Benefity najbardziej pożądane przez pracowników w Polsce. Czego oczekujemy?
Wszelkiego rodzaju dodatki do pensji mogą skutecznie zwiększyć satysfakcję z pracy. Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę – według raportu Enter The Code na ich obecność w firmie zwracają uwagę aż 3 na 4 osoby szukające zatrudnienia. Platforma Preply.com przyjrzała się dostępnym badaniom i sprawdziła, które benefity są najbardziej lubiane. Zobacz, czy skusiłyby również Ciebie.
Benefity w polskich firmach: oczekiwania a rzeczywistość
W Polsce do popularnych świadczeń pozapłacowych należą m.in. szkolenia zawodowe, ubezpieczenie na życie czy karta sportowa. Jednak nie zawsze są one dostosowane do potrzeb zatrudnionych – raport Sodexo pokazuje, że tylko 40% Polaków jest zadowolonych z benefitów, które oferują im zakłady pracy.
Czego zatem oczekujemy najbardziej? Według badania Enter The Code przede wszystkim prywatnej opieki medycznej, którą wskazała ponad połowa respondentów. Na podium znalazły się także elastyczne godziny pracy i dodatkowy płatny urlop, a tuż za nimi: roczne bonusy, możliwość pracy zdalnej, zwrot kosztów dojazdu do pracy, ubezpieczenie na życie oraz lekcje języków obcych.
Preferowane benefity zależą od specyfiki pracy. Zgodnie z badaniem Bergman Engineering polscy inżynierowie szczególnie mocno cenią sobie dopłatę do dojazdów do pracy oraz darmowe żłobki i przedszkola. Z kolei raport Sodexo mówi, że dla aż połowy pracowników fizycznych atrakcyjne są dofinansowania urlopowe, czyli tzw. wczasy pod gruszą.
Młodsze pokolenia stawiają na rozwój osobisty
Z raportu RocketJobs.pl możemy się dowiedzieć, że osoby urodzone w latach 80. i później doceniają także benefity związane z rozwojem osobistym. Szkolenia podnoszące kwalifikacje czy wspomniane już lekcje języka obcego online w ich przypadku będą strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że według tego samego raportu ponad połowa młodych Polek i Polaków żałuje, że nie przykładała się wystarczająco do nauki języków obcych, a jedna czwarta – że nie wyjechała do pracy za granicę.
W dzisiejszym świecie znaczenie języków obcych osiągnęło bezprecedensowy poziom ze względu na szeroki wachlarz możliwości zawodowych, jakie oferuje ich znajomość – mówi Sylvia Johnson z Preply.com, platformy zapewniającej wygodne spotkania online z profesjonalnymi korepetytorami.
Benefity w Polsce na tle innych krajów. Zobacz, gdzie warto mieszkać i pracować
Oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od kraju. Z perspektywy polskiego pracownika niektóre dodatki do pensji mogą być zaskakujące. Przykładowo we Francji zatrudnieni domagają się dopłat do zdrowych posiłków i wsparcia zdrowia psychicznego, a w Islandii – 4-dniowego tygodnia pracy. Z kolei w Luksemburgu sporą popularnością cieszą się kupony na lunch, zaś w Wielkiej Brytanii – dofinansowanie zakupu roweru, który ma służyć do dojazdu do pracy.
Według danych Remote najkorzystniej pod kątem świadczeń pozapłacowych w Europie wypadają kolejno Luksemburg, Hiszpania i Norwegia. Za nimi plasują się Niemcy, Francja i Polska. Jak mają się do tego benefity oferowane przez firmy na całym świecie? Zgodnie z analizą PaymentSense w pierwszej 20. państw, w których najlepiej się mieszka i pracuje, znajdują się tylko dwa kraje spoza Europy – mowa o Korei Południowej i Japonii.
Więcej informacji znajduje się pod linkiem:
https://preply.com/pl/blog/najbardziej-lubiane-benefity-pracownicze/
https://preply.com/pl/

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.