Komunikaty PR

Kreatywny czas z dzieckiem: domowa lekcja ekologii

2020-07-15  |  10:40
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

O tym, że szacunek dla natury warto zaszczepiać w dzieciach już od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak nauczyć malucha proekologicznych zachowań poprzez zabawę? Marka Endo wraz z zaprzyjaźnionymi mamami i ekspertkami ma na to kilka sposobów, które z pewnością zainspirują do działania i…dobrej zabawy!

1. Twórczy recykling

Recykling to temat, który ostatnio coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Eksperci informują o wszechobecnym plastiku i wzywają do ograniczenia produkcji śmieci, a także do ich poprawnej segregacji. Aby wprowadzić nasze pociechy w ten ważny temat, najlepiej zaangażować je w twórczą zabawę. W dzieciach drzemią niekończące się pokłady kreatywności, trzeba je tylko uruchomić! My proponujemy recyklingowe DIY, które pozwoli zapoznać najmłodszych z ideą recyklingu oraz nauczyć ich ponownego wykorzystania pozornie niepotrzebnych, zużytych przedmiotów. Stary, niechciany t-shirt może z powodzeniem zmienić się w stylową torbę na zakupy. Szczegóły w tutorialu.   

2. Gotowanie less waste

Kolejnym ważnym elementem domowej ekologicznej przygody, jest szybki kurs gotowania zero waste. To właśnie w kuchni produkujemy najwięcej śmieci, często zupełnie niepotrzebnie. Niestety marnujemy też ogromną ilość jedzenia. W Internecie nie brakuje pomysłów na pyszne dania, które pozwolą wykorzystać to, co akurat znajduje się w naszej lodówce. Warzywa, z których wycisnęliśmy sok, możemy wykorzystać do wegetariańskich burgerów, z czerstwego pieczywa możemy zrobić domową bułkę tartą, a z dojrzałych bananów…. pyszne ciasteczka. Wystarczy rozgnieść owoce w misce, dodać płatki owsiane i pokaźną łyżkę masła orzechowego – to prosta i sprawdzona baza. Następnie należy wmieszać do tego garść ulubionych orzechów, bakalii lub pokruszoną czekoladę. A na koniec z powstałej masy uformować na blaszce ciasteczka i hop, do rozgrzanego piekarnika. Voila! 

3. Własny ogródek

Poznawanie świata i obserwowanie natury to dla dzieci źródło nie tylko wiedzy, ale też ogromnej radości. Dlaczego trawa jest zielona? Dokąd odlatują ptaki zimą? Co jedzą pszczoły? Te pytania z pewnością zna każdy rodzic. Odpowiedzi najłatwiej poszukać wspólnie – na przykład podczas tworzenia własnego ogródka, nawet na balkonie! W skrzynkach możemy z powodzeniem założyć mini uprawę pomidorów, fasoli czy sałaty. Samodzielnie wyhodowane warzywa smakują najlepiej! A małym miłośnikom zwierząt proponujemy wcielenie się w rolę superbohaterów. Zadanie? Ratowanie pszczół. Te owady w wyniku zmian zachodzących w środowisku, niestety w dużej mierze spowodowanych działalnością człowieka, są zagrożone wyginięciem. Nie możemy do tego dopuścić, ponieważ ich znaczenie w zapylaniu roślin jest nieocenione. Jak mali bohaterowie mogą się zaangażować w pomoc? Maluchy, które lubią bawić się w piasku, zaprośmy do wspólnego stworzenia własnego ogródka, w którym zagoszczą m.in. miododajne rośliny pomocne owadom. Wybierajmy rośliny lubiane przez pszczoły, np. aksamitki, dalie, rudbekie, lawendy i kosmosy, a także jesienne wrzosy i chryzantemy. Wspólnie z dzieckiem możecie przygotować poidełko dla pszczół. Wystarczy umieścić kilka kamyków w pojemniku i napełnić go wodą, tak, by jej poziom nie przekraczał 3 mm. W przeciwnym wypadku owady mogą się utopić. Postarajmy się wytłumaczyć maluchom, że nie powinny obawiać się użądlenia, ponieważ pszczoły z natury są bardzo płochliwe i starają się nie zbliżać do ludzi.

4. Kalambury z natury

Szacunek do przyrody najłatwiej zbudować dzięki wspólnym wycieczkom. Rowerowe wyprawy, spacery do parku czy weekendy za miastem z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Wyjazd nad jezioro, odwiedzenie koziej farmy czy pobyt w leśnym siedlisku – na portalach oferujących domy do wynajęcia nie brakuje propozycji, które pozwolą maluchom spędzić czas na łonie natury i poszerzyć wiedzę o świecie. Podczas spaceru możecie zebrać skarby – liście, szyszki, kamienie, a po powrocie do domu, wcielić się w rolę śledczego i zbadać, skąd pochodzą. A gdy ta zabawa się znudzi, zagrajcie w eko-kalambury. Naśladujcie odgłosy i sposób poruszania się zwierząt.

BIO:

ENDO to wyznaczająca trendy firma z bajecznie kolorową odzieżą dla dzieci, która jako pierwsza i przez długi czas jedyna w Polsce, zaczęła ozdabiać swoje produkty napisami w ojczystym języku. Wykorzystuje gry słowne i rymowane wierszyki, które wraz z oryginalnymi grafikami tworzą niepowtarzalną stylistykę ubrań. ENDO współpracuje z wieloma uznanymi, polskimi artystami, m.in: Moniką Hanulak, Agatą Dudek, Janem Młodożeńcem czy Elżbietą Wasiuczyńską.

Dodatkowe informacje: www.endo.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz Biuro prasowe
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,
Dziecko Moc atrakcji w Porcie Łódź
2024-06-26 | 12:40

Moc atrakcji w Porcie Łódź

Finał Maratonu Zabawy, wspólne oglądanie meczów Euro 2024 w Strefie Kibica oraz „Dobranocka”, czyli kolejna edycja TME Polówka, podczas której
Dziecko Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad
2024-06-24 | 19:00

Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad

Choć do tego niezwykłego momentu jest dużo czasu na przygotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć je jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko skompletowanie wyprawki czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.