Kawa po wietnamsku – w czym tkwi jej sekret?
Kiedy myślimy o Wietnamie, często przychodzą nam na myśl obrazy bujnych pól ryżowych, hałaśliwych miast pełnych skuterów i bogatej kultury, która przenika każdy aspekt życia. Jednak warto skoncentrować się na tym, że Wietnam to przede wszystkim mekka wyjątkowych smaków i nietuzinkowych sposobów parzenia kawy, które robią furorę na całym świecie.
Każdy miłośnik kawy musi poznać Phin – niewielki, metalowy zaparzacz, który jest kluczowym elementem wietnamskiego rytuału parzenia kawy. W przeciwieństwie do zachodnich ekspresów ciśnieniowych – Phin działa grawitacyjnie. Powoli przesącza gorącą wodę przez zmielone ziarna, co pozwala uzyskać głęboki i intensywny smak kawy.
Kultura picia kawy w Wietnamie to nie tylko sposób na pobudzenie zmysłów, ale również istotny element codziennych praktyk. Wietnamskie kawiarnie, często będące prostymi ulicznymi straganami, są miejscami spotkań i rozmów. Wietnamczycy traktują parzenie i picie kawy jako moment zatrzymania się w biegu życia, chwilę na refleksję i odpoczynek. Ten kawałek kultury Azji przyciąga coraz więcej turystów, którzy chcą doświadczyć nie tylko smaków, ale także tamtejszych rytuałów.
Wietnamczycy wierzą, że kawa ma moc łączenia ludzi, zbliżania ich do siebie. Siadają razem, delektują każdym łykiem i dzielą się opowieściami. To dla nich okazja do refleksji, budowania więzi i wspólnego celebrowania prostych przyjemności życia. Obserwujemy to zjawisko również w Wi-Taj, gdy Goście zatrzymują się u nas i delektują się tradycyjną wietnamską kawą – Linh Ziółkowska, manager warszawskiej restauracji Wi-Taj
Ca phe nau
Kawa, która idealnie oddaje ducha wietnamskiej tradycji kulinarnej, gdzie równowaga smaków jest kluczowa. Gorzką kawę, której intensywność mogłaby być przytłaczająca dla nieprzyzwyczajonych podniebień, łagodzi się słodkim, gęstym mlekiem skondensowanym.
Ca phe sua da
Drugim z najbardziej znanych przykładów jest kawa przelewowa z lodem i skondensowanym mlekiem, która jest idealnym orzeźwieniem w upalne dni.
Ca phe trung
Kolejna wariacja na temat kawy w Wietnamie, to kawa z jajkiem, która może przypominać polską kawę z koglem-moglem. W Wietnamie jest serwowana z warstwą puszystej masy jajecznej, często wzbogacanej wanilią i miodem. Efekt jest bardzo estetyczny – w przezroczystej szklance można podziwiać trzy warstwy, które powstają z kawy, skondensowanego mleka i jajka.
Jeśli Wietnam pozostaje na razie jedynie w sferze marzeń, kawy po wietnamsku można spróbować na przykład w Warszawie! Wi-Taj to restauracja, która oferuje prawdziwą wietnamską kawę. Może to właśnie ten smak pomoże przenieść się na chwilę do zatłoczonych ulic Hanoi?

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.