Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który obowiązywać będzie od 2026 roku. Celem aktualizacji jest lepsze przygotowanie kandydatów na wyzwania rynku pracy oraz sprostanie rosnącym oczekiwaniom wobec specjalistów ds. finansów – w szczególności w zakresie wykorzystania technologii, analizy danych i krytycznego myślenia.
Koncentracja na rozwoju umiejętności w obszarze finansowego partnerstwa biznesowego oraz praktycznego podejścia do rozwiązywania problemów jest efektem wniosków z badania AICPA & CIMA Future of Finance 2.0. Jest również zgodna z wynikami raportu Światowego Forum Ekonomicznego (ang. World Economic Forum, WEF) Future of Jobs Report 2025, który przewiduje, że połączenie wiedzy technologicznej z ludzkim doświadczeniem będzie miało kluczowe znaczenie dla sukcesu zawodowego w gospodarce opartej na wiedzy i stanie się fundamentem przyszłych ról w księgowości i finansach.
Wydarzenie promujące aktualizację Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA, zorganizowane 20 maja w Warszawie, było częścią globalnego cyklu spotkań, które wcześniej odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii i Chinach. Polska edycja miała miejsce w nowoczesnej przestrzeni Centralnego Domu Technologii i przebiegała pod hasłem „Future-Ready Finance: The CGMA PQ Update & The Skills of Tomorrow”. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół transformacji funkcji finansowej, sztucznej inteligencji oraz kompetencji przyszłości.
Zaktualizowany sylabus rozszerza zakres kwalifikacji o kluczowe kompetencje, takie jak finansowe partnerstwo biznesowe, analityczne myślenie czy strategiczne planowanie. Uwzględnia także zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem (w tym zielone finanse, rachunek środowiskowy, sprawozdawczość ESG i ujawnienia zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej S1 i S2) oraz nowoczesne technologie finansowe (w tym GenAI).
Stephen Flatman, M.Ed. Vice President of Education and Professional Qualifications, Management Accounting, AICPA & CIMA - Dzięki naciskowi na symulacje rzeczywistych scenariuszy biznesowych w ramach egzaminów Case Study, Kwalifikacja Profesjonalna CGMA umożliwia szybki rozwój i zastosowanie umiejętności poznawczych, cyfrowych i technicznych wymaganych od finansowych partnerów biznesowych. Nasze unikalne podejście oparte na nauce poprzez rozwiązywanie problemów wspiera kandydatów w dostarczaniu ekspertyzy, podejmowaniu decyzji i tworzeniu wartości dla organizacji.
Andrew Harding, FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting at AICPA & CIMA - Tegoroczna aktualizacja sylabusa kwalifikacji CGMA wyróżnia ją na tle tradycyjnej edukacji w zakresie rachunkowości i finansów, która nadal skupia się głównie na opracowywaniu danych, kontroli wewnętrznej oraz zapewnianiu zgodności z wymogami regulacyjnymi – czyli obszarach coraz częściej poddawanych automatyzacji. Kwalifikacja Profesjonalna CGMA została zaprojektowana z myślą o przyszłości finansów – przez specjalistów ds. finansów z myślą o wyposażeniu przyszłych liderów finansowych w kompetencje niezbędne, aby stać się twórcami wartości.
Zmiany te nie mają wpływu na osoby przystępujące do egzaminów CGMA w 2025 roku. Aby wesprzeć kandydatów przygotowujących się do egzaminów Case Study oraz testów obiektywnych (ang. Objective Tests) odbywających się w maju 2026 r., w październiku 2025 r. udostępniony zostanie pakiet materiałów pomocniczych. Dodatkowo opracowano ponad 50 godzin bezpłatnych materiałów edukacyjnych wspierających proces nauki i zdobywania tytułu CGMA.
Źródło: AICPA &CIMA

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.