Komunikaty PR

Kuchnia Zero Waste, czyli co zrobić z niewykorzystanym nabiałem

2020-09-30  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania Omlet ( 0.18 MB )

Marnowanie żywności to poważny, globalny problem natury zarówno ekonomicznej, środowiskowej jak i etycznej. Każdego dnia wyrzucane są tony jedzenia, co przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego oraz zwiększa emisję gazów cieplarnianych. Negatywne skutki odczuwamy też w naszych portfelach, bo wraz z wyrzuconą do kosza żywnością, tracimy minimum kilkadziesiąt złotych miesięczne. Na szczęście zdajemy sobie sprawę z powagi tej sytuacji coraz częściej, a sposobów na wykorzystanie resztek jest bardzo dużo. Czasem jednak po prostu brakuje nam pomysłu co zrobić z otwartym serem czy mlekiem, jak postępować by pozostałości nie trafiały do kosza?

Obecnie trend Zero Waste staje się coraz bardziej popularny, choć w licznych gospodarstwach domowych, wciąż wiele kilogramów pożywienia trafia do kosza i marnuje się. Na szczęście, właściwego gospodarowania żywnością można się nauczyć, co pozwoli nam nie tylko ograniczyć miesięczne wydatki, ale też przyczyni się do dbania o środowisko naturalne. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, edukują się w tym zakresie i zaczynają wdrażać zasady Zero Waste w codziennym życiu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, dzięki którym nauczymy się w pełni wykorzystywać to, co mamy w lodówce.

1. Na zakupy z listą

Zanim udamy się do sklepu, sprawdźmy czego brakuje w naszej lodówce i na kuchennych półkach. Unikniemy w ten sposób dublowania się składników, które już mamy w domu, a którym kończy się termin przydatności do spożycia. Kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. W tym celu najlepiej stworzyć w domu listę zakupów, a w sklepie wybierać tylko to, co się na niej znajduje. Warto także sięgać po produkty w opakowaniach gwarantujących im dłuższą świeżość oraz chroniących przed wysychaniem. Na przykład system typu otwórz-zamknij stosowany w przypadku żółtych serów Mlekpolu sprawi, że pozostają one bardziej aromatyczne.

2. Dojadaj, przetwarzaj, zamrażaj

Pożywienie najczęściej marnuje się, gdy nie dojadamy go do końca. Zdarza się, że otworzymy opakowanie, a potem o nim zapomnimy. Aby ograniczyć wyrzucanie do kosza pamiętajmy, że jeśli na kolację otworzymy twaróg i położymy go na kanapki, to następnego dnia warto wykorzystać go np. jako dodatek do drugiego śniadania w pracy. Możemy go też wymieszać ze śmietaną, cukrem oraz cynamonem i spożytkować jako nadzienie do naleśników. Istotą Zero Waste jest, by dojadać z już otwartych opakowań lub przetwarzać artykuły spożywcze, których mamy w lodówce za dużo. Pamiętajmy też o mrożeniu i wekowaniu, które zabezpieczają jedzenie przed zepsuciem, dzięki czemu zapas żywności będzie można wykorzystać w późniejszym terminie.

3. Planuj posiłki

Często zdarza się, że do przygotowania obiadu, np. zupy pomidorowej, potrzebujemy tylko 2- 3 łyżek śmietany. Następnie niewykorzystany do końca produkt stoi w lodówce, aż po kilku dniach okazuje się, że należy go wyrzucić. Sposobem rozwiązania tego problemu jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Dzięki temu rozpoczęty kubeczek śmietany będzie można w kolejnych dniach wykorzystać np. do przygotowania pysznego makaronu z sosem alla carbonara. Układając menu wcześniej nie tracimy czasu, szukając codziennie pomysłu na obiad, a także możemy precyzyjnie oszacować wielkość planowanych zakupów.

Producenci podążają dziś za trendami, obserwują rynek, a także dostosowują swoje produkty do potrzeb konsumentów. SM Mlekpol na przykład, postanowił zamknąć swoje najpopularniejsze sery w mini-paczuszki i tak mamy dziś w sklepach porcje sera  Edam i Gouda o wadze 100 gram, co stanowi idealną ilość na jeden posiłek składający się z kanapek lub przekąskę.

Makaron z sosem alla carbonara

Składniki dla 2 osób:

  • 150 g makaronu spaghetti
  • 100 g boczku
  • 2 jajka
  • 200 ml śmietanki Łaciata 30%
  • 30 g sera Jantar Mlekpol
  • 2 ząbki czosnku
  • natka pietruszki
  • sól i pieprz

Przygotowanie:

Makaron gotujemy i odcedzamy. Na patelni podsmażamy boczek pokrojony w drobną kosteczkę, aż do lekkiego zarumienienia. Czosnek drobno siekamy i dodajemy na patelnię, podsmażamy przez 5 minut. W misce mieszamy żółtka ze 120 ml śmietany oraz drobno startym serem. Resztę wlewamy na patelnię z boczkiem. Zmniejszamy płomień i dodajemy masę jajeczną. Do smaku doprawiamy solą i pieprzem, gotujemy, aż do momentu zagęszczenia sosu. Zdejmujemy z ognia. Do sosu dodajemy makaron i dokładnie mieszamy całość. Serwujemy na głębokich talerzach udekorowane świeżą bazylią, serem i pieprzem.

4. Do gotowania wykorzystuj resztki

Jedną z często niewykorzystywanych kategorii produktowych jest nabiał. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Edynburskim, na całym świecie rocznie wyrzuca się aż 116 milionów ton nabiału. Kto z nas nie doświadczył sytuacji, w której nie spożył czegoś od razu, a potem w jego lodówce został plaster żółtego sera czy końcówka mleka? Zamiast wyrzucać, warto wykorzystać te resztki do przygotowania sycących i zdrowych potraw. Idealnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju omlety i potrawy jednogarnkowe.

Omlet

Składniki dla 2 osób:

  • 3 duże jajka
  • 5 łyżek mleka Łaciate 3,2%
  • 3 większe pomidorki koktajlowe
  • 40 g startego sera mozzarella Mlekpol
  • ½ ząbka czosnku
  • 2 łyżki masła extra Łaciate
  • 100 g świeżego szpinaku w liściach
  • ½ łyżeczki pieprzu
  • ½ łyżeczki soli
  • szczypiorek (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Szpinak opłukujemy w zimnej wodzie, a następnie go osuszamy. Rozgrzewamy patelnię, dodajemy łyżkę masła oraz starty czosnek. Podsmażamy chwilę i dodajemy liście szpinaku. Doprawiamy solą, smażymy około 1-2 minut mieszając. Wbijamy jajka do miski, dodajemy mleko i pieprz. Mocno roztrzepujemy jajka widelcem, aby je napowietrzyć. Dodajemy do nich podsmażony szpinak oraz ser. Wszystkie składniki dobrze mieszamy w misce. Następnie na patelni rozgrzewamy drugą łyżkę masła. Wlewamy jajka wraz ze szpinakiem. Dodajemy pokrojone na połówki pomidorki koktajlowe. Całość smażymy na małym ogniu pod przykryciem przez około 5 minut. Możemy podnieść przykrywkę na ostatnią minutę. Omlet posypujemy szczypiorkiem i w ten sposób pyszne i pożywne śniadanie gotowe! 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Życie w biegu a zdrowe odżywianie Biuro prasowe
2024-04-16 | 17:00

Życie w biegu a zdrowe odżywianie

Sprawdzone “lifehacki”, które pomogą utrzymać równowagę między zdrowiem, a pędem codzienności Jednym z nich jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem.
Żywienie Jak przyrządzać szparagi? Poznaj sprawdzone sposoby!
2024-04-16 | 01:00

Jak przyrządzać szparagi? Poznaj sprawdzone sposoby!

Kwiecień to czas szparagowej rozpusty. Smukłe, eleganckie i zgrabne pędy już z daleka przyciągają uwagę klientów osiedlowych targowisk i warzywniaków. Możemy je gotować,
Żywienie Wiosna – idealny czas, by schudnąć zdrowo i bez wysiłku
2024-04-16 | 01:00

Wiosna – idealny czas, by schudnąć zdrowo i bez wysiłku

Wiosną stragany wypełniają się młodymi, chrupiącymi warzywami oraz aromatycznymi, soczyście zielonymi ziołami. Zmęczeni zimową aurą i już nieco znudzeni monotonią zimowej kuchni, mamy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Często sąsiedzi nic o sobie nie wiedzą. Mój spektakl „Barabuum!” prowokuje do tego, żeby się poznać i podzielić swoimi skrytymi pragnieniami

– „Barabuum!” to dramat psychologiczny, farsa i komedia romantyczna w jednym – tak o swoim najnowszym spektaklu mówi reżyser. Artur Barciś zabiera widzów w emocjonalną i zwariowaną podróż przez małżeńskie życie dwóch par. Ich z pozoru normalne relacje zostają zaburzone podczas pewnego wieczoru w nowoczesnym mieszkaniu. Nieoczekiwane odkrycie zmienia sąsiedzkie i małżeńskie stosunki w arenę emocji, konfrontacji i głęboko skrywanych uczuć. Twórcy mają nadzieję, że ta sztuka pozwoli widzom spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy nie tylko na życie bohaterów, ale i na swoje własne.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.