Kobiety dwa razy częściej korzystają z pomocy lekarzy
69% wszystkich konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych realizowanych jest przez kobiety. Stawiają one na profilaktykę – takie badania i konsultacje dominują wśród najczęściej zamawianych przez panie wizyt. Kobiety równie często odwiedzają internistę i ginekologa oraz regularnie badają krew.
Do tego, że kobiety lepiej dbają o zdrowie od mężczyzn, nie trzeba nikogo przekonywać. Panów do wizyty u lekarza może zazwyczaj zmusić tylko poważny uraz czy choroba. Panie stawiają z kolei na profilaktykę, co potwierdzają dane. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez SALTUS Ubezpieczenia 68,7% wszystkich wizyt lekarskich i badań jest wykonywanych przez kobiety. Te dobre nawyki przekładają się bezpośrednio na długość życia. Według ostatnich danych GUS na temat trwania życia w Polsce średnia długość życia kobiet to 81,7 roku, przy czym dobrym zdrowiem cieszą się przez 63,3 lata. W przypadku panów te liczby są niższe – odpowiednio 74,1 i 59,7 lat.
Wśród najczęściej zamawianych przez kobiety wizyt lekarskich znajdują się konsultacje u lekarza rodzinnego, ginekologa, dermatologa, endokrynologa i ortopedy. Wśród badań są to: badania ogólne krwi, moczu oraz te sprawdzające poprawność funkcjonowania tarczycy i oceniające poziom glukozy.
– Panie co do zasady lepiej od mężczyzn dbają o zdrowie i zdają sobie sprawę, jak ważne jest wczesne wykrycie problemu. Dzięki temu mają większą szansę na skuteczne jego zwalczenie. Dlatego regularnie wykonują najważniejsze badania diagnostyczne, jak morfologia krwi czy sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Często już te podstawowe badania mogą zwrócić naszą uwagę na poważne nawet schorzenia. A na pewno zapewniają większy spokój ducha, jeśli wszystko jest w porządku – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Dlaczego panowie rzadziej chodzą do lekarza?
Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim uważają drobne dolegliwości za niewarte uwagi i wizyty w przychodni. Niestety efektem tego są często powikłania lub zbyt późne wykrycie poważnych schorzeń. Drugą przyczyną jest niechętne przyznawanie się do problemu, uważane przez nich za oznakę słabości. Zupełnie niesłusznie.
5 najczęściej wykonywanych przez kobiety: | |
konsultacji lekarskich: | badań: |
1. internista | 1. morfologia |
2. ginekolog | 2. hormon TSH |
3. endokrynolog | 3. badanie ogólne moczu |
4. dermatolog | 4. tyroksyna wolna - fT4 |
5. ortopeda | 5. glukoza na czczo |
Źródło: SALTUS Ubezpieczenia |
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.