Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym zakresie. Aż 11 tysięcy z nich przejdzie bezpłatne szkolenia w ramach projektu Lekcja:AI. Prowadzi go Fundacja Orange wraz z partnerami, w ramach dofinansowania ze środków unijnych. Zapisy ruszą w sierpniu.
Uczniowie i uczennice na całym świecie wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji do szukania informacji, nauki i rozwiązywania zadań szkolnych. Choć otwiera nowe możliwości, AI to też wyzwania dla edukacji. Jednym z nich jest rozwój kompetencji nauczycielek i nauczycieli. Często sami przyznają, że nie nadążają za cyfrowymi nowinkami, a chcą lepiej znać zastosowania, szanse i ryzyka związane z AI oraz być wsparciem dla młodzieży w świecie technologii.
Lekcja:AI
Już w sierpniu ruszą zapisy na bezpłatne szkolenia o sztucznej inteligencji dla kadry pedagogicznej szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Łącznie do września 2027 roku w projekcie Lekcja:AI weźmie udział minimum 11 tysięcy osób.
- „AI rzutuje na to, w jaki sposób młodzi ludzie uczą się i zdobywają informacje. Potrzebują dorosłych, którzy mają odpowiednią wiedzę, aby ich wspierać w doświadczeniach z narzędziami tego typu. Dlatego gorąco zachęcam nauczycielki i nauczycieli, aby wpisali projekt „Lekcja:AI” w swoje plany rozwoju na najbliższy czas.” - mówi Anna Kowalik-Mizgalska, Prezeska Fundacji Orange. Fundacja prowadzi tę inicjatywę przy wsparciu środków unijnych, razem z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i No Input Signal sp. z o.o.
Teoria, praktyka i…etyka
Uczestnicy i uczestniczki poznają mechanizmy i zastosowania sztucznej inteligencji w życiu codziennym. Zdobędą umiejętności praktyczne wykorzystania narzędzi AI do pracy w szkole, ale też do używania ich w kontekście osobistym. Program szkoleń zwiera informacje o społecznych i etycznych wyzwaniach wokół zjawiska. Zespół trenerski pokaże, jak rozpoznawać zagrożenia i zachować odpowiedzialne i krytyczne podejście do technologii oraz uczulać na te aspekty młodzież. Nauczyciele(lki) podzieleni będą na 3 grupy zaawansowania, a jednym z zadań na wyższych poziomach będzie opracowanie przy wsparciu trenerów(ek) scenariuszy lekcji i opisów projektów edukacyjnych z wykorzystaniem AI. Spotkania odbywać się będą głównie online.
Wkrótce zapisy na szkolenia
Aktualnie trwa przygotowanie zespołu trenerskiego, platformy internetowej i materiałów na szkolenia. W drugiej połowie sierpnia ruszą zapisy do projektu przez stronę https://lekcjaai.pl/. Warto śledzić kanały informacyjne organizatorów po szczegóły.
#FunduszeUE
Lekcja:AI zdobyła dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu FERS. Budżet projektu to 11 040 819,90 zł. Grant przyznano w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Fundacja Orange ma już doświadczenie w realizacji inicjatyw tego typu - w projekcie „Lekcja:Enter” z FRSI i Instytutem Spraw Publicznych przeszkolonych zostało ponad 82 tys. osób z kompetencji cyfrowych. Sukcesem zakończyły się dwa projekty w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zapewniające szkolenia ponad 6700 nauczycielom z kompetencji i higieny cyfrowej. Fundacja prowadziła też kurs online #BurzaMózgów o sztucznej inteligencji dla osób pracujących z młodzieżą. Od niemal 20 lat działa w obszarze edukacji i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środowisku cyfrowym.
Źródło: Fundacja Orange

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.