Kupujesz okulary przez Internet? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Po pierwsze, recepta!
Jeśli zdecydujesz się na zakup okularów korekcyjnych, niezbędna będzie recepta okularowa od optometrysty. Na niej powinny znajdować się informacje takie, jak wartość wady wzroku wyrażona w dioptriach. Jeśli masz wadę „sferyczną” (krótkowzroczność, dalekowzroczność) wda wzroku będzie wyrażona w dioptriach sferycznych. Jeśli masz astygmatyzm, wówczas Twoja recepta oprócz składowej sferycznej, będzie zawierała także moc soczewek cylindrycznych w odpowiedniej osi. Wiedz, że im większa moc optyczna soczewek, tym grubsze będzie trzeba zastosować w Twoich okularach. Podczas badania wady wzroku specjalista powinien także zmierzyć i zapisać odległości między środkami Twoich źrenic (PD). Co ważne, możesz to również zrobić samodzielnie w domu korzystając z miernika online OhSpecs. Jak? To proste - wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcie w wirtualnym lustrze. Pamiętaj, by do ust przyłożyć kartę płatniczą lub inny dokument o typowych wymiarach. Służy to do przeskalowania zmierzonych wartości. Następnie zrób zdjęcie i ustaw znaczniki w miejscu oczu oraz narożników karty, a program obliczy potrzebne wymiary. Jeśli będziesz mieć te wszystkie informacje, możesz przystąpić do zakupu okularów online.
Po drugie, wybierz oprawki!
Jak się okazuje, oprawki do okularów powinny zostać dopasowane do naszej twarzy nie tylko pod względem estetycznym, ale i technicznym. Jeśli zależy nam na tym, by nosić okulary cały dzień, należy zwrócić uwagę, by oprawa była jak najbardziej komfortowa. Musi być dobrze dopasowana - nie może zsuwać się z nosa. Bardzo ważne jest również określenie nachylenia oprawy względem poziomej płaszczyzny (tzw. kąt pantoskopowy), panoramiczność opraw, oraz ułożenie źrenic w stosunku do dolnych krawędzi oprawek. Przy dużym rozstawie oczu nie wybierajmy oprawek wąskich, przy małym – szerokich, ponieważ źrenice powinny znaleźć się w środku tarcz oprawy. Wybierając okulary warto również sprawdzić, czy oprawka nadmiernie nie uciska skroni albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. Jeśli chcesz idealnie dopasować oprawki, możesz skorzystać również z wirtualnej przymierzalni. W tym celu użyj aparatu urządzenia, aby zeskanować twarz, a program automatycznie zarekomenduje Ci odpowiedni model na podstawie Twoich osobistych pomiarów. Zakup okularów jeszcze nigdy nie był tak prosty!
Po trzecie, soczewki
Jeśli już wybrałeś odpowiedni model okularów, kolejnym krokiem jest dobór pasujących do nich szkieł korekcyjnych. W sklepie OhSpecs dostępne są soczewki z ochroną przed promieniowaniem UV, i powłoką antyrefleksyjną. Soczewki te różnią się nie tylko rodzajem powłok, ale i indeksem. Im wyższy, tym soczewka jest cieńsza - warto na to zwrócić uwagę, jeśli Twoja wada jest duża. Jeśli nie wiesz, na który rodzaj się zdecydować, decyzję podejmij w oparciu o to, w jaki sposób będziesz używać okularów. Na co dzień, do jazdy samochodem, a może do czytania książek? Jeśli jesteś aktywny zawodowo i często oglądasz telewizję, bądź intensywnie korzystasz z urządzeń cyfrowych, warto zaopatrzyć się w okulary ze specjalną powłoką Blue Blocking, która blokuje światło niebieskie i niebieskofioletowe. Światło to może hamować produkcję melatoniny (hormonu indukującego sen), więc jego filtrowanie może pomóc lepiej spać, a w nadmiarze może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zmniejszy to również cyfrowe zmęczenie wzroku, dzięki czemu pod koniec dnia nie będziesz czuł się tak zmęczony.
Po piąte, pielęgnuj
Jeśli zostałeś szczęśliwym posiadaczem oprawek, teraz musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Najlepszym sposobem na czyszczenie okularów jest umieszczenie ich pod letnią wodą z dodatkiem malutkiej kropelki płynu do mycia naczyń na opuszkach palców, by utworzyć pianę na soczewce. Należy następnie spłukać oprawki, także pod letnią wodą i osuszyć specjalną, czystą ściereczką, zazwyczaj dołączaną do okularów. Codzienne mycie okularów korekcyjnych pozwoli Ci utrzymać soczewki w optymalnym stanie. Oprawy powinny zawsze być przechowywane w odpowiednim etui. Wrzucone luzem do torebki porysują się bardzo szybko. Należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można coś wygiąć, połamać lub zarysować.
Po szóste, wymieniaj szkła!
Wiele osób noszących okulary korekcyjne, ma tendencję do korzystania z jednej pary przez całe życie. To zła praktyka, ponieważ występuje mnóstwo okoliczności, w których trzeba poszukać dla siebie nowego modelu. Obok kwestii mechanicznych (zarysowania, uszkodzenia) czy modowych, wymiana okularów może być przede wszystkim zależna od zmiennej wady wzroku. Szkła do okularów korekcyjnych tworzone są według wytycznych specjalisty (optometrysty, bądź refrakcjonisty). Pamiętajmy jednak, że wada wzroku może się zmienić. Zbyt słabe lub zbyt mocne soczewki okularowe nie skorygują poprawnie naszego wzroku i mogą być przyczyną zdrowotnych komplikacji (np. bóle głowy). Komfort zapewnią jedynie odpowiednio dobrane okulary, dlatego warto regularnie kontrolować swój wzrok u specjalisty i w razie zmiany widzenia wymienić okulary na nowe.
Więcej: https://ohspecs.com/
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.