Kobiety dwa razy częściej korzystają z pomocy lekarzy
69% wszystkich konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych realizowanych jest przez kobiety. Stawiają one na profilaktykę – takie badania i konsultacje dominują wśród najczęściej zamawianych przez panie wizyt. Kobiety równie często odwiedzają internistę i ginekologa oraz regularnie badają krew.
Do tego, że kobiety lepiej dbają o zdrowie od mężczyzn, nie trzeba nikogo przekonywać. Panów do wizyty u lekarza może zazwyczaj zmusić tylko poważny uraz czy choroba. Panie stawiają z kolei na profilaktykę, co potwierdzają dane. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez SALTUS Ubezpieczenia 68,7% wszystkich wizyt lekarskich i badań jest wykonywanych przez kobiety. Te dobre nawyki przekładają się bezpośrednio na długość życia. Według ostatnich danych GUS na temat trwania życia w Polsce średnia długość życia kobiet to 81,7 roku, przy czym dobrym zdrowiem cieszą się przez 63,3 lata. W przypadku panów te liczby są niższe – odpowiednio 74,1 i 59,7 lat.
Wśród najczęściej zamawianych przez kobiety wizyt lekarskich znajdują się konsultacje u lekarza rodzinnego, ginekologa, dermatologa, endokrynologa i ortopedy. Wśród badań są to: badania ogólne krwi, moczu oraz te sprawdzające poprawność funkcjonowania tarczycy i oceniające poziom glukozy.
– Panie co do zasady lepiej od mężczyzn dbają o zdrowie i zdają sobie sprawę, jak ważne jest wczesne wykrycie problemu. Dzięki temu mają większą szansę na skuteczne jego zwalczenie. Dlatego regularnie wykonują najważniejsze badania diagnostyczne, jak morfologia krwi czy sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Często już te podstawowe badania mogą zwrócić naszą uwagę na poważne nawet schorzenia. A na pewno zapewniają większy spokój ducha, jeśli wszystko jest w porządku – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Dlaczego panowie rzadziej chodzą do lekarza?
Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim uważają drobne dolegliwości za niewarte uwagi i wizyty w przychodni. Niestety efektem tego są często powikłania lub zbyt późne wykrycie poważnych schorzeń. Drugą przyczyną jest niechętne przyznawanie się do problemu, uważane przez nich za oznakę słabości. Zupełnie niesłusznie.
5 najczęściej wykonywanych przez kobiety: | |
konsultacji lekarskich: | badań: |
1. internista | 1. morfologia |
2. ginekolog | 2. hormon TSH |
3. endokrynolog | 3. badanie ogólne moczu |
4. dermatolog | 4. tyroksyna wolna - fT4 |
5. ortopeda | 5. glukoza na czczo |
Źródło: SALTUS Ubezpieczenia |

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.