Komunikaty PR

Mija czas na złożenie e-wniosku o rejestrację - zawody medyczne

2024-08-29  |  15:00

Stale rośnie katalog spraw, których załatwienie możliwe jest całkowicie przez internet – bez konieczności wizyty w urzędzie czy wypełniania papierowych formularzy. Postępująca digitalizacja sprawia, że korzystanie z cyfrowych narzędzi staje się nieodzowne. Zmiany dotyczą wielu dziedzin życia – np. finansów, podatków, zakupów, rozrywki i edukacji. Regulacyjne wymogi związane z cyfryzacją coraz mocniej wkraczają także w obszar opieki zdrowotnej. Już 26 września 2024 r. mija czas na złożenie przez przedstawicieli kilkunastu profesji wniosku o rejestrację w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.

 

Pod koniec marca 2024 roku weszła w życie ustawa o zawodach medycznych, zawierająca przepisy regulujące sposób wykonywania świadczeń w kilkunastu profesjach, takich jak asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, optometrysta, technik farmaceutyczny czy terapeuta zajęciowy. Nowy akt nakłada na osoby wykonujące te zawody, obowiązek rejestracji swojej działalności, a tym samym potwierdzania nabytych kwalifikacji. Służy do tego Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, dostępny na stronie https://rizm.ezdrowie.gov.pl, zarządzany przez Centrum e-Zdrowia - podmiot podległy Ministerstwu Zdrowia.

 

W tym kontekście istnieje ważne rozróżnienie dotyczące czasu przewidzianego na rejestrację oraz czasu na złożenie wniosku:

  1. Rok na rejestrację: Specjaliści medyczni mają rok, począwszy od 26 marca 2024 r., na dokonanie pełnego zgłoszenia swojego zawodu w odpowiednim rejestrze. Rejestracja oznacza finalizację procesu, co może obejmować wszystkie etapy administracyjne, w tym weryfikację danych, uzyskanie potrzebnych dokumentów oraz wszelkie inne wymagane kroki.
  2. Pół roku na złożenie wniosku: Specjaliści mają pół roku, począwszy od 26 marca 2024 r., na samą czynność złożenia wniosku o rejestrację. Wniosek, czyli formalne zgłoszenie się w systemie, jest pierwszym krokiem w procesie rejestracji. Po złożeniu wniosku, proces może trwać jeszcze kilka miesięcy, dlatego na dopełnienie formalności przewidziano rok.

 

Bez dokonania wpisu do rejestru, osoby wykonujące zawody medyczne wymienione w ustawie, będą mogły świadczyć swoje usługi tylko do 26 września 2025 r.

 

Prawo wykonywania zawodu medycznego poświadczymy przez internet

 

Zgodnie z ustawą, wnioski o rejestrację można składać wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej. To wyraźny sygnał, że cyfryzacja usług publicznych jest traktowana jako temat priorytetowy i w przyszłości należy spodziewać się dalszych postępów w tej dziedzinie (trend ten widać m.in. w przepisach regulujących branżę budowlaną, gdzie już zapowiedziano np. całkowite odejście od papierowych dzienników budowy).

 

Na rejestrację w Rejestrze Ministerstwa Zdrowia trzeba przeznaczyć kilkanaście minut, a finalizację tego procesu umożliwia kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis dostępny w ramach Profilu Zaufanego. Przy czym warto wiedzieć, że podpis zaufany (powiązany z Profilem Zaufanym), pozwoli na zweryfikowanie tożsamości w komunikacji z administracją publiczną, ale nie znajdzie zastosowania w innych sprawach, wymagających potwierdzenia tożsamości – np. w relacjach biznesowych, komercyjnych i prywatnych.

 

Wiele osób, wykonujących zawody medyczne, prowadzi własną działalność gospodarczą i potrzebuje zaufanego narzędzia, umożliwiającego bezpieczne funkcjonowanie w otoczeniu cyfrowych usług.
W takich zastosowaniach jak np. autoryzowanie komunikacji, rozliczenia, podpisywanie zgód i zawieranie umów, najlepiej sprawdza się kwalifikowany podpis elektroniczny – wygodne rozwiązanie, które usprawnia nowoczesny biznes.

 

Podpis elektroniczny – z kwalifikowanym bezpieczniej

 

Kwalifikowany podpis elektroniczny ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu i może służyć do podpisywania dokumentów zarówno firmowych, jak i prywatnych. Szczególnie wygodny w użytkowaniu jest podpis mobilny, na przykład mSzafir oferowany przez KIR.

 

W odróżnieniu do tradycyjnych elektronicznych podpisów kwalifikowanych, mSzafir pozwala na złożenie podpisu bez karty i czytnika. Działa na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy mają do wyboru certyfikat jednorazowy, umożliwiający podpisanie jednego pliku, albo podpis z długim terminem, który można wykorzystywać wielokrotnie przez rok lub 2 lata. 

 

Do złożenia pojedynczego podpisu, np. w procesie rejestracji w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, można posłużyć się mSzafirem jednorazowym. Taki e-podpis pozyskuje się całkowicie online, potwierdzając swoją tożsamość w bankowości internetowej. Na potrzeby prowadzonej działalności warto się jednak zaopatrzyć w mSzafir z długim terminem ważności, pozwalający na podpisywanie wielu dokumentów.

 

Choć stosowanie nowoczesnych narzędzi, opartych na technologii, pozwala na optymalizowanie działalności niemal w każdej branży, to sektor medyczny i opieki zdrowotnej jest wyjątkowym obszarem. Bezpieczna i odpowiedzialna cyfryzacja procesów związanych ze świadczeniem usług medycznych, przekłada się na znaczącą  oszczędność czasu, a to z kolei pozwala więcej uwagi poświęcić pacjentom.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Kariera Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
2025-04-10 | 17:00

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

1/3 firm w Polsce przekazuje benefity pozapłacowe  dla pracowników na Wielkanoc. Jest a to druga najbardziej popularna okazja w roku (po świętach Bożego Narodzenia)
Kariera Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności
2025-03-27 | 09:00

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności

Pluxee Polska po raz drugi organizuje Dzień Przyjemności w Pracy, tym samym wpisując go na stałe do kalendarza HR. Dlaczego? Ponieważ zaangażowanie polskich pracowników jest

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.