potrzebują odpowiednio zbilansowanej i stabilnej diety, której skład oraz rytm podawania powinny być utrzymane jak dotychczas.

Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Pamiętajmy, aby podczas urlopu podawać pupilowi ten sam kompletny i zbilansowany pokarm co zwykle, zachowując stałe pory i liczbę posiłków, ponieważ nagłe zmiany diety są bardzo częstą przyczyną biegunek. Psy powinny być karmione 2-3 razy dziennie o ustalonych godzinach, podczas gdy koty jedzą częściej mniejsze porcje - zarówno w dzień, jak i w nocy. Zadbajmy o odpowiedni zapas jedzenia dla naszego zwierzęcia – zarówno, gdy jedzie z nami, jak i gdy zostaje z opiekunem w domu. Specjalne przysmaki mogą stanowić wartościowy dodatek do diety, wspomagając zabawę, adaptację do nowych warunków oraz, w przypadku, gdy powierzyliśmy pupila tymczasowemu opiekunowi, służyć budowaniu z nim więzi i radzeniu sobie z tęsknotą wyjaśnia Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Czasem droga sama w sobie jest celem…

By sprawić, że nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł w pełni cieszyć się wakacyjnym wyjazdem od pierwszych jego chwil, należy zapewnić mu odpowiednie warunki podczas podróży. W samochodzie warto zainstalować metalową klatkę mocowaną w przestrzeni bagażowej lub na podłodze za przednimi siedzeniami albo zaopatrzyć się w transporter samochodowy czy specjalne szelki, które wpina się do pasów bezpieczeństwa. Dodatkowe akcesoria takie jak smycz, mata zabezpieczająca i chłodząca czy obroża zapewnią komfort i bezpieczeństwo jazdy wszystkim pasażerom. Zalecane jest robienie postoju co 2-3 godziny, aby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne (pamiętajmy, aby zawsze wtedy był na smyczy) i napić się wody. Jedzenie podajemy dopiero na miejscu, także przysmaki. Będą one wartościowym elementem wzmacniania relacji łączącej opiekuna z czworonogiem podczas wspólnych spacerów czy zabawy.

Znając już podstawowe kroki udanego urlopu z pupilem, nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim opiekunom jeszcze więcej radosnych chwil z ukochanym zwierzęciem, stawiając zawsze jego dobro na pierwszym miejscu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które
Zwierzęta Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
2024-12-12 | 14:20

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn

8. edycja charytatywnej imprezy dla bezdomnych zwierząt Psi Targ będzie trwała aż dwa dni! Zapraszamy wszystkich na I piętro Galerii Turzyn w sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.