Komunikaty PR

Kompleksowy poradnik maturalny

2022-04-25  |  13:21
Biuro prasowe
Kontakt
Karina Grygielska
Ramka PR

Dla wielu maturzystów egzamin dojrzałości wiąże się z dużym stresem i jest to całkowicie zrozumiałe. Przecież ze wszystkich stron są informowani o randze tego egzaminu. Do tego zewsząd słychać opowieści o doświadczeniach maturalnych tych, którzy już to mają za sobą i są to czasem historie przyprawiające o dreszcze. Jak nie ulec presji i do wszystkiego podejść z otwartą głową? O czym pamiętać na ostatniej prostej? 

Nie popadaj w naukową panikę

Zaufaj sobie i nie popadaj w panikę. Wkuwanie po nocach kolejnych definicji, które powoli zaczynają się mieszać w głowie, nie wyjdzie na dobre. Jeżeli chcesz powtarzać materiał, ustal klarowny harmonogram pojęć, które chcesz sobie przypomnieć oraz czas jaki temu poświęcisz. Połącz przyjemne z pożytecznym. Po powtórzonej partii materiału pozwól sobie na relaks i odpoczynek głowy. Na egzaminie maturalnym zwłaszcza matematyka wzbudza duże emocje. Zdecydowana większość uczniów przygotowuje się wyłącznie do podstawy, jest to ok. 300 0000 osób. Poziom rozszerzony zdaje ok. 60 000 maturzystów.

Robert Berger, który jest twórcą edukacyjnej platformy ITAKZDASZ.PL i od kilku lat z sukcesem przygotowuje maturzystów do matury z matematyki mówi: Grunt to mieć opanowany materiał, nawet nie do perfekcji, ale tak, żeby go rozumieć. Warto mieć też wiedzę, co nas czeka na arkuszu maturalnym. Ja zalecam rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. W ten sposób widzimy, jak zadania są zbudowane i co należy zrobić, aby je rozwiązać. Takie działania dadzą pewne wyczucie i wprawę w rozwiązywaniu arkuszy. Kluczem do sukcesu jest odszukanie w pierwszej kolejności zadań, które są dla nas łatwe, a następnie przejście do trudniejszych. W ten sposób mamy kontrolę nad stresem i poczucie, że są zadania, które już rozwiązaliśmy. W tym roku solidaryzuję się ze swoimi uczniami i sam podchodzę do matury z matematyki. Swój egzamin dojrzałości zdawałem 10 lat temu, nie ukrywam, że towarzyszą mi pewne emocje, ale wiem, że spokój i pewność swoich umiejętności pomoże osiągnąć cel.

Umiejętnie korzystaj z pomocy dostępnych podczas egzaminu

Podczas niektórych egzaminów w sali są dostępne pomoce naukowe, z których można korzystać. Na maturze z języka polskiego dostępny jest słownik ortograficzny oraz słownik poprawnej polszczyzny, na maturze z chemii - tablice chemiczne, a na maturze z matematyki czy fizyki - karty z wybranymi wzorami. Warto skorzystać z tych pomocy. Jeżeli nie jesteś pewny jakiegoś słowa czy wzoru, po prostu je sprawdź. Dodatkowo dobra znajomość karty wzorów z matematyki, może ułatwić Ci rozwiązanie trudniejszych zadań w arkuszu.

Polecam, aby w trakcie egzaminu zajrzeć ok. 30 razy do karty wzorów. Jeżeli odpowiednio ją znamy, ok. 60% matury mamy rozwiązanej! Wystarczy umiejętnie podstawić odpowiedni wzór. Do dyspozycji mamy także kalkulator. Polecam jego użycie, nawet jeżeli ma to być bardzo proste działanie. Wiele razy spotykałem się z tym, że w wyniku stresu uczniom wychodziło 5+2=9… – mówi Robert Berger.

Odpowiednio szacuj czas podczas matury

Dla niektórych tak zwany „wyścig z czasem” może generować dodatkowy stres. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie czasu pracy na maturze. Zacznij od zadań, które są najprostsze, ponieważ zajmą Ci one najmniej czasu. Dopiero kiedy skończysz łatwiejsze zadania, rozpocznij rozwiązywanie tych bardziej skomplikowanych. Pamiętaj też o czasie, który należy przeznaczyć na sprawdzenie arkusza.

Matura podstawowa to 28 pytań zamkniętych i 7 pytań otwartych. Zadań razem jest 35, a czasu mamy 170 minut, co daje nam ponad 4.5 minuty na jedno zadanie. Mając tę wiedzę, proponuję taką taktykę: pierwsze 30 sekund poświęć na przeczytanie zadania i ocenienie czy jest ono trudne czy łatwe. Jeżeli jest łatwe, to je wykonaj, pamiętając, że masz na nie ponad 4 minuty, a jeżeli trudne, przejdź do kolejnego zadania. Po powrocie do zadania, nad którym rozpoczął się już proces myślenia, powinno być zdecydowanie łatwiej je wykonać – mówi Robert Berger, który gwarantuje zdanie matury bez względu na to, jaki cel uczeń obiera.

Poznaj pewniaki maturalne

W przypadku matury z matematyki część podstawowa opiera się na pewnych schematach, które warto opanować. Im więcej razy przerobimy te schematy, tym mniejszy stres będziemy odczuwać podczas rozwiązywania arkusza maturalnego. Przykładowo zawsze pojawią się zadania z liczb rzeczywistych, procentów, logarytmów, ciągów, trygonometrii. Pewniaki maturalne to także zadania z wykorzystaniem karty wzorów w dziale ciągów, gdzie mamy sześć wzorów w karcie - dwa spośród tych wzorów na pewno będą do wykorzystania. Na egzaminie na pewno pojawi się równanie i nierówność kwadratowa, która jest zadaniem otwartym. Jeśli chodzi o poziom rozszerzony trzeba się skupić na zadaniach z parametrem, ciągami, równaniach trygonometrycznych, funkcjami i zadaniach optymalizacyjnych.

Robert Berger od lat współpracuje z młodzieżą i udziela skutecznego wsparcia w przygotowaniu do egzaminów maturalnych z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jego mottem przewodnim, które powtarza swoich uczniom jest – „I tak zdasz, nawet, gdy nie ogarniasz”. Na platformie edukacyjnej dzieli się nie tylko swoją wiedzą w sposób kreatywny i nieszablonowy, ale również motywuje i podaje praktyczne wskazówki, jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Jego unikalna metoda nauczania jest w 100 proc. skuteczna. Do tej pory każdy z uczniów, który korzystał z platformy ITAKZDASZ.PL zdał egzamin maturalny z matematyki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ramka PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Nawet co piąty uczeń cierpi na odwodnienie. Może to mieć wpływ na naukę Biuro prasowe
2024-08-19 | 14:40

Nawet co piąty uczeń cierpi na odwodnienie. Może to mieć wpływ na naukę

Odpowiednie nawodnienie jest istotne dla każdego człowieka, jednak okazuje się, że może być szczególnie ważne dla uczniów, o czym warto pamiętać w kontekście zbliżającego
Dziecko Zakończ wakacje w Reducie! Odwiedź centrum i spotkaj się z bohaterami Psiego Pat
2024-08-19 | 11:15

Zakończ wakacje w Reducie! Odwiedź centrum i spotkaj się z bohaterami Psiego Pat

Wakacje, a wraz z nimi błogi czas odpoczynku, powoli zbliżają się do końca. Nie oznacza to jednak, że ich zakończenie przejdzie bez echa! Warszawskie centrum handlowe Reduta zaprasza
Dziecko Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move
2024-08-14 | 12:40

Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move

Dobiegła końca 4. edycja akcji, która pod hasłem „Better Move, Better Lives” trwała od 27 maja do 27 lipca. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Agnieszka Hyży: Marzyłam o programie porannym, choć myślałam, że ten projekt już się nie wydarzy. Mam nadzieję, że format „Halo tu Polsat” wprowadzi na rynek nową jakość

Prezenterka mocno trzymała kciuki, by pomysł na program śniadaniowy w Polsacie stał się rzeczywistością, i teraz cieszy się, że może być jego częścią. Agnieszka Hyży poprowadzi „Halo tu Polsat” w duecie z Maciejem Rockiem. Jednocześnie kieruje słowa uznania i wdzięczności pod adresem dyrektora programowego stacji, Edwarda Miszczaka, bo ma świadomość, że gdyby nie on, to taki format nie trafiłby na antenę stacji, z którą jest związana. Wierzy też, że ich poranna propozycja przyciągnie widzów, którzy do tej pory oglądali „Dzień dobry TVN” bądź „Pytanie na śniadanie”.

Muzyka

Natalia Nykiel: Dla mnie to jest bardzo szalony rok, ale ja uwielbiam, jak mam wypchany kalendarz. Wtedy czuję, że żyję i czerpię z tego bardzo dużo energii

Artystka dzieli teraz swój czas pomiędzy scenę, studio nagrań i parkiet taneczny. Pod koniec lipca miał premierę jej singiel „Daylight”, w którym zaprezentowała słuchaczom brzmienia z gatunku drum & bass. Utwór zapowiada zaplanowaną na wrzesień EP-kę zatytułowaną „Atom”, na której znajdą się tylko piosenki w języku angielskim. Jednocześnie trwają prace nad nową płytą artystki z polskimi kompozycjami. Już wkrótce Natalię Nykiel będzie można również oglądać w popularnym show Polsatu, a fani mogą liczyć na spotkanie z nią podczas koncertów plenerowych, festiwali i innych wydarzeń masowych, jakie latem odbywają się w różnych miejscach Polski.

Problemy społeczne

Co czwarta kobieta poniżej 20. roku życia doświadczyła przemocy ze strony partnera. Problem dotyczy nie tylko krajów o niskich dochodach i dużych nierównościach

Jedna czwarta kobiet w wieku 15–19 lat doświadczyła choć raz przemocy ze strony swojego partnera, a 16 proc. w ciągu ostatniego roku – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To zjawisko powszechne na całym świecie, choć – jak wskazuje WHO – największy odsetek występowania tego problemu notuje się w krajach o niższych dochodach i takich, w których występują duże nierówności płci, m.in. w dostępie do edukacji, warunków zatrudnienia czy wynagrodzenia.