Komunikaty PR

Zaprogramuj się na sukces!

2023-09-26  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Współczesna wiedza z dziedziny psychologii i psychiatrii daje nam niezwykłe możliwości, które pomagają nam lepiej radzić sobie z życiem i przyczyniają się do naszego osobistego rozwoju. Te rozwijające się dziedziny nauki znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w poprawie jakości życia prywatnego, ale także w sferze zawodowej. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób i firm otwiera się na wykorzystanie takich rozwiązań w biznesie. Zatrudnianie coachów, dbanie o dobrostan pracowników, rozwijanie działów HR w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach jest już standardem i nikt nie dziwi się tym praktykom. Z tego powodu, zainteresowanie pracodawców skierowane jest coraz częściej w stronę NLP (programowanie neurolingwistyczne), które przez niektórych menedżerów, liderów, dyrektorów bywa często jeszcze nieznane, niedoceniane, chociaż od wielu już lat wnosi wiele wartościowych korzyści zarówno dla pracowników, liderów, jak i dla tysięcy organizacji na całym świecie.  

Każdy pracodawca, myśląc o przyszłości swojej firmy, powinien rozważyć inwestycję w rozwijanie potencjału umysłowego swoich pracowników. O tym, czym jest NLP, opowiada Marek Wzorek, założy ciel i CEO PerfectCircle, firmy, która niedawno dołączyła do swojego portfolio usług i marek Polski Instytut NLP: 

Neurolingwistyczne Programowanie, czyli NLP, to dziedzina badawcza, która skupia się na analizie zachowania, myślenia i komunikacji człowieka. W ostatnich latach, ten skrót jest wykorzystywany w obszarze sztucznej inteligencji i znaczy również naturalne przetwarzanie języka. Jednak historia NLP jest dłuższa i rozwija sią intensywnie od lat 60 XX wieku do chwili obecnej. Pierwotnie NLP było używane jako narzędzie i zestaw ustrukturyzowanych technik, które pomagają w lepszym zrozumieniu procesów myślowych i efektywnej komunikacji. NLP znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w psychoterapii, rozwoju osobistym, edukacji, zarządzaniu, marketingu oraz sprzedaży. Celem NLP jest identyfikacja i wykorzystanie efektywnych strategii i wzorców myślenia, aby pomóc ludziom osiągnąć sukces i rozwijać się na różnych płaszczyznach życia. 

Historia NLP jest niezwykle intrygująca, ponieważ ten skrót łączy trzy różne dziedziny: neurologię - naukę o strukturze mózgu i układzie nerwowym (stąd "neuro"), lingwistykę - naukę o języku i jego wpływie na komunikację (stąd "lingwistyczne"), oraz programowanie - co oznacza, że język, nauka i wzorce komunikacji działają w naszym umyśle podobnie jak programy w komputerze, i zmieniając dany kod językowy, możemy zmienić efekty jakie osiągamy. W pewnym sensie jako ludzie jesteśmy zaprogramowani, ściśle związani z językiem i układem nerwowym. Zmieniając nasze myśli, słowa i komunikację, jesteśmy w stanie zmieniać nasze nawyki, sposób myślenia i zachowania. NLP stanowi potężne narzędzie, które znalazło zastosowanie w różnych dziedzinach. Może być używane w terapii, coachingu, negocjacjach, zarządzaniu, sprzedaży i wielu innych obszarach, gdzie skuteczna komunikacja jest kluczowa. Pierwsi twórcy i pomysłodawcy NLP to Richard Bandler i John Grinder. Zauważyli oni wyjątkowe wzorce językowe w pracy Virginii Satir – jednej z bardziej znanych terapeutek w USA w tamtym czasie - które przynosiły wyjątkowe i szybkie efekty terapeutyczne. Następnie modelowali kolejnych najbardziej skutecznych terapeutów drugiej połowy XX wieku, m.in. Fritza Persla, Miltona Ericksona, następnie kolejnych liderów, przedsiębiorców, naukowców, sportowców, i dzięki temu opracowali swoje własne narzędzia i moduły, które z powodzeniem stosowali na sobie, swoich bliskich i klientach podczas warsztatów. Ich celem jednak nie było stworzenie nowej nauki, ale rozwijanie praktycznych narzędzi, które przynosiły pozytywne rezultaty.  – mówi Marek Wzorek CEO PerfectCircle 

Zastosowanie NLP może znacząco wspomóc poprawę skuteczności komunikacji między ludźmi, lepsze zrozumienie siebie i innych osób, a także umożliwić efektywne rozwiązywanie konfliktów oraz osiąganie celów. Dzięki NLP możemy nauczyć się świadomego wykorzystywania języka i wzorców komunikacyjnych, co pozwala nam lepiej porozumiewać się z otoczeniem, modyfikować swoje nawyki i podnosić jakość swojego życia. Dzięki tej dziedzinie wiedzy i skutecznych praktyk możemy rozwijać umiejętności komunikacyjne, które wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi, wspomagają nas w osiąganiu sukcesów oraz sprzyjają osobistemu rozwojowi. 

Oczywiście, istnieje wiele konkretnych zastosowań NLP, ale warto pamiętać, że podstawą jest zrozumienie i świadomość wpływu języka na nasze myśli, zachowania i relacje z innymi. Dzięki temu możemy świadomie kształtować naszą rzeczywistość i dążyć do pozytywnych zmian w życiu. NLP to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyczne podejście, skoncentrowane na skuteczności i osiąganiu rezultatów. To sprawia, że jest to narzędzie niezwykle użyteczne w różnych aspektach życia i osobistego rozwoju. Jeden z prostych przykładów ilustrujących zastosowanie NLP to próba wyobrażenia sobie czerwonego słonia lub przypomnienie sobie bardzo przyjemnych własnych wakacji, podczas których dotrze się czuliśmy. Wizualizacja i obraz w głowie naszych wakacji może wywołać pozytywne emocje i wpłynąć na nasz układ nerwowy. To ukazuje, że nasze myśli i obrazy mentalne mają wpływ na nasze emocje i mogą zmieniać nasze postrzeganie rzeczywistości. Warto podkreślić, że NLP od samego początku opierało się na efektywności i praktycznych wynikach, co przyczyniło się do jego rozwoju. Terapeuci, trenerzy i coache korzystający z technik NLP osiągali szybkie i pozytywne rezultaty w pracy ze swoimi klientami, potwierdzając skuteczność tych metod. Dzięki temu NLP stało się nie tylko teoretyczną dziedziną, ale przede wszystkim praktycznym narzędziem, które pomaga ludziom osiągać pozytywne zmiany w swoim życiu – Wyjaśnia Marek Wzorek 

NLP ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach, które znacząco wpływają na nasz rozwój, inteligencję i kreatywność. Jednym z kluczowych obszarów, gdzie NLP może być użyteczne, jest rozwijanie naszego potencjału jako ludzi. Szczególnie pomocne narzędzia NLP ma dla osób z problemami psychicznymi, takimi jak depresja czy nerwica. Poprzez NLP możemy lepiej zrozumieć nasze myśli, jak również ich wpływ na nasze emocje i zachowania, co może prowadzić do pozytywnych zmian w naszym życiu. Dlatego NLP coraz częściej wykorzystywane jest w terapii, pomagając ludziom osiągać postępy i pozytywne rezultaty. Innym obszarem, gdzie NLP cieszy się dużą popularnością, jest sport. Sportowcy wykorzystują techniki NLP, takie jak m.in. wizualizacje lub kotwiczenie pozytywnych emocji lub zasobów, aby poprawić swoje umiejętności i skuteczność. Poprzez wyobrażanie sobie idealnych skoków czy perfekcyjnych rzutów do kosza, sportowcy wpływają na swoje umysły, a badania mózgu potwierdzają, że te same sieci neuronowe są aktywowane zarówno podczas rzeczywistych działań, jak i wyobrażania sobie ich.  

NLP znalazło szereg zastosowań w marketingu, sprzedaży, polityce oraz mediach. Dzięki zrozumieniu ludzkiego myślenia i postrzegania, NLP pomaga w lepszym komunikowaniu się z odbiorcami i wywieraniu wpływu, co przekłada się na bardziej efektywne strategie marketingowe czy sprzedażowe. NLP jest szeroko wykorzystywane również w biznesie przez trenerów, coachów, psychoterapeutów i mówców publicznych, wspomagając ich skuteczną komunikację i zrozumienie odbiorców.  NLP stało się wartościowym wsparciem dla ludzi dążących do osobistego i zawodowego rozwoju. Praktyczne zastosowania NLP potwierdzają, że techniki te skutecznie poprawiają komunikację i efektywność działań w biznesie. NLP odnosi sukcesy również w pomocy klientom w poprawie ich wystąpień publicznych. Dzięki technikom NLP, łatwo zwiększyć swoją pewność siebie i efektywność komunikacji. Ponadto NLP ma znaczący wpływ na zmianę ograniczających przekonań. Dzięki odpowiednim technikom, osoby uczą się identyfikować negatywne przekonania i zastępować je bardziej konstruktywnymi, co otwiera drzwi do osiągania sukcesów i pozytywnych wyników. NLP nie ogranicza się tylko do pracy nad sobą i rozwoju osobistym. Dziedzina ta obejmuje również meta-język i metamodel językowy, które pomagają zrozumieć różnice wzorce w komunikacji między ludźmi. To zrozumienie pozwala na lepszą współpracę w zespole oraz skuteczniejszą komunikację z klientami. NLP znalazło również zastosowanie w polityce, marketingu i sprzedaży, umożliwiając wywieranie wpływu na odbiorców i efektywniejszą komunikację – podsumowuje Marek Wzorek. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Rekordowa liczba działalności zarejestrowanych w branżach szkoleń oraz eventów Biuro prasowe
2023-12-05 | 09:15

Rekordowa liczba działalności zarejestrowanych w branżach szkoleń oraz eventów

W tym roku firmy związane z szeroko rozumianym konsultingiem oraz organizacją wydarzeń przeżywają okres dynamicznego wzrostu. Dun & Bradstreet Poland na zlecenie ClickMeeting
Kariera Co czwarta badana chciałaby rozwijać swoją firmę międzynarodowo
2023-11-23 | 14:30

Co czwarta badana chciałaby rozwijać swoją firmę międzynarodowo

Najnowsze badanie Sukcesu Pisanego Szminką na temat przedsiębiorczości kobiet wskazuje, że największym wsparciem dla nowych przedsiębiorców zdaniem respondentek byłyby niższe
Kariera Poznaliśmy najinteligentniejszych prezesów. W czołówce nie ma szefa Facebooka
2023-11-21 | 08:00

Poznaliśmy najinteligentniejszych prezesów. W czołówce nie ma szefa Facebooka

Czy najpopularniejsze firmy faktycznie prowadzone są przez najmądrzejszych liderów? Sprawdzili to twórcy platformy Preply.com. Wyniki analizy wypowiedzi 100 amerykańskich CEO

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Motoryzacja

Coraz więcej kobiet w branży motoryzacyjnej. Praca w tym sektorze często nie wymaga siły fizycznej, ale odpowiednich umiejętności miękkich

Poszukiwanie pracowników jest wyzwaniem dla branży motoryzacyjnej. Aż 72 proc. firm z tego sektora napotkało w ostatnim roku trudności w tym obszarze – wynika z październikowego raportu PARP „Branża motoryzacja i elektromobilność – Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego”. Niedobór kadr mogą, przynajmniej w części, zapełnić kobiety, których w branży motoryzacyjnej jest coraz więcej. Pracują na wszystkich szczeblach organizacyjnych – na liniach produkcyjnych, stanowiskach inżynierskich i w zarządach. – Branża jest coraz bardziej otwarta na to, żeby kobiety na tych stanowiskach mieć – przekonuje Agata Matyj, specjalistka do spraw komunikacji w Faurecii w Grupie Forvia Polska.

Konsument

Jedzenie orzechów pomocne w zapobieganiu depresji. Ryzyko wystąpienia choroby można zredukować nawet o niemal jedną piątą

Regularne spożywanie orzechów może zmniejszyć ryzyko depresji. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeanalizowali dane dotyczące dużej grupy dorosłych Brytyjczyków. U tych, którzy jedli małe albo umiarkowane ilości orzechów (maksymalnie garść dziennie), zaobserwowano zmniejszenie ryzyka depresji o 17 proc. w pięcioletniej perspektywie.