Komunikaty PR

Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura w Manggha

2021-12-22  |  14:40
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

16 grudnia b.r. w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę poświęconą najbardziej rozpoznawalnemu japońskiemu architektowi Kengu Kumie. Mecenat nad wydarzeniem objął Geberit.

Sylwetka mistrza

Kengo Kuma (ur. 1954) to znany i ceniony na całym świecie japoński architekt i profesor akademicki. Architekturę ukończył na Uniwersytecie Tokijskim. Po odbyciu stypendium naukowego na Columbia University w Nowym Jorku założył biuro Spatial Design Studio w Tokio. Zaprojektował m.in. Suntory Museum of Art w Tokio, Bamboo Wall House w Chinach, Besançon Art Center we Francji, czy Muzemu Dundee w Wielkiej Brytanii. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest Stadion Narodowy w Tokio, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku.

Filozofia Kengo Kumy opiera się na przywracaniu tradycyjnych, japońskich nurtów w budownictwie i reinterpretowaniu ich, aby odpowiadały wyzwaniom współczesności. Zgodnie z japońską tradycją łączy on nowoczesne technologie z tradycyjnymi surowcami. Stąd projekty mistrza wyróżnia zaskakujący dobór materiałów, który podkreśla relację między otoczeniem i budynkiem. Każdy jego projekt zakłada przy tym poszanowanie przestrzeni, które pozwala na bardziej intymne, głębsze doświadczanie natury.

Wystawa Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura w Manggha

16 grudnia b.r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie otwarto wystawę poświęconą twórczości tego najbardziej rozpoznawalnego japońskiego architekta pod tytułem - Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura. Jednym z jej kuratorów, a zarazem pomysłodawcą jest prof. Krzysztof Ingarden – polski architekt, członek Polskiej Akademii Umiejętności (2015), SARP, MOIA, laureat Honorowej Nagrody SARP. Zaprezentowany zostanie tu wybór ostatnich projektów mistrza, które ukazują rarchitekturę przyjazną dla użytkowników, czerpiącą inspiracje z natury i lokalnego środowiska, tłumiącą tendencje do dominacji nad naturalnym otoczeniem. Wystawę można będzie obejrzeć do 3 maja 2022 roku.

Uzupełnieniem projektów wybitnego japońskiego architekta będzie prezentacja unikatowej drewnianej instalacji Chmura zaprojektowanej przez pracownię Kengo Kumy we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej, Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Krzysztofa Ingardena.

Obiekt Dundee

Wśród mecenasów wystawy nie mogło zabraknąć firmy Geberit, która znana jest z tego, że wspiera współczesną sztukę i architekturę, ale też wyposaża łazienki w znanych obiektach architektonicznych. Tak jest także w przypadku projektów Kengo Kumy, gdzie Geberit zaoferował swoje produkty w obiekcie Dundee.

V&A Dundee to muzuem designu, mieszczące się w szkockim Dundee, niecałe półtorej godziny drogi na północ od Edynburga. Mierzący 8500 metrów kwadratowych szkocki odpowiednik londyńskiego Victoria and Albert Museum to zróżnicowana przestrzeń wystawiennicza zaprojektowana przez samego Kengo Kumę. Słynny architekt stworzył budynek składający się z dwóch odwróconych piramid z ułożonych listwowo warstw betonu. Każda z nich waży ponad cztery tony. Położone jedna nad drugą nadają całemu budynkowi surowego charakteru. Według architekta to klify nieodległego Morza Północnego zainspirowały go do tego projektu. V&A Dundee umiejscowienie jest bowiem na rzece Tay, przez co zwraca uwagę na połączenie między miejskim a naturalnym otoczeniem.

Wystawa: KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura

Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Czas trwania: 16.12.2021 – 3.05.2022

Kuratorzy: Krzysztof Ingarden, KAAFM, Marcin Sapeta

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Finaliści konkursu Young Design 2024 – teraz w DOMOTECE! Biuro prasowe
2024-10-04 | 15:00

Finaliści konkursu Young Design 2024 – teraz w DOMOTECE!

Young Design 2024 to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest wsparcie młodych projektantów na ich drodze do sukcesu zawodowego. Tegoroczni finaliści zaprezentowali niezwykle
Dom 25-lecie sofy Indivi
2024-10-04 | 10:30

25-lecie sofy Indivi

Pierwsza w historii sofa modułowa BoConcept cieszy się nieustającą popularnością już od 25 lat. Odkryj historię tego klasycznego projektu i dowiedz się, jak został on udoskonalony w 2024
Dom Targi Nieruchomości w Galerii Jurajskiej
2024-10-03 | 13:00

Targi Nieruchomości w Galerii Jurajskiej

Kupno wymarzonego mieszkania to nie lada wyzwanie. Jeszcze większym może być znalezienie dobrej ekipy remontowej, która wykona pracę na czas, lub urządzenie swojego "M". Z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.