Księga Rekordów Guinnessa ma już 69 lat!
Biuro Rekordów
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
info|biurorekordow.pl| |info|biurorekordow.pl
+48 690 939 469
https://biurorekordow.pl/
Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa ukazało się na rynku 27 sierpnia 1955 roku. “The Guinness Book of Records” zawierała aż 198 stron i już w okresie Świąt Bożego Narodzenia stała się bestsellerem i trafiła do czołówki najlepiej sprzedających się książek w Wielkiej Brytanii.
Dziś mija 69 lat od tego wydarzenia. Obecnie Guinness World Records zajmuje się zbieraniem, weryfikacją, autoryzacją i upowszechnianiem informacji o światowych rekordach, na skalę globalną. Żadna inna organizacja nie może poszczycić się porównywalnym zasięgiem, wiarygodnością, prestiżem czy zasięgiem regionalnym i tematycznym.
Internetowa baza rekordów Guinnessa zawiera kilkadziesiąt tysięcy rekordów. Ile dokładnie? Nie wiadomo. Oficjalna strona mówi o 47 tysiącach, anglojęzyczne źródła mówią o 53 tysiącach. Ukazująca się raz do roku drukowana publikacja zawiera jedynie wybrane, najciekawsze kategorie rekordów.
Warto wspomnieć, że pierwszym rekordem zapisanym w nieoficjalnej jeszcze księdze było rozwiązanie sporu dotyczącego najszybszego ptaka łownego. Ówczesny dyrektor browaru zapisywał w księdze wyniki, o których dyskutowano w irlandzkich pubach. Z czasem zaczęli zgłaszać się śmiałkowie, którzy chętni byli udowodnić swoje rekordowe zdolności. Wszystkie zgłoszone dokonania oficjalnie zebrano w 1955 roku.
Więcej informacji: https://biurorekordow.pl/ksiega-rekordow-guinessa/

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.