Konkurs plastyczny „Malowane znaki”
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych z klas 1-8 do udziału w konkursie plastycznym „Malowane znaki”.
Zadanie konkursowe polega na indywidualnym wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej wybrany przez uczestnika znak chiński w dowolnej aranżacji.
Organizator przewidział trzy kategorie wiekowe:
• klasy 1-2,
• klasy 3-5,
• klasy 6-8.
Celami konkursu są: rozwijanie zainteresowania chińską kulturą wśród dzieci i młodzieży, poszerzanie wiedzy o chińskiej kulturze, rozwijanie zdolności plastycznych i wrażliwości estetycznej.
W każdej kategorii wiekowej przewidziane są nagrody dla 3 pierwszych miejsc. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w postaci artykułów plastycznych.
Przy ocenie prac komisja konkursowa będzie brała pod uwagę: zgodność z tematyką, zgodność przedstawienia znaku chińskiego z jego znaczeniem, estetyka pracy, oryginalność, wartości artystyczne.
Pracę należy wykonać dowolną techniką na arkuszu papieru, który nie przekracza rozmiaru A3, do którego dołączony będzie formularz zgłoszeniowy i złożyć ją w biurze Instytutu Konfucjusza w Krakowie ul. Oleandry 2A do dn. 31.01.2024.
Wyniki ogłoszone zostaną do dnia 05.02.2024.
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie instytutkonfucjusza.uj.edu.pl.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.