Komunikaty PR

Jakie zawody są najbardziej narażone na hałas?

2020-11-21  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.05 MB )

Przy wyborze przyszłego pracodawcy kierujemy się najczęściej wielkością wynagrodzenia, lokalizacją biura, benefitami, czy renomą marki. A gdyby tak jednym z kryteriów był komfort akustyczny w pracy? W końcu spędzamy w niej nawet 2024 godzin rocznie, a poziom hałasu w miejscu zatrudnienia wpływa nie tylko na wydajność, ale także na nastrój, relacje rodzinne oraz zdrowie.

Jakie zawody są zatem najbardziej narażone na jego negatywne skutki?

 

Najgłośniejsze zawody

 

Co łączy barmanów, dentystów, muzyków orkiestrowych, robotników drogowych oraz osoby obsługujące samoloty na płycie lotniska? Ich miejsca pracy należą do najgłośniejszych na świecie. Aby chronić te grupy zawodowe przed trwałym ubytkiem słuchu, polski prawodawca uchwalił przepisy, według których tak zwany „poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy” powinien być niższy niż 80 dB. Jeśli jest to niemożliwe, właściciele firm mają obowiązek zaopatrzyć pracowników w ochronniki słuchu.

 

A jak to wygląda w biurach?

 

Oczywiście zawodów, które zmuszają do przebywania w hałasie, jest znacznie więcej. Chociaż w biurach zapewne jeszcze nikt nie ogłuchł, stanowi on poważny problem. Złe warunki akustyczne w miejscu pracy mają spory wpływ na rozdrażnienie, zmęczenie oraz efektywność pracowników. Wspomniane przepisy skupiają się wyłącznie na ochronie przed utratą słuchu. W żaden sposób nie odnoszą się jednak do uciążliwości hałasu, który może być bardzo dokuczliwy nawet na dużo niższym poziomie.

 

Jak zabezpieczyć się od hałasu?

 

Nasuwa się więc pytanie, jak można się przed nim chronić? Robotnicy drogowi, pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska, czy muzycy mogą stosować odpowiednie słuchawki lub wkładki wyciszające. Jednak w wypadku wspomnianego barmana, pracowników biurowych, czy nauczycieli w szkołach, zabezpieczenie się przed głośnymi dźwiękami nie jest już takie łatwe. Tutaj problemem są przede wszystkim dobiegające ze wszystkich stron odgłosy prowadzonych rozmów, które utrudniają koncentrację i przyspieszają zmęczenie. W tym wypadku kluczowa jest rola dyrektora szkoły lub właściciela firmy, który powinien zadbać o odpowiednie wykończenie i umeblowanie przestrzeni.

 

Jak się do tego zabrać? Przestrzeń biurową można wyciszyć między innymi dzięki zastosowaniu odpowiednich szyb zespolonych czy systemów przegród z suchej zabudowy z wypełnieniem wysokopochłaniającą dźwięki wełną mineralną. Świetnie sprawdzą się również systemy ociepleniowe w formie fasad wentylowanych z wypełnieniem wełną mineralną szklaną, które poza zapewnieniem izolacji termicznej, redukują gwar dobiegający z ulicy. Szczegółowe informacje na temat tych rozwiązań znajdziecie między innymi w raporcie „Polska w Decybelach” przygotowanym przez Stowarzyszenie „Komfort Ciszy”. Organizacja już od kilku lat za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych edukuje odbiorców na temat wpływu hałasu na nasze zdrowie oraz doradza, jak zwiększyć komfort akustyczny w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, szkołach oraz firmach.

 

 

Link do pobrania raportu: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom? Biuro prasowe
2024-12-27 | 01:00

Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom?

JDJ International Open Schools (JDJ IOS) to projekt, który redefiniuje dostęp do edukacji międzynarodowej. Umożliwia zdobycie akredytowanego amerykańskiego świadectwa maturalnego z
Kariera Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem
2024-12-20 | 01:00

Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem

W Polsce proces kwalifikacji zaczyna się zwykle w sytuacji, kiedy nauczyciele widzą jakiś „problem” z dzieckiem – mówią wtedy, że dziecko jest
Kariera Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!
2024-12-19 | 12:00

Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!

Codziennej pracy Dyrektora towarzyszy wiele wyzwań związanych z pracownikami, współpracą z rodzicami, opieką nad dziećmi, czy prowadzeniem własnego biznesu. KDPN czyli Klub Dyrektora

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.