Jakie zawody są najbardziej narażone na hałas?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Przy wyborze przyszłego pracodawcy kierujemy się najczęściej wielkością wynagrodzenia, lokalizacją biura, benefitami, czy renomą marki. A gdyby tak jednym z kryteriów był komfort akustyczny w pracy? W końcu spędzamy w niej nawet 2024 godzin rocznie, a poziom hałasu w miejscu zatrudnienia wpływa nie tylko na wydajność, ale także na nastrój, relacje rodzinne oraz zdrowie.
Jakie zawody są zatem najbardziej narażone na jego negatywne skutki?
Najgłośniejsze zawody
Co łączy barmanów, dentystów, muzyków orkiestrowych, robotników drogowych oraz osoby obsługujące samoloty na płycie lotniska? Ich miejsca pracy należą do najgłośniejszych na świecie. Aby chronić te grupy zawodowe przed trwałym ubytkiem słuchu, polski prawodawca uchwalił przepisy, według których tak zwany „poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy” powinien być niższy niż 80 dB. Jeśli jest to niemożliwe, właściciele firm mają obowiązek zaopatrzyć pracowników w ochronniki słuchu.
A jak to wygląda w biurach?
Oczywiście zawodów, które zmuszają do przebywania w hałasie, jest znacznie więcej. Chociaż w biurach zapewne jeszcze nikt nie ogłuchł, stanowi on poważny problem. Złe warunki akustyczne w miejscu pracy mają spory wpływ na rozdrażnienie, zmęczenie oraz efektywność pracowników. Wspomniane przepisy skupiają się wyłącznie na ochronie przed utratą słuchu. W żaden sposób nie odnoszą się jednak do uciążliwości hałasu, który może być bardzo dokuczliwy nawet na dużo niższym poziomie.
Jak zabezpieczyć się od hałasu?
Nasuwa się więc pytanie, jak można się przed nim chronić? Robotnicy drogowi, pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska, czy muzycy mogą stosować odpowiednie słuchawki lub wkładki wyciszające. Jednak w wypadku wspomnianego barmana, pracowników biurowych, czy nauczycieli w szkołach, zabezpieczenie się przed głośnymi dźwiękami nie jest już takie łatwe. Tutaj problemem są przede wszystkim dobiegające ze wszystkich stron odgłosy prowadzonych rozmów, które utrudniają koncentrację i przyspieszają zmęczenie. W tym wypadku kluczowa jest rola dyrektora szkoły lub właściciela firmy, który powinien zadbać o odpowiednie wykończenie i umeblowanie przestrzeni.
Jak się do tego zabrać? Przestrzeń biurową można wyciszyć między innymi dzięki zastosowaniu odpowiednich szyb zespolonych czy systemów przegród z suchej zabudowy z wypełnieniem wysokopochłaniającą dźwięki wełną mineralną. Świetnie sprawdzą się również systemy ociepleniowe w formie fasad wentylowanych z wypełnieniem wełną mineralną szklaną, które poza zapewnieniem izolacji termicznej, redukują gwar dobiegający z ulicy. Szczegółowe informacje na temat tych rozwiązań znajdziecie między innymi w raporcie „Polska w Decybelach” przygotowanym przez Stowarzyszenie „Komfort Ciszy”. Organizacja już od kilku lat za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych edukuje odbiorców na temat wpływu hałasu na nasze zdrowie oraz doradza, jak zwiększyć komfort akustyczny w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, szkołach oraz firmach.
Link do pobrania raportu: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.