Skuteczne zarządzania projektami. Czy jest proste? – opowiada Monika Chrobasik
Provema Sp. z o.o.
Konduktorska 33
40-155 Katowice
provema|provema.pl| |provema|provema.pl
575282018
www.provema.pl
Kim jest Project Manager i jakie są jego obowiązki? Na ten moment zawód szczególnie dostrzegany przez przedsiębiorców z sektora gospodarki. Dlaczego? Efektywne i sprawne wprowadzanie rozwiązań na rynek ma ogromne znaczenie dla pracodawców. Aby móc to sprawnie robić należy łączyć ze sobą sprawnie wiele elementów. To właśnie przed kierownikiem projektu stoi zadanie „zebrania tych wszystkich elementów układanki w jedną całość”.
Jak zostałaś PM? Czy ścieżka kariery była trudna?
Człowiek uczy się całe życie. Zanim zostałam project managerem byłam specjalistą ds. marketingu a to również wymagało ode mnie bardzo dobrej organizacji i planu działania. Nie lubię działać chaotycznie. Do projektów podchodzę logicznie. Układam tak samo plan działania. Pracę z projektami digitalowymi zaczęłam w Provemie. Myślę, że firmy rozwijające się technologicznie mają przyszłość.
Co należy do obowiązków Project Managera?
Project manager to osoba, która jest odpowiedzialna za realizowanie projektów w firmie, pracę zespołu projektującego i planującego inwestycje. By lepiej zobrazować rolę project managera na myśl przychodzi stwierdzenie „serce i mózg projektu”. Sprawne poprowadzenie od początku do końca kluczowych dla organizacji projektów, nieprzekroczenie deadlinu – to zaledwie niewielka część obowiązków ciążących na PM’ach.
Wymagania, czyli co musi umieć Project Manager?
Nie da się ukryć, że ciągle należy poszerzać swoje kompetencje i nabierać doświadczenia. Tak na początek od umiejętności planowania do zarządzania ryzykiem, finansami projektu czy jakością, po jakże ważne umiejętne zarządzanie ludźmi, komunikacją i oczekiwaniami interesariuszy w projekcie. Dobrze jest poszerzać swój warsztat menadżerski.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy?
Praca Project Managera jest bardzo różnorodna i dynamiczna. I chyba to jest w niej najlepsze. Robię różnorodne projekty i oczywiście efekt końcowy cieszy najbardziej. Ale dopinanie wszystkiego krok po kroku jest niesamowite. Z dnia na dzień obserwuje, jak powstaje niesamowity projekt i jak ludzie ze sobą współpracują żeby to zadziałało. Zdecydowanie lubię to obserwować.
Za czym nie przepadasz w takim razie? J
Na tym stanowisku nigdy nie unikniemy problemów dlatego musimy nauczyć się z nimi radzić i uczyć się na przyszłość, żeby ich nie powtarzać. Myślę, że wielu PMów się zgodzi, że presja czasem potrafi być przytłaczająca ale też i motywująca.
Dlaczego czasem projekty kończą się porażką?
Przyczyn jest bardzo dużo. Czasem kończy się okres zauroczenia a miłość już nie taka sama. Żartuje. Z mojego doświadczenia oprócz oczywistych przyczyn dodam- start. Jeśli projekt źle wystartuje, to później błędy się tylko nawarstwiają i praktycznie odkopanie się jest niemożliwe. Bywa też tak, że projekt przed startem jest skazany na porażkę.
Praca PM’a jest bardzo dynamiczna. Jak nie utracić motywacji?
Osobowość jest ważnym czynnikiem sukcesu w zawodzie kierownika projektu. Bez naszego zaangażowania i wiarę w sukces nie ma mowy o tym, żeby ten sukces osiągnąć. I tu jest nasza motywacja. Żeby skończyć to, co się zaczęło i to jeszcze z całym zaplanowanym bagażem. Jeżeli ktoś myśli, że kreowanie projektu to łatwizna to powinien przejść się po schodach a potem pojechać winda. Jest różnica?
Jakie wskazówki dałabyś przyszłym Project Managerom?
Nie czekaj! Jeżeli jesteś chociaż trochę kreatywny i przebojowy to możesz próbować swoich sił jako Junior Project Manager w mniejszych agencjach. Zastanów się, czy dasz radę i próbuj. Bez tego nie dowiesz się, czy się nadajesz. Zakumpluj się z popularnymi narzędziami i zacznij działać.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.