Komunikaty PR

Benefity najbardziej pożądane przez pracowników w Polsce. Czego oczekujemy?

2023-06-05  |  08:15

Wszelkiego rodzaju dodatki do pensji mogą skutecznie zwiększyć satysfakcję z pracy. Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę – według raportu Enter The Code na ich obecność w firmie zwracają uwagę aż 3 na 4 osoby szukające zatrudnienia. Platforma Preply.com przyjrzała się dostępnym badaniom i sprawdziła, które benefity są najbardziej lubiane. Zobacz, czy skusiłyby również Ciebie.

 

Benefity w polskich firmach: oczekiwania a rzeczywistość

W Polsce do popularnych świadczeń pozapłacowych należą m.in. szkolenia zawodowe, ubezpieczenie na życie czy karta sportowa. Jednak nie zawsze są one dostosowane do potrzeb zatrudnionych – raport Sodexo pokazuje, że tylko 40% Polaków jest zadowolonych z benefitów, które oferują im zakłady pracy.

Czego zatem oczekujemy najbardziej? Według badania Enter The Code przede wszystkim prywatnej opieki medycznej, którą wskazała ponad połowa respondentów. Na podium znalazły się także elastyczne godziny pracy i dodatkowy płatny urlop, a tuż za nimi: roczne bonusy, możliwość pracy zdalnej, zwrot kosztów dojazdu do pracy, ubezpieczenie na życie oraz lekcje języków obcych.

Preferowane benefity zależą od specyfiki pracy. Zgodnie z badaniem Bergman Engineering polscy inżynierowie szczególnie mocno cenią sobie dopłatę do dojazdów do pracy oraz darmowe żłobki i przedszkola. Z kolei raport Sodexo mówi, że dla aż połowy pracowników fizycznych atrakcyjne są dofinansowania urlopowe, czyli tzw. wczasy pod gruszą.

 

Młodsze pokolenia stawiają na rozwój osobisty

Z raportu RocketJobs.pl możemy się dowiedzieć, że osoby urodzone w latach 80. i później doceniają także benefity związane z rozwojem osobistym. Szkolenia podnoszące kwalifikacje czy wspomniane już lekcje języka obcego online w ich przypadku będą strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że według tego samego raportu ponad połowa młodych Polek i Polaków żałuje, że nie przykładała się wystarczająco do nauki języków obcych, a jedna czwarta – że nie wyjechała do pracy za granicę.

W dzisiejszym świecie znaczenie języków obcych osiągnęło bezprecedensowy poziom ze względu na szeroki wachlarz możliwości zawodowych, jakie oferuje ich znajomość – mówi Sylvia Johnson z Preply.com, platformy zapewniającej wygodne spotkania online z profesjonalnymi korepetytorami.

 

Benefity w Polsce na tle innych krajów. Zobacz, gdzie warto mieszkać i pracować

Oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od kraju. Z perspektywy polskiego pracownika niektóre dodatki do pensji mogą być zaskakujące. Przykładowo we Francji zatrudnieni domagają się dopłat do zdrowych posiłków i wsparcia zdrowia psychicznego, a w Islandii – 4-dniowego tygodnia pracy. Z kolei w Luksemburgu sporą popularnością cieszą się kupony na lunch, zaś w Wielkiej Brytanii – dofinansowanie zakupu roweru, który ma służyć do dojazdu do pracy.

Według danych Remote najkorzystniej pod kątem świadczeń pozapłacowych w Europie wypadają kolejno Luksemburg, Hiszpania i Norwegia. Za nimi plasują się Niemcy, Francja i Polska. Jak mają się do tego benefity oferowane przez firmy na całym świecie? Zgodnie z analizą PaymentSense w pierwszej 20. państw, w których najlepiej się mieszka i pracuje, znajdują się tylko dwa kraje spoza Europy – mowa o Korei Południowej i Japonii.

 

Więcej informacji znajduje się pod linkiem:

https://preply.com/pl/blog/najbardziej-lubiane-benefity-pracownicze/

https://preply.com/pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji? Biuro prasowe
2024-07-19 | 11:06

Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji?

Współczesne wyzwania stawiane edukacji wymuszają konieczność adaptacji i ewolucji modeli nauczania. Coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego,
Kariera Marzenia i wyzwania kobiet w zawodzie księgowej
2024-06-26 | 01:00

Marzenia i wyzwania kobiet w zawodzie księgowej

Wyliczenia, dokumenty, dane, powtarzalność zadań – to pierwsze skojarzenia z pracą księgowych. Czy słuszne? Jakie emocje i pasje czają się za słupkami liczb i za rzędami cyferek?
Kariera Połowa Polaków uważa, że określenie „urlop macierzyński” jest lekceważące
2024-06-17 | 17:00

Połowa Polaków uważa, że określenie „urlop macierzyński” jest lekceważące

Tylko 12 proc. Polek i Polaków nie widzi potrzeby zmiany społecznego postrzegania urlopu macierzyńskiego, a niemal 90 proc. uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.