Komunikaty PR

Lekarze w Tomaszowie robią blizny na sercach. Wszystko dla zdrowia pacjentów

2021-06-28  |  12:00
Biuro prasowe

W tomaszowskim Centrum Kardiologii Scanmed odbyła się pierwsza sesja ablacji. Podczas nowoczesnego zabiegu szansę na powrót do zdrowia w ciągu kilku godzin zyskało 2 pacjentów. 

Za to, aby nasze serce biło miarowo, odpowiada węzeł zatokowo-przedsionkowy. To tam powstają impulsy elektryczne, które wywołują skurcze i regulują ich częstotliwość. Kiedy w naszym organizmie na skutek schorzeń pojawia się alternatywna droga generowania i przewodzenia impulsów dochodzi do różnego rodzaju arytmii. To najrozmaitsze częstoskurcze nadkomorowe, które mogą być zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale czasem nawet dla życia. W pewnych określonych sytuacjach konieczne jest leczenie zabiegowe.

W Centrum Kardiologii Scanmed odbyła się pierwsza sesja ablacji dla pacjentów zmagających się z podobnymi problemami. Przeprowadził ją zespół złożony m.in. z lekarzy-kardiologów, mających doświadczenie w przeprowadzaniu tej procedury w składzie: dr Haval Qawoq, dr med. Paweł Życiński, dr Beata Goleniewska

Pielęgniarki Agata Białkowska, Elżbieta Przedbora, Technicy Łukasz Gruda, Dominik Ogórek.

Podczas sesji  trwającej łącznie 3 godziny przeprowadzono zabieg u 2 pacjentów.

Na czym to polega? Podczas ablacji lekarze za pomocą balonu ochładzają i zamrażają tkankę usuwając ogniska wywołujące migotanie przedsionków. W ten sposób tworzą się niby blizny, które w rzeczywistości przywracają normalną pracę serca.

Dr Radosław Kręcki, dyrektor medyczny kardiologii Grupy Scanmed, do której należy tomaszowskie Centrum Kardiologii, ocenia, że zabiegi ablacji to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia arytmii u wybranych pacjentów. Potwierdza to ostatnia sesja. - Oczywiście kluczowa jest właściwa kwalifikacja do procedury – największe korzyści odnoszą pacjenci, u których proces choroby nie jest zaawansowany tj. mają krótki wywiad arytmii. Aktualne doniesienia medyczne pokazują również dużą korzyść kliniczną metody u pacjentów ze współistniejącą ciężką niewydolnością serca. Oczywiście każdy przypadek analizowany jest indywidualnie przez naszych ekspertów – wyjaśnia.

 

- W naszej placówce na co dzień zapewniamy kompleksową opiekę kardiologiczną pacjentom z powiatu tomaszowskiego oraz ościennych, m.in. w zakresie kardiologii interwencyjnej, intensywnego nadzoru kardiologicznego, poradni, hemodynamiki, echokardiografii, elektrofizjologii, czy testów wysiłkowych – mówi ordynator Piotr Paliński z Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie. – Sesja ablacji pokazuje, że jesteśmy przygotowani, aby w naszej placówce przeprowadzać nowoczesne procedury, które jeszcze wzbogacają tę ofertę, a przede wszystkim pozwalają pacjentom wracać do zdrowia. Kompleksowa oferta dla naszych Pacjentów wpisuje się w założenia Programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęło pracę w 2009 roku. Ośrodek specjalizuje się w zabiegach kardiologii interwencyjnej zarówno w nagłych przypadkach - głównie leczenie ostrych zespołów wieńcowych, jak i planowanych zabiegach kardiologicznych z zakresu hemodynamiki i elektrofizjologii.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.