Komunikaty PR

Jakie zawody są najbardziej narażone na hałas?

2020-11-21  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.05 MB )

Przy wyborze przyszłego pracodawcy kierujemy się najczęściej wielkością wynagrodzenia, lokalizacją biura, benefitami, czy renomą marki. A gdyby tak jednym z kryteriów był komfort akustyczny w pracy? W końcu spędzamy w niej nawet 2024 godzin rocznie, a poziom hałasu w miejscu zatrudnienia wpływa nie tylko na wydajność, ale także na nastrój, relacje rodzinne oraz zdrowie.

Jakie zawody są zatem najbardziej narażone na jego negatywne skutki?

 

Najgłośniejsze zawody

 

Co łączy barmanów, dentystów, muzyków orkiestrowych, robotników drogowych oraz osoby obsługujące samoloty na płycie lotniska? Ich miejsca pracy należą do najgłośniejszych na świecie. Aby chronić te grupy zawodowe przed trwałym ubytkiem słuchu, polski prawodawca uchwalił przepisy, według których tak zwany „poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy” powinien być niższy niż 80 dB. Jeśli jest to niemożliwe, właściciele firm mają obowiązek zaopatrzyć pracowników w ochronniki słuchu.

 

A jak to wygląda w biurach?

 

Oczywiście zawodów, które zmuszają do przebywania w hałasie, jest znacznie więcej. Chociaż w biurach zapewne jeszcze nikt nie ogłuchł, stanowi on poważny problem. Złe warunki akustyczne w miejscu pracy mają spory wpływ na rozdrażnienie, zmęczenie oraz efektywność pracowników. Wspomniane przepisy skupiają się wyłącznie na ochronie przed utratą słuchu. W żaden sposób nie odnoszą się jednak do uciążliwości hałasu, który może być bardzo dokuczliwy nawet na dużo niższym poziomie.

 

Jak zabezpieczyć się od hałasu?

 

Nasuwa się więc pytanie, jak można się przed nim chronić? Robotnicy drogowi, pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska, czy muzycy mogą stosować odpowiednie słuchawki lub wkładki wyciszające. Jednak w wypadku wspomnianego barmana, pracowników biurowych, czy nauczycieli w szkołach, zabezpieczenie się przed głośnymi dźwiękami nie jest już takie łatwe. Tutaj problemem są przede wszystkim dobiegające ze wszystkich stron odgłosy prowadzonych rozmów, które utrudniają koncentrację i przyspieszają zmęczenie. W tym wypadku kluczowa jest rola dyrektora szkoły lub właściciela firmy, który powinien zadbać o odpowiednie wykończenie i umeblowanie przestrzeni.

 

Jak się do tego zabrać? Przestrzeń biurową można wyciszyć między innymi dzięki zastosowaniu odpowiednich szyb zespolonych czy systemów przegród z suchej zabudowy z wypełnieniem wysokopochłaniającą dźwięki wełną mineralną. Świetnie sprawdzą się również systemy ociepleniowe w formie fasad wentylowanych z wypełnieniem wełną mineralną szklaną, które poza zapewnieniem izolacji termicznej, redukują gwar dobiegający z ulicy. Szczegółowe informacje na temat tych rozwiązań znajdziecie między innymi w raporcie „Polska w Decybelach” przygotowanym przez Stowarzyszenie „Komfort Ciszy”. Organizacja już od kilku lat za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych edukuje odbiorców na temat wpływu hałasu na nasze zdrowie oraz doradza, jak zwiększyć komfort akustyczny w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, szkołach oraz firmach.

 

 

Link do pobrania raportu: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Miękkie lądowanie w pracy - jak uniknąć pourlopowego bluesa? Biuro prasowe
2024-07-29 | 14:33

Miękkie lądowanie w pracy - jak uniknąć pourlopowego bluesa?

Wakacje są dla większości z nas czasem, gdy zapominamy o służbowych obowiązkach i poddajemy się błogiemu dolce far niente. Niestety to co dobre, ma to do siebie,
Kariera Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji?
2024-07-19 | 11:06

Czy warto iść na studia w obliczu mocno zmieniającej się edukacji?

Współczesne wyzwania stawiane edukacji wymuszają konieczność adaptacji i ewolucji modeli nauczania. Coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego,
Kariera Marzenia i wyzwania kobiet w zawodzie księgowej
2024-06-26 | 01:00

Marzenia i wyzwania kobiet w zawodzie księgowej

Wyliczenia, dokumenty, dane, powtarzalność zadań – to pierwsze skojarzenia z pracą księgowych. Czy słuszne? Jakie emocje i pasje czają się za słupkami liczb i za rzędami cyferek?

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.