Kochają go na całym świecie – jak go wykorzystać w swojej kuchni?
Dlaczego go kochamy? Sos serowy do zapiekanki i nie tylko
Co jest wyjątkowego w serze w porównaniu z innymi produktami? Ser jest wyjątkowy z wielu powodów, ale tym, co naprawdę go odróżnia, jest jego wszechstronność w smaku i funkcjonalności. Bo chociaż etapy produkcji sera są stosunkowo ustandaryzowane, niewielkie różnice w przepisie mogą prowadzić do bardzo różnych profili smakowych. Dzięki temu każdy ser ma w sobie prawdziwą regionalność, a każdy producent sera wnosi do rzemiosła swoją własną wiedzę i pierwiastek unikatowości. Dlatego cały świat kocha sery - Włosi Parmezan, Grecy ser Halloumi, a Szwajcarzy – Gruyère.
Sos serowy do zapiekanki to dla wielu z nas taki sam must have, jak frytki z ketchupem. Tymczasem roztopiony ser może sprawić, że prawie wszystko będzie smakować lepiej. Jeśli uważasz, że nuggetsy z kurczaka smakują wyśmienicie, pomyśl jeszcze raz, ponieważ gdy zanurzysz je miseczce z gorącym, serowym sosem, ich smak będzie 10 razy lepszy. Z miłości do sera przedstawiamy prosty, łatwy do przyrządzenia w domu przepis na sos serowy. Aby dopełnić misję, pokażemy co najmniej 10 różnych i pysznych połączeń, z czym można go spożywać.
Z czym jeść sos serowy?
Łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, a z czym nie jeść? Sos serowy idealnie dopełni dania przygotowane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pozwoli odkryć zupełnie nowe oblicze znanych potraw, nie tylko takich jak kanapki, sosy, zupy czy zapiekanki. Warto poeksperymentować i połączyć go np. z: chrupiącymi nachos, frytkami, precelkami, mini hot-dogami, skrzydełkami, makaronem, burgerami, omletem, pieczonymi ziemniakami czy warzywami - np. brokułem. Jest jeden warunek. Sos musi być apetyczny i bez grudek. Będzie taki na pewno, jeśli do jego przygotowania użyjemy sera topionego kremowego MSM Mońki. Czemu zawdzięcza swoją wyjątkowość? – Tak jak wszystkie nasze sery, powstaje na bazie ściśle wyselekcjonowanego mleka. Dlatego ma tak aksamitną konsystencję i pozwala się rozkoszować pełnią delikatnego smaku. – wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki.
Jak przyrządzić sos serowy w domu?
Ten bardzo łatwy przepis na sos serowy zmienia zasady gry w kuchni i jest o wiele lepszy niż jakikolwiek inny, kupiony w sklepie! Oryginalnie proponujemy podawać go z jajkami po benedyktyńsku. Niemniej jest tak wszechstronny, że można go używać jako dodatek do produktów wymienionych wcześniej, a także wszystkich tych, których smak będziecie chcieli dopełnić tym niebiańskim przysmakiem. Dzieci także pokochają ten domowy sos serowy, ponieważ „nawet” brokuły smakują z nim wybornie. W dodatku by go przygotować, potrzebna jest tylko garść składników. Tyle wystarczy, by stworzyć najlepszy sos z serka topionego, jaki kiedykolwiek jedliście.
Jajka po benedyktyńsku z sosem serowym
Potrzebne składniki:
- 1 bagietka pszenna
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- 2 plastry boczku wędzonego
- 1 mała cebula
- masło
- 2 jajka
- serek topiony kremowy MSM Mońki
- 100 ml śmietanki słodkiej 18%
- ½ pęczka szczypiorku
- sól i pieprz do smaku oraz szczypta kurkumy
Wykonanie:
Bagietkę przeciętą na pół należy zrumienić na patelni lub w tosterze. Plastry boczku i cebulę pokrojoną w półkrążki podsmaż na oleju na patelni. Serek topiony i śmietankę połącz, podgrzewając w rondelku na małym ogniu. Dodaj kurkumę oraz sól i pieprz do smaku. Z folii spożywczej wytnij kwadrat i na środku wysmaruj go cienką warstwą masła. Tak przygotowaną folię umieść w filiżance lub w małym słoiczku, nieposmarowaną stroną do dna. Do folii z masłem wybij jajko. Następnie zbierz rogi folii i zwiąż nitką lub dratwą blisko jajka. Tak przygotowane jajko włóż do rondelka z wrzącą wodą i gotuj na bardzo małym ogniu przez 3,5 minuty. Wykonaj tę sama czynność z drugim jajkiem. Następnie wyciągnij je z wody, rozetnij folię przy sznurku i wyłóż jajka na tosty z podsmażonym boczkiem i cebulą. Polej gorącym sosem serowym i posyp pokrojonym szczypiorkiem. Smacznego!
![Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_46495063,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
![Ciasta na sylwestrowy stół](/files/_uploaded/glownekonf_1223549995,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Ciasta na sylwestrowy stół
![Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]](/files/_uploaded/glownekonf_974598057,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Handel
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4-ram,w_274,_small.jpg)
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto,w_133,_small.jpg)
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1_1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.