Kreatywne warsztaty ekologiczne dla szkół w Centrum Praskim Koneser
Jak skonstruować zielone czujniki smogu, stworzyć oddychające obrazy i nadać nowe życie starym rzeczom? Tego właśnie dowiadują się warszawscy uczniowie podczas warsztatów przygotowanych przez Centrum Praskie Koneser. Razem z edukatorami Fundacji Ekotrend oraz Przerób-My najmłodsi poznają świat ekologii.
Wraz z nadejściem wiosny, Centrum Praskie Koneser przygotowało dla uczniów szkół bezpłatne warsztaty ekologiczne. Tematy zajęć są dostosowane do wieku uczestników. Spotkania te mają na celu m.in. kształtowanie świadomości ekologicznej, uczenie szacunku do przyrody i przypominanie o jej znaczeniu dla człowieka.
Podczas warsztatów dzieci wykonują ekoprzedmioty, takie jak: oddychające obrazy, zielone czujniki smogu, domki dla owadów oraz dowiadują się, czym są zielone filtry powietrza i dlaczego warto mieć je w swoich domach. W ramach ostatnich spotkań poświęconych upcyklingowi, młodzi adepci ekologii nadadzą też nowe życie przedmiotom. Dzięki nauce przez zabawę edukatorzy z Przerób-My i Fundacji Ekotrend nie tylko pobudzą kreatywność najmłodszych, lecz także przybliżą im istotną wiedzę o środowisku naturalnym.
Każdorazowo w warsztatach dla szkół uczestniczą dwie klasy, a każda z nich liczy około 20-30 dzieci.
Szczegółowy program:
5 kwietnia | 11:00 – Oddychające obrazy
Uczniowie zaznajomią się z pojęciami takimi jak „rośliny wskaźnikowe” oraz „skala porostowa”. Uczestnicy dowiedzą się również, czym są porosty oraz jakie mają znaczenie dla badania jakości powietrza. Stworzą też własne obrazy z wiecznie zielonych, oddychających komponentów naturalnych.
12 i 26 kwietnia | 11:00 – Zielone czujniki smogu
Podczas tego warsztatu dzieci m.in. poznają rośliny wskaźnikowe oraz usłyszą o pyle zawieszonym. Następnie zbudują zielony filtr powietrza, czyli ekologiczną kompozycję oczyszczającą atmosferę.
10 i 17 maja | 11:00 – Domki dla owadów
Zajęcia wprowadzą uczniów do świata dzikich owadów zapylających oraz przedstawią ich znaczenie dla ekosystemu. Ostatnim zadaniem najmłodszych będzie zbudowanie niewielkich domków, które posłużą jako schronienie dla dzikich pszczół.
24 i 31 maja | 11:00 – Upcykling, czyli coś z niczego
Warsztaty przybliżą młodym adeptom ekologii ideę dawania nowego życia niepotrzebnym przedmiotom. Wyjaśniona zostanie też różnica pomiędzy pojęciem „recykling” a „upcykling”. Uczestnicy wykonają przedmioty użytkowe z rzeczy, które nie nadają się do już wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
Wcześniej już, jeszcze w marcu, w ramach ekologicznych warsztatów szkolnych w Centrum Praskim Koneser uczniowie dowiedzieli się czym są zielone filtry powietrza. Cały cykl jest częścią Klimatycznej Wiosny Konesera, podczas której odbywają się dziesiątki wydarzeń w nurcie eko i zero waste.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji przez formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji na temat wydarzeń Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.