Komunikaty PR

Lęk przed samotnością w Święta. Jak wesprzeć mentalnie naszych seniorów?

2022-12-23  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Święta to prawdopodobnie jeden z najbardziej radosnych okresów w roku. Planujemy wyjazdy, kupujemy prezenty, nie możemy doczekać się Pierwszej Gwiazdki - cały ten zimowy klimat po prostu sprawia nam radość. Warto jednak na chwilę się zatrzymać i rozejrzeć, czy wokół nas ktoś nie potrzebuje wsparcia. Wielu seniorów obawia się Świąt ze względu na strach przed samotnością. Uczucie odizolowania potrafi być wtedy szczególnie dotkliwe.

Niestety, samotność w tłumie jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Czasem seniorzy po prostu ukrywają swój lęk, bo według nich, „nie chcą stwarzać problemu”. Starsza osoba nie zawsze da po sobie poznać, że czuje się wykluczona. Może na przykład uśmiechać się podczas wizyty bliskich, a gdy już wyjadą, odczuwać smutek, niepokój.

Jeśli nasz senior jest schorowany, to często powodem lęku, który odczuwa, jest myśl, że to mogą być ostatnie, rodzinne Święta. Kluczem do zapewnienia komfortu naszym seniorom jest zatem rozmowa. Szczery dialog, podobnie jak magia Świąt, potrafi zdziałać cuda…

 

Po pierwsze…dobra relacja z seniorem

O bliskie relacje z naszymi seniorami warto dbać nie tylko przed Świętami, ale przez cały rok. Małe gesty często kształtują naszą relację ze starszą osobą - czy ktoś zadzwonił/odwiedził w urodziny, czy pytał jak minął dzień, czy był po prostu obok i wspierał (nawet na odległość). Wtedy senior wie, że jest dla kogoś ważny, czuje się potrzebny, może zaufać, że, nawet będąc daleko od rodziny, może liczyć na jej pomoc. To wspaniałe, jak wiele może zmienić rozmowa. Odważę się powiedzieć, że ważne jest to, czy mamy dobre relacje w ciągu całego życia. To procentuje w Święta. Nie jest to oczywiście regułą, ale faktycznie taki ciągły kontakt skutkuje polepszeniem relacji, co znacznie wpływa na stan psychiczny seniora - mówi Agata Strzałka, opiekunka osób starszych z firmy Bravecare.

 

Po drugie…aktywizacja seniora

Przesiadywanie w domu z włączonym telewizorem i…to właściwie wszystko - tak niestety wygląda codzienność wielu seniorów. Każdy dzień wydaje się taki sam. Brak aktywności i kontaktu chociażby z rówieśnikami, szybko prowadzi do poczucia izolacji.

Niestety życie pisze różne scenariusze i może się zdarzyć, że dane Święta senior będzie musiał spędzić sam. Warto jednak zaznaczyć, że bycie w pojedynkę nie musi oznaczać samotności. Jeśli nie mamy możliwości spotkać się z najbliższymi, warto zaproponować seniorom miejsca, w których są po prostu inni ludzie. Są okazyjne kolacje wigilijne, koła gospodyń, spotkania dla osób starszych - tak naprawdę można znaleźć je i w dużych miastach, i na wsiach. Oczywiście nie zastąpi nam to prawdziwych Świąt i nie wypełni całego czasu, który spędzilibyśmy z rodziną, ale chodzi o to, by nie być w te dni samemu - dodaje Agata Strzałka.

 

Po trzecie…nie bójmy się prosić o pomoc

Pomimo największych chęci, nie zawsze uda nam się być całą, wielopokoleniową rodziną na Święta. Niektórzy wolą po prostu wyjechać i spędzić je aktywnie w małym gronie. Jeśli nasz senior jest starszy i schorowany, warto poprosić o pomoc z zewnątrz. Mowa tu o profesjonalnym opiekunie, który zapewni towarzystwo i bezpieczeństwo podczas nieobecności rodziny. Najważniejsze, że senior będzie w swoim domu, czyli miejscu, które dobrze zna. O opiekunie warto pomyśleć nie tylko w kontekście Świąt, ale jako pomyśle na wsparcie ostatnich lat seniora. W świątecznych dniach z pewnością znajdą się chętni na podjęcie się tej roli, spędzenie czasu z seniorem – może to byłby pretekst do zapewnienia opiekuna na stałe - wyjaśnia Agata Strzałka.

 

Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom. Więcej informacji: www.bravecare.pl

 

Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, Agencja Face it – k.grygielska@agencjafaceit.pl; 601 369 597

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.