Komunikaty PR

Lena i Władysław Grochowscy uhonorowani prestiżową nagrodą w Indiach

2024-11-11  |  01:00
Biuro prasowe

Międzynarodowa nagroda imienia św. Matki Teresy z Kalkuty za działania na rzecz sprawiedliwości społecznej trafiła właśnie do Polski. W upalną niedzielę 10 listopada 2024 r. w trakcie uroczystej gali zorganizowanej w Bombaju prestiżowym wyróżnieniem 
za działania na rzecz sprawiedliwości społecznej, zostali uhonorowani Polacy — nagrodę otrzymali Lena i Władysław Grochowscy za działalność humanitarną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Kapituła Mother Teresa Memorial Award for Social Justice doceniła ich działalność społeczną i charytatywną.

Indyjskie wyróżnienia przyznawane są od prawie dwóch dekad przez Harmony Foundation osobom oraz organizacjom promującym pokój, równość i sprawiedliwość społeczną. Ich dodatkowym celem jest promowanie tych wartości w świecie. Są także jedynymi nagrodami uznawanymi przez Generalną Siostrę Przełożoną zakonu Misjonarek Miłości założonego w 1950 r. w Kalkucie przez Świętą Teresę.

W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano: “Jako orędownicy tolerancji i ideałów humanitarnych, państwo Grochowscy zjednoczyli środowisko biznesowe i społeczeństwo obywatelskie, aby pomagać osobom zmuszonym do przesiedlenia. Lena i Władysław Grochowscy są wzorem postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wykorzystali swój majątek i zasoby, aby wspierać innych ludzi w świecie pełnym nienawiści i ksenofobii. Ich oddanie na rzecz dobra wspólnego pokazuje, jak filantropia może prowadzić do znaczących zmian”. 

Podkreślono także skalę bezinteresownej pomocy humanitarnej o wartości około 7,5 mln dol., polegającej na zapewnieniu ponad 800 tys. noclegów oraz kompleksowego wsparcia dla prawie 16 tys. osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Oprócz noclegów i wyżywienia Fundacja Leny Grochowskiej zapewniła też wielu osobom wsparcie psychologiczne i pomoc w nauce języka polskiego czy w znalezieniu pracy. Organizacja objęła też wsparciem wiele osób z niepełnosprawnościami i w podeszłym wieku. Projekt realizowany jest nieprzerwanie od wybuchu pełnoskalowej wojny w lutym 2022 r. we współpracy z wieloma partnerami publicznymi i prywatnymi, którzy udostępnili nieruchomości, zaadaptowane przez fundację na potrzeby długoterminowego zamieszkiwania przez uchodźców. 

Nagrodę w Bombaju odebrali Aneta Żochowska — dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej oraz wnuk laureatów Jan Grochowski. Goście z Polski odczytali zebranym list od państwa Grochowskich mówiący m.in: — Jesteśmy głęboko zaszczyceni, że znaleźliśmy się wśród laureatów nagrody Pamięci Matki Teresy z Kalkuty za Sprawiedliwość Społeczną 2024. To dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale również zobowiązanie, które przypomina o prawdziwej wartości pracy na rzecz drugiego człowieka – pracy pełnej szacunku i niestrudzonego zaangażowania w budowanie bardziej sprawiedliwego świata… Żywimy przekonanie, że praca i bezpieczny dach nad głową są podstawowymi potrzebami człowieka i determinantami powrotu do godnego życia. To właśnie poprzez pracę odzyskujemy poczucie własnej wartości i sprawczości. Dlatego też to właśnie poprzez tworzenie miejsc pracy dla ludzi wykluczonych pomagamy im odzyskać poczucie wpływu na własne życie… 
Jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty: “Majątek i pieniądze nie czynią nas bogatymi - to nasz stosunek do nich o tym decyduje. Bóg daje nam dobra materialne po to, abyśmy się nimi dzielili, a nie po to, byśmy je zatrzymywali dla siebie”.

Wśród laureatów poprzednich edycji Nagrody im. Matki Teresy z Kalkuty znaleźli się m.in.: laureaci pokojowej nagrody Nobla – Dalajlama czy Malala Yousafzai, UNHCR, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Lekarze bez Granic, a także prezydenci, premierzy i ministrowie wielu państw oraz dyplomaci i działacze humanitarni z całego świata.

Formalne uroczyste przekazanie odznaczenia Lenie i Władysławowi Grochowskim nastąpi w dniu 2 grudnia b.r. w Warszawie w trakcie konferencji z cyklu “Każdy człowiek ma prawo do godnego życia” organizowanej pod patronatem redakcji dziennika i portalu Rzeczpospolita. Warto też przypomnieć, że rok temu Grochowscy otrzymali w Genewie jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie — prestiżową Nagrodę Nansena, przyznawaną przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Przedsiębiorca wraz z żoną w ramach Fundacji Leny Grochowskiej od wielu lat prowadzi szeroką działalność integrującą społeczności, osoby wykluczone społecznie i wspierającą najbardziej potrzebujących

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gwiazdy “25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat Biuro prasowe
2024-12-27 | 12:30

“25 lat minęło…” - fenomen sukcesu Teatru Sabat

Już od ćwierć wieku Teatr Sabat, założony przez Małgorzatę Potocką – wybitną tancerkę, choreografkę i reżyserkę – zachwyca widzów w centrum Warszawy. To miejsce,
Gwiazdy Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło
2024-12-16 | 10:00

Kolacja pełna smaku i dobroci w Aspen Prime Ski & Bike Resort – 212 tysięcy zło

W sobotni wieczór, 7 grudnia, w Aspen Prime Ski & Bike Resort odbyła się kolacja charytatywna, której celem było wsparcie Hospicjum Domowego dla Dzieci w Opolu. W wydarzeniu
Gwiazdy Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!
2024-12-09 | 16:00

Wybierz się na kolację z ulubioną gwiazdą i pomóż chorym dzieciom!

Od 2 do 22 grudnia już po raz 11. wylicytować można kolację z gwiazdą i dzięki temu wesprzeć podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Projekt organizowany jest wspólnie z Allegro i w tym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.