Kasia Smutniak w szpilkach od polskiego projektanta wspiera prawa kobiet
Mieszkająca we Włoszech polska aktorka i reżyserka Kasia Smutniak od zawsze kojarzona jest z wyszukanym gustem i klasą. Na czerwonym dywanie lubi odważne stylizacje, które odzwierciedlają jej wyrafinowany styl. Od wielu lat jej stylizacje są szeroko komentowane i kreują nowe trendy, a projektanci z całego świata walczą o to, aby artystka pojawiła się publicznie z akcesoriami z ich kolekcji.
Nic więc dziwnego, że kiedy Smutniak w poście wspierającym Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet pokazała czerwone szpilki – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli, które przypominają o przemocy wobec kobiet i są używane w wielu krajach jako element instalacji artystycznych oraz manifestacji, w polskiej sieci zawrzało.
Ręcznie robione szpilki, które pokazała Smutniak, pochodzą bowiem z katowickiej Manufaktury Obuwia, która jak twierdzi jej właściciel Adam Warcholiński, produkuje „prawdopodobnie najwygodniejsze szpilki na świecie”.
„Jesteśmy dumni, że Kasia wspiera tak ważną inicjatywę w butach z naszej manufaktury. To dla nas zaszczyt” – mówi Warcholiński.
Wyświetl post Kasi Smutniak
“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat
Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło
Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.