Lekarka odpowiada: Czy doradca laktacyjny jest dziś potrzebny matkom karmiącym?
W Polsce większość kobiet w połogu deklaruje chęć karmienia piersią. - Świadomość korzyści zdrowotnych dla matki i dziecka jest wysoka. Dane statystyczne pokazują, że odsetek kobiet karmiących naturalnie (przynajmniej częściowo) w okresie po porodzie wynosi ponad 90%, niestety w kolejnych tygodniach maleje – mówi dr n. med. Anna Szczepaniak-Kubat - certyfikowany doradca laktacyjny, specjalista chorób dzieci z Centrum Medycznego Scanmed w Pabianicach.
Przywołane przez Panią liczby wskazują, że większość kobiet początkowo chce karmić dzieci w naturalny sposób. Dlaczego wiele z nich zmienia potem zdanie?
Dr n. med. Anna Szczepaniak-Kubat: - Powodem jest m.in. niedostateczna pomoc w rozwiązywaniu trudności laktacyjnych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, gdy występuje najwięcej problemów, a jednocześnie rodzina nie ma jeszcze doświadczenia.
Doradca dzięki swojej wiedzy oraz indywidualnej relacji z matką i dzieckiem będzie wsparciem m.in. w: nauce prawidłowej techniki karmienia, ocenie czy laktacja jest efektywna. Najczęstszą przyczyną dokarmiania dzieci mieszankami mlecznymi lub rezygnacji z karmienia naturalnego jest obawa o niewystarczającą ilość mleka kobiecego (to tzw. rzekomy niedobór pokarmu). Większość par matka karmiąca - dziecko wcale nie będzie miało obiektywnych problemów laktacyjnych. Przekonanie o tym rodziców (ojcowie są również ważnym elementem tego procesu), umocnienie ich motywacji i wiary we własne siły, pozwoli na kontynuację karmienia naturalnego optymalnie długo (wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii - tak długo, jak chce tego matka i dziecko).
Jakie rzeczywiste problemy rozwiązuje doradca laktacyjny?
To sytuacje takie jak nieefektywna laktacja, czyli rzeczywisty niedobór pokarmu, trudności w technice karmienia (nieprawidłowa pozycja do karmienia i sposób uchwycenia piersi), problemy dziecka (nieefektywne pobieranie pokarmu, zaburzona funkcja ssania, niepokój przy piersi, dolegliwości brzuszne, alergia), problemy matki karmiącej (płaskie, poranione brodawki sutkowe; ból lub stan zapalny gruczołu piersiowego, zaburzenia przepływu mleka). Doradzamy także przy stosowaniu leków i innych substancji w trakcie laktacji (np. antybiotyków, leków przeciwalergicznych, środków kontrastowych do badań radiologicznych), karmieniu bliźniąt, wcześniaków. Ustalamy również optymalną dietę matki karmiącej.
Na jakie jeszcze wsparcie mogą liczyć mamy?
Doradca laktacyjny zapewni pomoc także w późniejszym okresie laktacji np. podczas rozszerzania diety dziecka o pokarmy uzupełniające, w przypadku: trudności ze snem i częstych karmień w nocy, karmienia w 2. i kolejnych latach życia, karmienia dwójki dzieci, czy „bezstresowego” odstawiania od piersi.
Dr n. med. Anna Szczepaniak–Kubat - certyfikowany doradca laktacyjny, specjalista chorób dzieci z Centrum Medycznego Scanmed w Pabianicach

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.