Kross The Record. Marcin Korzonek i największe rowerowe wyzwanie
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Marcin Korzonek planuje wjechać rowerem na ponad 6000 metrów n. p. m. W styczniu rozpoczyna samotną wyprawę Kross The Record na terenie Chile, aby pobić rekord wysokości, jaką kiedykolwiek osiągnął rowerzysta bez żadnego wsparcia z zewnątrz.
6233 metrów – to wysokość, jaką uzyskał na jednośladzie Guido Kunze z Niemiec. Marcin Korzonek planuje pobić ten rekord. W Chile przejedzie między innymi przez słynną pustynię Atakama. Na rowerze chce pokonać ponad 2000 km, by ostatecznie pod wulkanem Ojos del Salado wjechać na ponad 6000 metrów. Wyprawa będzie trudna, tym bardziej że Korzonek zawsze podróżuje sam i nie korzysta z żadnego wsparcia zewnętrznego.
Samolotem dolecę do Santiago de Chile, skąd przejadę lokalnym transportem do Antofagasty. Tutaj rozpocznie się moja rowerowa podróż od dotknięcia kołem wody w morzu. Przez Calamę pojadę do Ollague, gdzie podejmę próbę wjechania na zbocza wulkanu Aucanquilcha oraz Ollague. Kolejnym celem będzie miasteczko San Pedro de Atacama i podjazd na wulkan Sairecabur. Tutaj odpocznę jeden dzień i ruszę na prawdopodobnie najtrudniejszy 600-kilometrowy przejazd przez pustynię Atakama pod wulkan Ojos Del Salado, gdzie spróbuję wjechać na rowerze na wysokość ponad 6000 metrów. Dziennie zamierzam średnio przejeżdżać ok. 50 km – mówi Marcin Korzonek, ambasador marki KROSS.
Podczas wyprawy będzie korzystać z seryjnego modelu KROSS Smooth Trail, w którym dokonał tylko kilku drobnych modyfikacji. Rower będzie zaopatrzony w opony o szerokości 3". To więcej niż w standardowym kole roweru górskiego (około 2"), ale mniej niż w olbrzymich balonach fatbike, gdzie do dyspozycji mamy aż 4,6". Szersze opony są ważne w walce z miękkim, wulkanicznym podłożem. W 2018 r. Korzonek, w ramach Kross The Himalaya, przemierzył indyjskie Himalaje, między innymi samodzielnie wjeżdżając na pięć przełęczy położonych ponad 5000 metrów n. p. m.
Korzonek podróżuje przez świat rowerem, unikając utartych szlaków. Przez 23 lata zorganizował 18 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i osiem pustyń na trzech kontynentach. Kross The Record potrwa do 8 marca.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.