Jimi Hendrix i legendy rocka – seria dokumentalna w ARTE.tv
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
18 września przypada rocznica śmierci Jimiego Hendrixa – największego gitarzysty w historii świata. Z tej okazji bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/ udostępnia film dokumentalny „Jimi Hendrix „Hear My Train A Comin’”, prezentujący sylwetkę i życie legendarnego muzyka. Nie zabraknie portretów także innych muzycznych geniuszy i bandów wszech czasów: The Who, Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles i Bee Gees, które trwale zapisały się w historii światowego rocka i kultury popularnej.
Jimi Hendrix - nigdy wcześniej ani później nie było gitarzysty, który miał w sobie tyle mocy, sensualności i geniuszu co on. Pod koniec lat 60. występowało wielu świetnych gitarzystów, ale nikt nie grał tak nowatorsko, wręcz zjawiskowo. Zrewolucjonizował grę na gitarze elektrycznej, gdyż wierzył, że ten instrument może przenieść człowieka w nieznane wymiary. Jego muzyka wynosiła, i nadal wynosi, wrażliwość słuchaczy do najwyższych poziomów odczuwania. Można się o tym przekonać, oglądając dokument „Jimi Hendrix „Hear My Train A Coming’” na ARTE.tv.
W innych filmach z cyklu „Legendy rocka” krytycy muzyczni analizują, w jaki sposób The Who udało się połączyć modsowskie garnitury z rockowymi operami i pop-artem oraz dlaczego grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Omawiają też karierę Ramones, których muzyki i tekstów wielu nie brało na serio. Mimo to stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. Nie zabraknie także portretu Eagles - romantycznych country rockmenów oraz The Clash - politycznych buntowników grających rock’n’rolla, których zaangażowane utwory poruszały tematy najważniejsze dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i... zbytnio nie odbiegali od prawdy. Na deser, ARTE.tv zaprasza na dokument o Bee Gees, o których Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości.
FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”:
JIMI HENDRIX „HEAR MY TRAIN A COMIN’”, USA, 2013
Gitara akustyczna za 5 dolarów, którą kupił mu ojciec w latach 50. wystarczyła, by zaszczepić w nim pasję do muzyki, która uczyniła z niego legendę. W czasach, kiedy narodził się rock'n'roll, Jimi Hendrix ćwiczył piosenki wielkich mistrzów, które stworzyły jego niepowtarzalny styl: mieszankę bluesa, rocka i psychodelii. Po kilku latach spędzonych z Little Richardem i Wilsonem Pickettem, dziewczyna Keitha Richardsa przedstawiła go w 1966 roku Chasowi Chandlerowi z The Animals. Tak oto w bezsennym Londynie lat 60. narodził się Jimi Hendrix Experience. Reszta jest historią.
Zmarł w wieku 27 lat, 18 września 1970 roku, u szczytu sławy, odciskając swoje piętno na kilku pokoleniach artystów. Dzięki wywiadom z przyjaciółmi i muzykami takimi jak Paul McCartney oraz wcześniej niewydanymi archiwalnymi nagraniami legendarnych koncertów, dokument ten przedstawia muzycznego geniusza, przez wielu uważanego za największego gitarzystę w historii rocka.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/057828-000-A/jimi-hendrix-hear-my-train-a-comin/
THE WHO, CZYLI KTO?, Francja, 2021
Kim byli The Who? Krótka odpowiedź: grupą facetów z przedmieść Londynu, którzy stali się światowym fenomenem muzycznym. Dłuższą odpowiedź, czyli historię powstania zespołu, osobiste historie jego członków i analizę wyjątkowej twórczości The Who przedstawia ARTE.tv we wnikliwym filmie dokumentalnym.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/101888-000-A/the-who-czyli-kto/
THE CLASH, Wielka Brytania, 2010
Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Choć ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie, The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-003-A/the-clash/
RAMONES, Wielka Brytania, 2010
Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen's w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były niczym policzek dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-002-A/ramones/
EAGLES, Wielka Brytania, 2010
Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne „Greatest Hits” (1971-1975) i „Hotel California” znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszech czasów.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-001-A/eagles/
BEE GEES, Wielka Brytania, 2010
Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami „Night Fever” i „Staying Alive”. Po pięciu nagrodach Grammy za „Saturday Night Fever”, Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-004-A/bee-gees/
THE SMITHS, Wielka Brytania, 2010
W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100175-005-A/the-smiths/

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.