Mija czas na złożenie e-wniosku o rejestrację - zawody medyczne
Stale rośnie katalog spraw, których załatwienie możliwe jest całkowicie przez internet – bez konieczności wizyty w urzędzie czy wypełniania papierowych formularzy. Postępująca digitalizacja sprawia, że korzystanie z cyfrowych narzędzi staje się nieodzowne. Zmiany dotyczą wielu dziedzin życia – np. finansów, podatków, zakupów, rozrywki i edukacji. Regulacyjne wymogi związane z cyfryzacją coraz mocniej wkraczają także w obszar opieki zdrowotnej. Już 26 września 2024 r. mija czas na złożenie przez przedstawicieli kilkunastu profesji wniosku o rejestrację w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Pod koniec marca 2024 roku weszła w życie ustawa o zawodach medycznych, zawierająca przepisy regulujące sposób wykonywania świadczeń w kilkunastu profesjach, takich jak asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, optometrysta, technik farmaceutyczny czy terapeuta zajęciowy. Nowy akt nakłada na osoby wykonujące te zawody, obowiązek rejestracji swojej działalności, a tym samym potwierdzania nabytych kwalifikacji. Służy do tego Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, dostępny na stronie https://rizm.ezdrowie.gov.pl, zarządzany przez Centrum e-Zdrowia - podmiot podległy Ministerstwu Zdrowia.
W tym kontekście istnieje ważne rozróżnienie dotyczące czasu przewidzianego na rejestrację oraz czasu na złożenie wniosku:
- Rok na rejestrację: Specjaliści medyczni mają rok, począwszy od 26 marca 2024 r., na dokonanie pełnego zgłoszenia swojego zawodu w odpowiednim rejestrze. Rejestracja oznacza finalizację procesu, co może obejmować wszystkie etapy administracyjne, w tym weryfikację danych, uzyskanie potrzebnych dokumentów oraz wszelkie inne wymagane kroki.
- Pół roku na złożenie wniosku: Specjaliści mają pół roku, począwszy od 26 marca 2024 r., na samą czynność złożenia wniosku o rejestrację. Wniosek, czyli formalne zgłoszenie się w systemie, jest pierwszym krokiem w procesie rejestracji. Po złożeniu wniosku, proces może trwać jeszcze kilka miesięcy, dlatego na dopełnienie formalności przewidziano rok.
Bez dokonania wpisu do rejestru, osoby wykonujące zawody medyczne wymienione w ustawie, będą mogły świadczyć swoje usługi tylko do 26 września 2025 r.
Prawo wykonywania zawodu medycznego poświadczymy przez internet
Zgodnie z ustawą, wnioski o rejestrację można składać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej. To wyraźny sygnał, że cyfryzacja usług publicznych jest traktowana jako temat priorytetowy i w przyszłości należy spodziewać się dalszych postępów w tej dziedzinie (trend ten widać m.in. w przepisach regulujących branżę budowlaną, gdzie już zapowiedziano np. całkowite odejście od papierowych dzienników budowy).
Na rejestrację w Rejestrze Ministerstwa Zdrowia trzeba przeznaczyć kilkanaście minut, a finalizację tego procesu umożliwia kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis dostępny w ramach Profilu Zaufanego. Przy czym warto wiedzieć, że podpis zaufany (powiązany z Profilem Zaufanym), pozwoli na zweryfikowanie tożsamości w komunikacji z administracją publiczną, ale nie znajdzie zastosowania w innych sprawach, wymagających potwierdzenia tożsamości – np. w relacjach biznesowych, komercyjnych i prywatnych.
Wiele osób, wykonujących zawody medyczne, prowadzi własną działalność gospodarczą i potrzebuje zaufanego narzędzia, umożliwiającego bezpieczne funkcjonowanie w otoczeniu cyfrowych usług.
W takich zastosowaniach jak np. autoryzowanie komunikacji, rozliczenia, podpisywanie zgód i zawieranie umów, najlepiej sprawdza się kwalifikowany podpis elektroniczny – wygodne rozwiązanie, które usprawnia nowoczesny biznes.
Podpis elektroniczny – z kwalifikowanym bezpieczniej
Kwalifikowany podpis elektroniczny ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu i może służyć do podpisywania dokumentów zarówno firmowych, jak i prywatnych. Szczególnie wygodny w użytkowaniu jest podpis mobilny, na przykład mSzafir oferowany przez KIR.
W odróżnieniu do tradycyjnych elektronicznych podpisów kwalifikowanych, mSzafir pozwala na złożenie podpisu bez karty i czytnika. Działa na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy mają do wyboru certyfikat jednorazowy, umożliwiający podpisanie jednego pliku, albo podpis z długim terminem, który można wykorzystywać wielokrotnie przez rok lub 2 lata.
Do złożenia pojedynczego podpisu, np. w procesie rejestracji w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, można posłużyć się mSzafirem jednorazowym. Taki e-podpis pozyskuje się całkowicie online, potwierdzając swoją tożsamość w bankowości internetowej. Na potrzeby prowadzonej działalności warto się jednak zaopatrzyć w mSzafir z długim terminem ważności, pozwalający na podpisywanie wielu dokumentów.
Choć stosowanie nowoczesnych narzędzi, opartych na technologii, pozwala na optymalizowanie działalności niemal w każdej branży, to sektor medyczny i opieki zdrowotnej jest wyjątkowym obszarem. Bezpieczna i odpowiedzialna cyfryzacja procesów związanych ze świadczeniem usług medycznych, przekłada się na znaczącą oszczędność czasu, a to z kolei pozwala więcej uwagi poświęcić pacjentom.
Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom?
Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem
Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.