Korzyści karmienia piersią: więź oraz naturalne wsparcie
Karmienie piersią to jeden z najważniejszych darów, jaki matka może ofiarować swojemu dziecku. Ta naturalna metoda żywienia noworodka i niemowlęcia przynosi obu stronom liczne zdrowotne korzyści – nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. O jej zaletach opowiada Monika Dorenda-Czuchaj, położna, certyfikowany doradca laktacyjny – ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej potrzebom kobiet w ciąży, karmiących oraz niemowląt.
Optymalne źródło odżywiania
Mleko matki wyróżnia się nie tylko optymalnym bilansem składników odżywczych, ale także unikalnymi właściwościami dostosowanymi do potrzeb rozwijającego się niemowlęcia. W jego składzie znajdują się białka, które wspomagają rozwój mięśni i tkanek, tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, a także witaminy i minerały, które wspierają ogólny rozwój i wzmacniają układ odpornościowy. Dzięki swojej strukturze mleko matki jest łatwo przyswajalne przez niedojrzały jeszcze układ pokarmowy noworodka. Dodatkowo zawarte w nim enzymy wspomagają proces trawienia i ułatwiają wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. Mleko matki ma również zdolność do adaptacji w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby maluszka. W pierwszych dniach po narodzinach noworodek otrzymuje siarę – bogaty w przeciwciała i składniki odżywcze pokarm, który chroni przed infekcjami. W miarę upływu czasu skład zmienia się, dostosowując się do rosnącego zapotrzebowania dziecka na kalorie i składniki odżywcze, mówi Monika Dorenda – Czuchaj.
Mleko matki zawiera przeciwciała i białe krwinki stąd też karmienie piersią przyczynia się również do tworzenia bariery ochronnej, która jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach życia, gdy niemowlę jest najbardziej narażone na różnorodne patogeny. Ma też znaczący wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego. To naturalne wsparcie dla rozwoju umiejętności poznawczych dziecka.
Podczas karmienia piersią dziecko doświadcza bliskości fizycznej i kontaktu skóra do skóry, co znacząco wpływa na jego poczucie komfortu, a w kobiecym organizmie wydziela się oksytocyna, zwana również „hormonem miłości”. Pomaga ona świeżo upieczonej mamie radzić sobie ze stresem i napięciem, co jest nieocenione w opiece nad noworodkiem.
Ważne nawodnienie
Produkcja mleka wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na płyny, dlatego regularne picie wody przez mamę jest niezwykle istotne dla utrzymania odpowiedniego poziomu jej nawodnienia. Warto zadbać o to, aby na każdym etapie laktacji dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów. Najlepiej sięgać po wodę specjalnie dostosowaną do potrzeb karmiących matek,dodaje ekspertka.
Woda Mama i ja dedykowana jest potrzebom kobiet w ciąży oraz karmiących. Jej czystość potwierdzają regularne analizy wyspecjalizowanych laboratoriów oraz placówek badawczych. Produkt jest wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń, a substancje uznawane za szkodliwe nie występują w nim nawet w najmniejszych ilościach. Produkt posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka nr 106/OP.
Monika Dorenda-Czuchaj
Magister położnictwa, specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, doradca laktacyjny, instruktor szkoły rodzenia. Prywatnie mama czwórki dzieci, w tym bliźniąt. Współzałożycielka szczecińskiej Strefy Mamy i Dziecka, czyli miejsca wsparcia, a nie oceniania dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. Monika w Strefie Mamy i Dziecka tworzy poradnie laktacyjną, a także otacza opieką kobiety w trakcie zajęć szkoły rodzenia i wizyt patronażowych.
Woda źródlana Mama i ja
Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Strona www: https://wodadladziecka.pl/
Cena:
1,5 ltr – 2,49 zł
0,5 ltr sport cap – 1,99 zł
0,35 ltr – 1,59 zł
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.